Nijmegen bevordert energiebesparing met dakthermografie Met een Dakscan op basis van thermisch infrarode luchtfoto's heeft Nijmegen als eerste gemeente in Nederland het energieverlies van daken in kaart gebracht. Dankzij dit nieuwe geo-ict product hebben diverse partijen al besparende maatregelen kunnen nemen. De gemeente integreert het bestand in haar GlS-database voor meer toepassingen. Rood is warm Het Nijmeegse college van B&W en de gemeenteraad steken in op minimaal 3% procent energiebesparing (absoluut) per jaar binnen de gemeentegrenzen. Dat ambitieuze streven staat in het Nijmeegse Klimaatplan, dat begin dit jaar is vastgesteld. Om het energieverlies van woningen en bedrijven in beeld te brengen zijn thermisch infrarode luchtfoto's gemaakt. Bij gebouwen gaat naar schatting 30% van de warmte via het dak verloren. Met een Dakscan is direct zichtbaar welke daken weinig óf veel warmte verliezen en of het zinvol is om Bij het leren 'lezen' van de foto's is het belangrijk te weten dat er geen absolute waarden aan de foto's zijn af te lezen. In algemene zin geeft de kleur blauw aan dat geen warmteverlies zichtbaar is. De kleuren groen en geel zijn het sIpMÉI dat er met het dak wel iets aan de hand zou kunnen zijn en het de moeite loont om dat te onderzoeken. De kleur rood geeft aan dat er sprake is van aanzienlijk warmteconcentratie. Dat kan ojngmdat het dak slecht geïsoleerd is, maar het kan ook zijn dat er onder het dak een apparaat staat dat veel warmte produceert. Niet alle daken zijn met elkaar te vergelijken. Een dak met dakpannen of grind geeft een heel ander warmtebeeld I dan een dak met dakbedekking. Het is I daarom vooral interessant te zien hoe de I kleuren verlopen op één dak of tussen twee j dezelfde daken.

Geo-Info | 2008 | | pagina 28