Intergeo 2008: Wissen und Handeln für die Erde SATELLIET MEET ZWAARTEKRACHT tende presentatie van Heinz-Otto Peitgen was ook van A tot Z boeiend. Peitgen zette de basisprincipes van de Chaos theorie uiteen en maakte af een toe een uitstapje? naar ons werkveld. Onze ordening is aanwezig maar bevindt zich als een eiland in een zee van chaos. De link naar onze werke lijkheid is snel gelegd. Op eeh zeer gepaste wijze nam voorzit ter Hagen Graeff afscheid van het Inter geo podium. Dit is zijn laatste congres als voorzitter van de vereniging. Hagen reikte een prijs uit voor het meeste relevante geo- onderzoek in Duitsland. Winnaar was Prof. Dr. Martina Klnerle van de Universiteit Frankfurt met haar onderzoek naar de bes te daken voor gebruik van zonne-energie. Het onderzoeksteam bestond geheel uit vrouwen, een vermeldingswaardigheid in ons werkveld. Een mooie uitdaging voor de Nederlandse instituten? Uiteraard mochten de positieve woor den van de burgemeester van Bremen, Jens Böhrnsen, niet ontbreken. Bremen is een geweldige stad met een sterke binding met (marine) geo-toepassin- gen. Met een historie die er mag zijn. De verschillende Duitse verenigingen die voor gelijkwaardige uitdagingen als GIN staan, hebben ook een stap gezet richting eenwording. Men wil bepaalde onderwerpen gemeenschap pelijk oppakken. Een GIN is er al: Geo- Information NordDuitsland. What's in an afkorting? Na 48 jaren werd de jaarlijkse In tergeo weer in Bremen georgani seerd. Congresvoorzitter Martin Fliege herinnerde daaraan en tevens aan de geboorteplaats van dhr. Gauss, een bekende voor de geodeten onder ons. De eerste langbenige triangulatie in Duitsland heeft in de omgeving van Bremen plaatsgevonden. Op uitnodiging van het bestuur van de organiserende vereniging DVW en diens voorzitter Hagen Graeff hebben onder getekenden deelgenomen aan de ope ningssessie op de eerste dag. Deze och tend was zeker boeiend te noemen. 'Die Frage nach dem Wo' stond centraal. Hartmut Streuff sprak namens het Ministerie van Milieu over de Blaue Planet, die een Blauwe Patient aan het worden is. De C02-, stikstof- en water- problematielc passeerden de revue. Kennisdeling over deze onderwerpen vond Streuff vooral van belang, want kennis is een grondstof die zich door delen vermeerdert. Het feit dat Hart mut Steuff blind is, maakte zijn pre sentatie extra bijzonder. De aanslui- Intergeo blijft groots: 15.000 deelnemers en 512 bedrijven nemen deel aan de beurs, 112 komen buiten Duitsland. Neerlands trots kwam volgens ons eenduidig van Cyclome- dia die hier verdere stappen naar de internationale markt heeft gezet. Volgend jaar is Karlsruhe weer aan de beurt, de voorbereidingen zijn al in volle gang. Begin volgende week lanceert de European Space Agency ESA de lang verwachte GOCE-satelliet. Op 260 ki- lomter hoogte meet de kunstmaan tot op de centimeter nauwkeurig hoe sterk de zwaartekracht op elk punt van de aarde is. De zwaarte kracht van een gebergte is bijvoor beeld anders dan die van een meer. Wetenschappers krijgen hiermee een beter beeld van de invloed van wereldwijde golfstromen op het kli maat. Tevens levert dit een 'wereld wijd NAP' op, waarmee stijgende en dalende landmassa's in de gaten worden gehouden (kennislink.nl). Gravity field and steady-stale Ocean Circulation Explorer (GOCEj, bron: ESA Uit: Spits, 3 oktober 2008 GEO-INFO 2008-11

Geo-Info | 2008 | | pagina 15