Tellingen doen via de mobiele telefoon Proof of concept Visible City: the people are the sensors Sommige technieken zijn innovatief en verrassen toch niet. Waarschijnlijk zijn dat de noviteiten die het werkelijk gaan maken, want ze sluiten aan bij wat mensen logisch vinden ('Is dat er nu pas?)Zo'n ervaring geeft Visible City. Door te meten wie mobiel belt, is, na geautomatiseerde bewerking met algoritmen, bekend hoeveel mensen er op een bepaalde plaats zijn, nu en later. Visible City werd vorige maand getoond op PicNic2008, het jaarlijks innovatie-evenement. Voor veel organisaties is het interessant om te weten hoeveel mensen er per 500 m2 zijn en waarheen de massa zich later lijkt te verplaatsen. Het gemakkelijkste voorbeeld is Koninginnedag in Amsterdam. Een gekkenhuis, dat de politie toch graag zó begeleidt, dat niemand wordt vertrapt. Het Museumplein kan bijvoorbeeld zoveel tien duizenden mensen herbergen; worden het er meer, dan moeten maatregelen volgen. Op dit moment schatten tel-experts van de politie hoeveel man er staan. Met gebruik van Visible City is die telling accurater, beweren de ontwikkelaars, en bovendien via een webservice near real-time beschikbaar. Omdat een beeld bestaat van de hele stad, is goed te zien, hoe de massa zich beweegt en of het Museumplein en de rondweg Amsterdam dus over 30 of 60 minuten de kritische grens zal overschrijden. De (Rijkswaterstaat en) politie is een van de (enthousiaste) prospects voor dit product, want het neemt twijfels weg over of wat zij dénken dat gebeurt, zich ook werkelijk voltrekt. Ook is er meteen overzicht over de hele stad, iets dat zelfs helikopters zo snel niet kunnen leveren. Deze nieuwe data-informatiedienst heeft veel potentieel, maar is er nog niet. Rijkswaterstaat heeft het project geïnitieerd en gefinancierd vanuit twee innovatieprogramma's: Wegen naar de Toekomst en Water als lnnovatiebron. Hierin wordt bekeken hoe sensors intelligent (vaarjwegverkeer kunnen bevorderen en hoe location awareness Rijkswaterstaat helpt tijdiger in te grijpen, beter overzicht te krijgen en trefzekerder beleid te voeren. Hierbij is de Vrije Universiteit Amsterdam betrokken, net als bij Visible City. Het zijn echter de Universiteit van Salzburg en het MIT in Boston die het Visible City-project vooral trekken. De verbindende sleutel tussen deze drie wetenschappelijke instituten is Euro Beinat, die aan alle verbonden is. De VUA en de Universiteit van Salzburg hebben zich vooral bezig gehouden met de modellering en calibratie. Het MIT richt zich met name op het datamanagement en de visualisatie. Bovendien brengen zij de ervaringen en methodologie van vergelijkbare trajecten in Europa in. KPN is de telecomprovider wiens netwerk de data-input levert. De financierrol wil niet zeggen, dat Rijkswaterstaat de eigenaar is van Visible City. "Nou..", aarzelt John Stccnbruggen, die vanuit Rijkswaterstaat deze kar graag trekt, "..er zijn Special Geodata-inwinning

Geo-Info | 2008 | | pagina 4