Er gaat iets veranderen... overtuigend aan de leiding In 1993 verscheen Vi MATRIX, vakblad voor vastgoed- en geo-informatie. Afwijkend, eigenzinnig, spraakmakend. En in 2013 en daarna wil Vi MATRIX nog steeds... u begrijpt het al. Daarom gaat Vi MATRIX innoveren. We houden u nog even in spanning, maar een klein tipje van de sluier willen we wel alvast oplichten. Want óók de verschijningsvorm gaat veranderen. Dat is een stuk minder eigenzinnig, want we gaan in de pas lopen. Met ingang van 2009 verschijnt Vi MATRIX op A4-formaat. Daarmee geven we gehoor aan een alom gekoes terde marktwens. Voor de rest mag u zich klaar- houden voor een uitdagend geo-parcours. Zo blijft Vi MATRIX... Privacy PicNic. Dit jaar vond dat in Amsterdam plaats en het is de samenkomst gedurende drie dagen van honderden innovators uit de hele wereld op het gebied van it, kunst, visualisatie, het nieuwe internet en dergelijke. Een kleine dertig organisaties hebben op PicNic de launch van Visual City meegemaakt en willen serieus onderzoeken hoe een bijdrage van Visual City aan hun kerntaken er precies uit kan zien. Euro Beinat: "Die zitten dus vooral in de hoek van de 'mobiliteit'. Je kunt bijvoorbeeld vrij eenvoudig onderscheiden aan de hand van de verplaatsingssnelheid of iemand belt in een auto of wandelt. Je kunt dat naast het openbaarvervoersnetwerk in de stad leggen en zien waar dat een slechte fit heeft. In Rome heeft dat er onder meer toe geleid, dat het vervoersbedrijf overweegt de lijnen flexibeler te maken. Maar ook buitenreclame-aanbieders zijn geïnteresseerd. Adverteerders zullen beter geïnformeerd worden over hoeveel paar ogen een billboard zien op plek A en plek B met bijbehorende tariefdifferentiatie. En wat een taxicentrale ermee kan doen, hoeven we niet uit te leggen." FRÉDÉRIQUE COUMANS Nu PicNic is geweest gaat het bestaande consortium zich buigen over het vervolg. Laat RWS het verder aan de markt over? Of blijft ze onderdeel uitmaken van een consortium dat verder doorontwikkelt en wellicht commercialiseert? John Steenbrug- gen geeft er de voorkeur aan, dat Rijkswaterstaat gezamenlijk met andere ministeries en een paar grote organisaties ervoor zorgt, dat deze dienst landelijk beschikbaar komt. "We gaan nu de toegevoegde waarde en de randvoorwaarden uitschrijven voor enkele belangrijke Rijkswaterstaatwerkprocessen. Een opschaling naar heel Nederland, elke tien minuten een datastroom en de nodige productdifFerentiatie naar de markt zullen in elk geval een stevig consortium vragen, met een grote rol voor KPN." Visual City is in feite een locatie- en sensordienst. "The people are the sensors", zegt Euro Beinat dus ook. "Elk individu is tegenwoordig een sensor. Maar er zijn veel meer sensoren in de stad. Camera's, snulfelpalen, verkeerslussen, bushalte- en stoplichtsensoren enzovoort. Je kunt in veel opzichten vraag en aanbod beter afstemmen op het gebruik van de stad als je die lagen koppelt. De koppclsleutels zijn de coördinaten van het gebied." Koppelen van bestanden... the people are the sensors... dat leidt toch al snel tot privacybedenkingen. Niet terecht, beklemtonen de gesprekspartners. "Juridisch gesproken is er geen privacy- issue. In de beleving kan dat anders liggen, dat wel. Maar we hebben de techniek niet eerst ontwikkeld en vervolgens bekeken of het juridisch mag. We hebben dat omgedraaid. Jan Smits, hoogleraar techniek, recht en innovatie aan de TU Eindhoven heeft alle juridische voorwaard en vooraf bekeken. Op basis van zijn aanbevelingen zijn met KPN duidelijke afspraken gemaakt. Wij weten niet om wie het gaat en kunnen dat niet afleiden uit de KPN-datasets. Een individuele mobiele beller kan zich niet aan- of afmelden, want het gaat niet om individuen, maar om groepen. Dit is een andere inzet van sensortechnologie dan voor de locatie-identificatie van een individu of een object. Wij beschikken enkel over geaggregeerde data. Elke techniek kun je misbruiken, maar deze toch zeker niet voor privacyschending. Waarvoor wel, zou ik trouwens ook even niet weten." Special Geodata-inwinning

Geo-Info | 2008 | | pagina 7