Kerntaak Steile en grillige gronddepots zijn voor landmeters met een GPS vaak moeilijk in te meten. "We kunnen nu een compleet 3D model van zo'n depot maken, met mooie plaatjes, waarop je ook de gemeten punten ziet." Uitbesteding van de landmeetkundige werlczaamheden is daarom niet lonend, vinden ze in Assen. Bovendien verdwijnt bij uitbesteding ook de inhoudelijke kennis uit de organisatie. "De drempel is nu heel laag om bij ons aan te kloppen. Zelfs met raamcontracten is de gevraagde informatie niet zo snel opgeleverd. Je moet toch iedere keer een bureau bellen en uitleggen wat er gemeten moet worden, ook voor een klus van een half uurtje. Tja, als men met tweemansploegen werkt en daarnaast nog een aantal personen binnen voor de verwerking op de loonlijst heeft, kan men qua kosten ook uitbesteden. Maar door de manier waarop bij ons de werkzaamheden zijn ingericht, hebben we minder mensen nodig en werken we efficiënter." Toch besteedt ook de provincie Drenthe af en toe meetwerk uit. Zo is onlangs de nulmeting voor het baggeren van een kanaal extern uitgevoerd.. Een bewuste keuze om de onafhankelijkheid richting aannemer te waarborgen. Ook grote meetklussen worden wel uitbesteed, omdat het kleine team anders tijd tekort komt voor de reguliere werkzaamheden. Een klein, efficiënt team betekent wel, dat er op andere fronten pas op de plaats moet worden gemaakt. De geodeten concentreren zich nu op hun kerntaak: de data-inwinning. De door het team ontwikkelde MapGuide kaartviewer wordt daaromovcrgcdragenaandeGIS-afdeling, dieonder de facilitaire dienst valt. Het Kanalen en Wegen Informatie Systeem KWIS was oorspronkelijk opgezet als ondersteunend systeem voor de beheerders van de kanalen en wegen. De toepassing werd echter steeds uitgebreider en gebuiksvriendelijker, waardoor ook andere afdelingen de kaartviewer gingen gebruiken. "Er kwamen steeds meer vragen van andere afdelingen en wij pasten iedere keer zelf het beheersysteem daarop aan", beschrijft Bouman. "We gingen daardoor dienstverlener spelen naar andere teams, zoals Handhaving en Verkeer Vervoer. Terwijl wij ons juist willen concentreren op data-inwinning en niet op het beheren van het systeem. Dat hoort bij de GIS- afdeling thuis." De GIS-afdeling richtte zich voorheen vooral op kaartvervaar diging voor publicaties en de inkoop van data. De afdeling gaat het KWIS waarschijnlijk ombouwen naar de provinciebrede Flamingo Viewer. Eind 2009 moet de overdracht een feit zijn. "Het is wel een grote verandering", peinst Gerald Bouman. "Je geeft toch een product dat je zelf hebt ontwikkeld uit handen, maar daar hebben we nu wel vrede mee." Ook de ontwikkelingen rond de basisregistraties, openbaarheid van bestanden en gedeeld gebruik van data tussen overheden, dwingen de geodeten zich meer te focussen op data-inwinning. De implementatie van standaarden en het bronhouderschap bij de Basisregistratie Topografie zullen grote gevolgen hebben voor het kleine team. De bcheerwerkzaamheden zijn nu al sterk toegenomen door de Wet Informatie Ondergrondse Netten (WION). "We proberen het te redden met drie personen, maar het zou best kunnen dat er iemand bij moet", zegt Bouman. "Ook houden we nu al rekening met de voorstellen van het Rijk voor de basisregistraties en het bronhouderschap. Omdat de kaart straks ook door anderen en voor andere doelen wordt gebruikt, zullen we verplicht aan standaarden moeten voldoen. We namen vaak ad hoe beslissingen over de opbouw van de kaart, maar nu proberen we hierop te anticiperen, zodat we niet de verkeerde kant op gaan. Het zou daarom ook goed zijn als provincies meer gezamenlijk optrekken, bijvoorbeeld bij het inkopen van bestanden of de implementatie van standaarden. 1 Misschien leidt dit wel tot een gezamenlijke landmeetkundige dienst in de drie noordelijke provincies". Het team geodesie van de provincie Drenthe krijgt vanuit de organisatie in ieder geval alle vrijheid om de ontwikkelingen en mogelijkheden te onderzoeken. "Dat is best bijzonder voor zo'n kleine afdeling van een kleine provincie", oordeelt Gerald Bouman. "Ook de Basisregistratie Topografie is weer een leuke nieuwe uitdaging om op een andere manier met het werk om te gaan. De spannende vraag is alleen of we hiervoor niet te efficiënt zijn geworden." MARIEKE VAN DER MEULEN Special Geodata-inwinning

Geo-Info | 2008 | | pagina 19