tü 416 GeoScanner tussen geodata en luapducumentcn geïnventariseerd. Zo wordt Map Gallery De laalste lezing in de cluster Databeheer en -ontsluiting was Van Herzo van der Wal van Rijkswaterstaat Dienst Zuid-Holland (K.WS-ZB). 'We verdronken in de aantallen GlS-bestanden. Na geoscannen weten we hoe groot ons probleem is', aldus de spreker. Zijn dienst heeft duizend me dewerkers, van wie er honderd met GIS werken, veertien servers en ze venhonderd gigabyte aan geodata. Van der Wal: Meta-informatie moet altijd on-line zijn en me tadata kun je op elke laag toepassen. Achterstand in het voorzien in metadata bleek niet meetbaar uit interviews en vandaar de inzet van de GeoScanner van Grontmij. De visie voor 3012 is: GI zonder metadata bestaat niet meer. Het is dan één.' Volgens hem bleek bij RWS-ZH dankzij de GeoScanner dat er een achter stand van 135 mensjaar was om metadata in te voeren (807,000 bestanden x 0,25 uur/1500 uur 135 mensjaar). De scan leerde dat geodata explosief groeit vergeleken met algemene data, maar ook dat er dubbelingen waren. Bij deze waterstaatsdienst had als 'normaal' in Nederland 80% van de geodata geen metadata, was bij 18% de metadata niet en bij 2% wel CliN-contbrm. Om het probleem op te lossen Zonder inzet van de 135 mensjaar werd besloten geen data zonder ISO-metadata meer te accepteren, au tomatisch herkende dubbelingen te saneren en externe bronhou ders van basisdara (70%) aan te spreken. Het resterende manco van minder dan 30% wordt bij RWS ZH in het komende halfjaar in ISO-metadata beschreven. Mocht er goede CEN-metadata zijn dan is conversie naar ISO-metadata mogelijk, 'Geoscannen helpt de GIS-omgeving te waarderen', aldus Van der Wal tot andere ge bruikers. Michiel Schram van Grontmij vertelde nog van algeme ner ervaringen met hun product: 'Verschillende afdelingen bin nen een organisatie kochten hetzelfde dataproduct in meervoud en dat komt dau vanzelf bovendrijven!' (Hij ging er niet op in of de meervoudig verkoper dit wel wist!) Onder de datatypen had den overal shape- en ra sterbestand en de overhand. Bij het RWS- brede project werd door Grontmij meer dan twintig terabyte aan geo en metadata in kaart gebracht. De GeoScanner ondersteunt alle gangbare formaten geodata variërend van C.AD-files van ont werpprogramma's als Autocad of Microstation totshapefiles, Arc- Infb-coverages, dg DIALOG- en Mapdocuments. Ook ondersteunt de GeoScanner geo-gerefereerd beeldmateriaal als jpg, ëêw en tiff. Naast informatie over individuele bestanden wordt de relatie een overzicht verkregen van welke geodata in welke documenten wordt gebruikt (zie www.geoscsjjiner.nl). De ESRI-gespreksleider ten slotte zei dat bij zijn klanten hoogstens 10% van de geodata eigen bestanden betreft en de bpetadatavoorziening dus meestal aan de bronhouder moet worden overgelaten, Bij de uitgang van de zaal hing een print met een gelegenheidsgedicht van spreker Van der Wal naar Marsman: Denkend aan Geo... Denkend aait Geo-informatie, zie ik brede informatiestromen snél door oneindig internet gaan; rijen ondenkbaar eentonige data ah ongrijpbare informatie in de data-opslag slaan, en voor de hongerige gebruiker verborgen, verspreid in een groots verband, features, objecten en gegevens, volgens standaarden opgeslagen in een met-beschreven bestand. De werkdruk is hoog. het bestand wordt snel, al dan niet gecombineerd, in veel varianten als informatie getoond. In heel het werkveld wordt dan de mep: 'Gestandaardiseerde meta-informalie moet!' gevreesd, op prijs gesteld, maar - naar ik hoop - snel beloond. RW5-er Herzo van der Wal, bij de badge uitgereikt blanco blaadje, ingevuld met een geo-droom van een andere bezoeker, werd vereist om een exemplaar van 'Denkend aan Geo' af te halen. En ook ach terin dat boek stonden weer blanco paginal om met eigen dromen te vullen. Uit de (kleine) elite van hen die alle vijf tien GIS-conferenties meemaakten mocht John Stuiver (Wa- geningen Universiteit) zijn droom direct openbaren: 'Over tien jaar een open denkend werkgebied, dat jongeren niet saai vinden.' Futuroloog Marcel Bullinga nam vervolgens de zaal mee naar 'Geo in 2020'. Hij startte ermee dat de toekomst vooral 'vormveranderingen' zou laten zien en eindigde ermee dat de essentie van de toekomst 'Alles vermomt zich' was. 'U bent het eerste publiek ever, waarvan slechts een minder heid ervoor kiest dat de aarde rond is', aldus een verbaasde spreker na een zaalraadpleging. Hem werd uitgelegd dat dit publiek meer aan ellipsoïde dan aan een platte aarde dacht. 'De dvd is verdwenen,' zo luidde een stelling van Bullinga voor 2020 en dat gold voor meer. Hij dacht verder zowaar dat overheden rond 2010 al rond zouden zijn met e-govern- mentprogramma's en zich dus niet meer versplinterd zou den presenteren! Negentien inzendingen leverden een boeiende Map Gallery op ('uitslui tend met ArcGIS gemaakt'). Thema's verschilden van zwakke plekken in Hongaarse dijken tot veranderingen in het ruimtelijk legpatroon van de Nederlandse koolmees. Vooraan op het stembiljet stond deze keer de in zender 'Algemene Rekenkamer' Hun poster 'Bestrijden witwassen en ter- rorismefinanciering' suggereerde ook tóp-criminelen als GIS-doelgroep: de kaarten gaven een goed inzicht in de hoogten van regionaal verschillende opsporings- en sanctiekansen. Voor de winnende inzendingen van de provincie Zuid-Holland (juryprijs) en Staatsbosbeheer (publieksprijs) wordt verwezen zij naar de site www.map- gallery.nl. In september 2009 is de zes tiende GIS-conferentie, GEO-INFO 2008-11

Geo-Info | 2008 | | pagina 18