De gemeente is zowel grondroerder, opdrachtgever als netbeheerder Netbeheerder Opdrachtgever De Wet informatie-uitwisseling ondergrondse netten (Wion) wil vooral graafschade voorkomen door informatie uit te wisselen. Dat sluit uiteraard precies aan bij wat de gemeente Rotterdam wil. De wet biedt bovendien de mogelijkheid om het beheer en de vormgeving van de ondergrond te optimaliseren, iets waar de stad al sinds jaar en dag een strakke regie op voert (zie kader). Rotterdam is daarom al in een vroeg stadium met de Wion aan de slag gegaan. Mogelijke gevolgen voor allerlei onderdelen van de gemeentelijke organisatie en regelgeving werden in beeld gebracht. In- en extern participeerde Rotterdam in overleggen om onderdelen van de wet verder uit te werken. Door die actieve opstelling werd al vroeg een brede kijk verkregen op dat wat nodig is bij de implementatie van de wet en kon er tijdig een draaiboek worden gemaakt. Dat kreeg wel een behoorlijke omvang, want de gemeente heeft elk van de rollen, die in de Wion worden onderscheiden: grondroerder, opdrachtgever en netbeheerder. De benodigde actie is uitgewerkt per type netwerk. De verschillende blokken zijn: a) de netten waarbij de gemeente de netbeheerder is, zoals riolering, drainage, verkeerslichtinstallaties, openbare verlichting, dataverbindingen, voorzieningen op marktterreinen en gemeentelijke sportvelden, kabels van politiecamera's. b) de netten van beheerders waarvan aangenomen mag worden dat ze al een beheersysteem hebben (energiebedrijven, waterleidingbedrijven, grote industrie et cetera). c) de netten van kleine netbeheerders die mogelijk niet eens beseffen dat de Wion eisen aan hen stelt. Denk aan winkels met winkelwagendetectie en banken met locatiekoppelingen. De Wion maakt geen onderscheid tussen de netten, maar voor de gemeen te vraagt elk van de blokken wél op een andere manier aandacht. Voor de netten onder a) is bij het Kadaster het assetmanagement fijngeregeld. De gemeentegrens is de asset-, of eigendomsgrens. Er is één assetmanager voor het totaal (het Leidingenbureau) en daarnaast per net één verantwoordelijke. In de Wion zijn netten 'onroerende goederen' en is de bevoegde aanlegger automatisch de eigenaar van een net. Er kunnen zich binnen de gemeente echter netdelen bevinden, waarvan in het verleden verzuimd is de overdracht op een correcte wijze te regelen, bijvoorbeeld van aanleggende projectontwikkelaar naar gemeente of andersom. De vaststelling van het eigendom moet notarieel gebeuren en er dient alsnog een kadastrale registratie plaats te vinden. Als netbeheerder heeft Rotterdam een digitaal (beheer)systeem ingericht van waaruit de uitwisseling van informatie rond graafwerkzaamheden plaats kan vinden. Rotterdam hoefde niet meer te besluiten of alleen ligginggegevens worden vastgelegd of ook administratieve data; de stad heeft haar Leidingverzamelkaart (zie kader) en had daarmee al de basis voor de benodigde geometrische en administratieve informatie beschikbaar. Andere gemeenten, die nog geen vorm van vastlegging hebben, zullen een keus moeten maken hoe en waar een en ander wordt vastgelegd. En natuurlijk of de gemeente zelf de Wion-data-uitwisseling gaat doen of uitbesteedt. Nadat de informatie voor de rol als netbeheerder op orde was, is vervolgens de communicatie met het Kadaster geregeld. Waar komt de vraag (voorheen de KLIC-melding) binnen en wie handelt deze verder af? Wordt dit geregeld per afzonderlijk net of regel je dat door middel van een één-ingangsprincipe? Rotterdam heeft voor het laatste gekozen. De voorziening waarmee een netbeheerder voldoet aan de vraag naar gegevens, moet 24/7 beschikbaar zijn. Rotterdam heeft daarvoor een digitale interface, conform het IMKL, ontwikkeld. Deze maakt het mogelijk om rechtstreeks vanuit het beheersysteem de gegevens naar het Kadaster te verzenden zonder tussenkomst van medewerkers. De wijze van afhandelen kan uiteraard per gemeente verschillen. Overigens moet elke gemeente ook voor zichzelf besluiten of de kosten van de meldingen aan het Kadaster wel of niet op projecten worden doorberekend. Een vanuit de Wion voortkomende extra uitdaging zijn de 'weesleidingen'. Komt een grondroerder een kabel of leiding tegen die niet werd verwacht, dan wordt er een terugmeldactie gevraagd. Indien dat niet resulteert in een 'eigenaar', dan wordt de gemeente als hoeder aangewezen; bij volgende graafm el dingen moet de gemeente de gegevens van die leiding aanleveren. De gemeente moet dus een beheersysteem voor weesleidingcn inrichten en bijhouden. Dit is een totaal nieuwe handeling die nagenoeg bij alle gemeenten vraagt om de ontwikkeling van een systeem, waarin minstens de ligginggegevens worden geregistreerd. De manier waarop de gegevens over weesleidingcn verwerkt worden, zal per gemeente verschillen, maar doordat weesleidingen beter gekend zijn, zal dat uiteindelijk de kwaliteit van de informatie over wat er waar in de grond zit, sterk verbeteren. De gemeente is heel vaak de initiatiefnemer (lees: opdracht gever) voor graafwerkzaamheden. Op dat moment moet ook Rotterdam overgaan tot een melding bij het Kadaster. Dus is een voorziening ingericht om bij elk graaft nitiatief de opgevraagde gegevens te ontvangen en te gebruiken. Wie Special Geodata-inwinning

Geo-Info | 2008 | | pagina 25