'Denkend aan Geo' zi Op 24 en 25 september 2008 stond de Rotterdamse Doe- Vbn Eek (ESRI) en len deels in het teken van de vijftiende GIS-conferentie wethouder Bolsius van ESRI onder het motto 'Denkend aan Geo'. Er kwamen met het nieuwe boek 1400 bezoekers op af, waarvan 30% nieuwelingen. 'Denkend aan Geo'. De start was plenair met lteynote-sprekers. Er was weer een groot aanbod van parallelle presentaties van gebruikers: van twee is een kaderverslag opgenomen en van de sessie 'Word een GlS-goeroe" wordt volstaan met de vermelding dat de interesse daarvoor groot was. Uiteraard waren er ook de technischer tracks van ESRI-medewerkers (ArcGIS 9.3 Adri den Boer, redacteur kwam uit). Het totale aantal presenta ties was met vijftig hoger dan eerder. De GJS-expo met tegen de dertig exter ne stands en een 'Map Gallery' was op nieuw een trefpunt. Na afloop van de eerste conferentiedag was er vanwege het jubileum een nostalgisch feest: een historische raderboot was via een even historische tram bereikbaar. Zie voor een vollediger beeld van de dagen: www.gisconferentie.nl. 'Geo is de onderwereld...' Met een 'Het Rotterdamse aanpakken hoort echt bij ESRI' opende Almeerder Jan Willem van Eek fluks de conferen tie: wethouder Lucas Bolsius van de Maasstad zou snel weer weg moeten. Dat viel mee. De portefeuillehouder voor Financiën, Sport en Buitenruim te sprak snel maar ook veel. Dankzij Gemeentewerken presenteerde hij reeds het parcours van de Tour de France van 2010, voor het geval die organisatie voor Rotterdam en toch niet voor Utrecht kiest. 'Geo is de on derwereld van Rotterdam', was naar zijn eigen zeggen een door hem vaak gebezigde uitdrukking. De dynamiek van de stad schetste de CDA-er met de verwikkelingen rond een naburig verslaafdenhonk: 'De Pauluskerk is even afgebroken, maar er komt een -o Fuzzy objecten De eerste lezing in de cluster Innovaties was van V :s Vullings van Aiterra. 'Fuzzy objecten verminderen onzekerheid', was de aangepas te cryptische titel van haar bijdrage. DURP signaleerde het probleem van de onvergelijkbaarheid van planobjectén, doordat sommige daar van onzeker zijn: van contouren tot pijlen-met-betekenis. Haar RGI- project Geo3 (Goed Omgaan met Onzekere PlanObjectenj was in 2005 een vliegende start-project en loopt tot eind 2008. Doel is aflevering van een raamwerk van methodieken en instrumenten. Onzekerheid van planobjecten kan worden verkleind door meer informatie over systemen en contexten. Getoond werd een door Real World gemaakte demonstrator (extensie in ArcGIS) voor het maken, analyseren en visualiseren van die objecten. De getoonde case was een mogelijke glastuinbouwlocatie in de driehoek Apeldoorn-Zutphen-Deventer. Vanwege een gewenste afbakening werd alleen (transport)geluid als invloedsfactor bekeken. 'De zwart-wit-grens doet geen recht aan de vage geluidscontour', zo wist mevrouw Vullings. De inplaatsingsmo- gelijkheden waren duidelijk meer met fuzzy objecten dan normaal. In een gebied dat planologisch gesproken 'potdicht zat' zou onder voorwaarden meer kunnen worden ontwikkeld. Aandachtspunt voor eventueel gebruik is de juridische haalbaarheid bij de nu geldende RO-regels. ('Mag het wettelijk wel dat er ruimte in zit?') Het raam werk is eind 2008 beschikbaar via www.geo3.nl. Rotterdamse wethouder Lucas Bolsius: 'Geo is de onderwereld...' GEO-INFO 2008-11

Geo-Info | 2008 | | pagina 16