Effecten deze melding vanuit de gemeente verzorgt, is vastgelegd in de werkprocesbeschrijvingen. Daarbij is een aandachtspunt dat het gebruik van de gegevens in de voorbereidingsfase en in de concrete uitvoeringsfase ver uit elkaar kan liggen. Alertheid is geboden, omdat er dan waarschijnlijk in een aantal gevallen meermalen gemeld zal moeten worden over hetzelfde project. Gemeenten hebben ook een regierol in een aantal processen dat met de Wion in verband staat. Hoe vertalen we als gemeente de Wion-verplichtingen naar bestekken en marktopdrachten? En hoe is er voordeel te halen uit het feit dat alle meldingen inzichtelijk worden? De gemeente kan haar regierol voor afstemming van werkzaamheden in de buitenruimte immers (nog) beter vormgeven. Veel netbeheerders (van vooral kleine netten) zullen (nog) geen voorziening hebben. Rotterdam heeft besloten naar hen toe een actieve rol te vervullen binnen haar regio. Dat heeft het voordeel dat de kabels en leidingen in haar gebied voor alle nettypen goed geregistreerd zijn en de ligginggegevens beschikbaar. Van belang is ook dat vanuit de Wro en het komende Besluit Externe Veiligheid Buisleidingen buisleidingen voor vervoer van risicohoudende stoffen in de bestemmingsplannen moeten zijn vastgelegd plus eventueel relevante kabels en leidingen. Voor zowel de leidingbeheerders als voor gemeenten wordt dat een verplichting. De gemeente kan in dit proces gebruik maken van de mogelijkheden die in het kader van de Wion zijn ontwikkeld. Voor aanpassingen aan bestemmingsplannen in een gebied kunnen dan dus ook voor intern gebruik de kabels en leidingen worden opgevraagd. Vanuit de invulling van al deze maatregelen wordt duidelijk dat de Wion grote financiële effecten voor gemeenten heeft. De uitbreiding of de realisatie van beheersystemen, de totstandbrenging van de uitwisselingsmogelijkheden met het Kadaster, de organisatie van alle werkzaamheden binnen de gemeente, de invulling van verantwoordelijkheid voor weesleidingen - het kost veel geld. Zorgen dat op tijd het daarvoor benodigde budget zeker is gesteld, is een tijdrovend aandachtspunt. Op dit moment zijn nog lang niet alle kostenposten gedetailleerd in beeld. In Rotterdam worden tevens de juridische effecten van de Wion op de bestaande gemeentelijke regelgeving verder in beeld gebracht. Elk onderdeel dat vroeger was vastgelegd met als doel graafschade te voorkomen, moet worden aangepast. Dat wat de wet regelt hoeft in lagere (gemeentelijke) regelgeving niet (meer) opgenomen te worden. Dat gemeenten vanuit verschillende expertises energie moeten steken in een goede implementatie van de wet, was op voorhand duidelijk. Dat Rotterdam al ruim vijftig jaar zeer gespitst is op perfectionering van ondergrondkennis, gaf de stad enigszins een voordeel. En een nadeel, want het verschil met 'vroeger' is minder groot dan elders. Maar wij durven daarom wel met enig gezag te voorspellen dat de graafschade in het hele land minder zal worden én dat de kwaliteit van de buitenruimte - door verbeterd inzicht - zal stijgen. Beide consequenties zijn ieder voor zich deze inspanningen al waard. GEMEENTE ROTTERDAM WIL KOVACS, Hoofd Leidingenbureau en Beheer Ondergrond WIM NOORDHOF, Teamleider Geo registraties Special Geodata-inwinning

Geo-Info | 2008 | | pagina 27