is voor Nederland vooral een kans Van RD naar GPS-netwerk Europees coördinatensysteem Inspire komt eraan. Een verplicht gebruik van het Europese coördinatensysteem betekent een noodzakelijke transformatie, en dat is een megaklus. Er zijn echter ook kansen. Grensoverschrijdende problematiek kan efficiënter worden aangepakt en voor het bedrijfsleven zijn er natuurlijk investeringsvoordelen. En misschien is het gewoon een logische evolutiefase in onze coördinaatstelsels. Veelal wordt in Nederland professioneel gemeten binnen het RD-stelsel. Vervolgens volgt een vertaling via RDNAPtrans naar ETRS89. Het lijkt echter logischer om niet ten eeuwige dage te blijven transformeren in geval van metingen en dataleveringen, maar al onze geografische bestanden meteen uit te voeren in European Terrestrial Reference System 1989 (ETRS89). ETRS89 wordt onder de Inspire-richtlijn een van de vele verplicht geharmoniseerde datastandaarden. Inspire beoogt een soepel werkende Europese geo-informatie-infrastructuur en een gestandaardiseerd coördinaatstelsel is natuurlijk een van de essentialia daarvoor. Eigenlijk is het RD-stelscl ook een gevolg van de wens tot gemakkelijker Europese data-uitwisseling —toen al. Het stelsel van de Rijks Driehoeksmeting (RD) is eind 19e eeuw gerealiseerd om over heel Nederland uniforme kaartcoördinaten te kunnen bepalen. Het stelsel is zo ontworpen, dat coördinaten een zo gering mogelijke afwijking geven voor berekende afstanden en groottes ten opzichte van de werkelijke afstanden en groottes. De nauwkeurigheid was het toppunt van wat er in die tijd mogelijk was. Er werd gemeten met extreem grote en daardoor moeilijk hanteerbare theodolieten £le figuur 1). Vooral de afstandmeting was destijds problematisch. Het is verbazingwekkend dat we met GPS-metingen kunnen constateren, dat de afwijkingen tussen de RD punten niet groter zijn dan 25 centimeter. Maar deze nauwkeurigheid is onvoldoende in ons tijdperk van satellietmetingen. De ligging van punten ten opzichte van punten in het buitenland was bij de inrichting van het RD niet zo spannend. Zo nodig werden bestanden aan elkaar gerekend door transformatie op overeenkomstige punten. Het initiatief voor die opmeting van Nederland kwam uit Europa. Als gevolg van de driehoeksmetingen in andere Europese landen, met name Duitsland, kwamen er internationale afspraken om de werkzaamheden in de verschillende landen op elkaar af te stemmen. Met grensoversch rijdende drieh oeksnet len zouden de internationale netwerken met elkaar worden verbonden. De metingen dienden vooral het wetenschappelijke doel van de 'graadmeting', de bepaling van de afmetingen van de aarde. Dat is ook te zien aan de naam van de instantie die de werkzaamheden leidde: de Rijks- Special Geodata-inwinning

Geo-Info | 2008 | | pagina 20