Voorwoord Customer is kingj Chrit Lemmen Peter van Oosterom Louis Smit Gabriel van Tiggelen Fotografie: Gemeentewerken Rotterdam Gemeente Helmond Peter Stevens Fotografie Ron Offermans Soms lijkt het wel alsof datavergaring van ondergeschikt belang is en niet alleen, omdat steeds minder mensen zich er mee bezig willen houden. De gebruikers vinden het stilaan zo vanzelfsprekend dat er voldoende (locatie)gegevens zijn, dat men er niet meer bij stilstaat dat het een specialisme is om ze beschikbaar te krijgen. Het is ook logisch dat steeds minder mensen nog geïnteresseerd zijn in de data zelf; het gaat er immers om snel, valide antwoorden te krijgen op Vragen' die men heeft; met de huidige iet kan dat steeds beter. Het gaat om informatie - dat werd vroeger al gezegd, maar toen was er toch nog de notie van veel zelfwerkzaamheid die er mee gepaard ging en dat was geen bezwaar. Nu zijn er verhoudingsgewijs vooral leken-gebruikers, die niet met zelfwerkzaamheid moeten worden lastig gevallen. De geodataconsument van vandaag is een convenience mens: kant-en-klaar, niet te duur en ook nog wat te kiezen graag. Dat is misschien vloeken in de kerk van de mensen die in het inwinnen van data hun ziel en zaligheid leggen. Die weten immers als geen ander dat als de basis slecht is, de hele informatieketen erboven dat in versterkte mate is. Het belang van expertkennis wordt dus eigenlijk groter, want men verwacht dat betrouwbaarheid en nauwkeurigheid embedded zijn. Kijk naar de mooie toepassingen die in deze special worden beschreven: datavergaring voor de Wion, de BAG, voor energiebeleid, voor 3D-toepassingen, voor een real time populaticbestand, voor provinciale beheertaken - wat scoort, is dat geodeten en andere informatie-experts vertrekken vanuit het doel van de (latere) gegevensinzet en doelgroep. Precisie zit onder de motorkap; wat telt zijn service (dedicated toepassing, gebruiksgemak, snelheid) en mooie visualisatie. Daarmee wordt dit vakgebied niet gerelativeerd, maar het doet wel een groter beroep op de vindingrijkheid en marktgerichtheid van geo-informatici, waaronder geodeten. Die draai, weg van de productgerichtheid, lijken de meeste in- en externe 'geo-adviesbureaus' evenwel met steeds meer plezier te maken. Als er dan al iets uitsterft, dan is dat het verwijt van navelstaarderij dat de geosector nog door menigeen wordt Loegedicht. LOUIS SMIT, hoofdredacteur Geo-Info FRÉDÉRIQUE COUMANS, hoofdredacteur Vi matrix Geo Informatie Nederland (GIN) en uitgeverij VBK Editorial Management werken regelmatig samen. Enkele resultaten: een manageroentseminar en het GIN Congres Magazine 2007 (en 2009). Dit jaar is gekozen voor een special en hebben de redacties van Geo-Info en Vi matrix een aantal artikelen verzorgd op het thema Datavergaring. De special maakt integraal onderdeel uit van Vi matrix en wordt separaat met Geo-Info meegestuurd. Vormgeving en lay-out: Sagittarius, Gouda Druk: Gewa, Arendonk Uitgever: VBK Editorial Management bv Geldropseweg 26-28 5611 SJ Eindhoven Tel.: 040-2134324 E-mailjeroen, vanberkel@vbb.nl Copyright VBK Editorial Management BV, Eindhoven. Niets uit deze uitgave mag geheel of gedeeltelijk worden overgenomen en/of vermenigvuldigd zonder de ^schriftelijke toestemming van de uitgever. Special Geodata-inwinning

Geo-Info | 2008 | | pagina 3