Tentoonstelling over de tijdmeting op zee 'De Lenghten van Oost en West' Het Museum van het Nederlandse Uurwerk in Zaan dam haakt in op de campagne 'Het verleden van Ne derland' met een tentoonstelling die de rol van onze voor vaderen bij het in kaart brengen van de wereld voor het voetlicht brengt. Dat een uurwerkenmuseum een tentoonstelling houdt over dit onderwerp is niet toevallig, want de ontwikkeling van de tijdmeting heeft hierin een grote rol gespeeld. Maar daar houdt de Nederlandse inbreng niet op. Dankzij ons rijke maritieme verleden is ook in de ontwikkeling van de karto- grafie een prominente Nederlandse rol waarneembaar. Dit is een boeiend verhaal dat de aanloop is tot het globale tijdnetwerk waarin we nu leven. In de zestiende eeuw is het idee geboren dat in de negentiende eeuw heeft geleid tot de universele gecoördineerde tijd en in de twintigste eeuw tot GPS en het navigatiesysteem in onze auto's. Museum vp het Nederlandse y UuWerk Hangende scheeps klok, gesigneerd "Van Ceulen Haghe" (laatste kwart 17de eeuw) (particuliere collectie). Nadat Christiaan Huygens (1629-1695) in 1656 het slingeruurwerk had ont wikkeld, richtte hij zich direct op het Vanaf de Renaissance nam de scheep vaart over de wereldzeeën toe, Vaak ging dat op goed geluk, want de bepa ling van de lengtegraad was een groot probleem. Daardoor waren er ook geen nauwkeurige kaarten beschikbaar. Me nig schip is op zee verdwenen of op de rotsen gelopen bij gebrek aan een betrouwbare methode om de lengte graad te bepalen. In de loop van de tijd werden wel astronomische methoden voorgesteld om de lengtegraad te be palen, maar die waren in de praktijk uitermate weerbarstig. Het idee De Friese wiskundige Gemma Frisius (1508-1555) had een ander idee: om dat de wereld als een soort klok van oost naar west om zijn eigen as draait zou iemand op een vast punt buiten de aarde aan de positie van de aarde kunnen aflezen hoe laat het is. En omgekeerd: als je weet hoe laat het is op de plek waar je bent, in verhou ding tot de referentietij d op een vast punt, weet je op welke (Oost-West) lengtegraad je je bevindt. Hij stelde in 1530 als eerste voor een nauwkeu rige tijdmeter te ontwikkelen om overal ter wereld de referentietij d te kunnen bepalen. Dat was aardig be dacht maar die tijdmeter was er nog lang niet. Vooralsnog bleef het vinden van de lengtegraad een probleem. Vooral ma ritieme mogendheden waren gebaat bij een oplossing. In 1598 beloofde Philip III van Spanje de vinder van de lengtegraad een eeuwigdurend pensi oen van 6.000 dukaten. In 1600 loofde de Nederlandse Staten-Generaal een prijs van 30.000 gulden uit voor een methode om de lengtegraad op zee te bepalen. Engeland spande de kroon met een Longitude Prize van 20.000 pond (in 1996 omgerekend tot een waarde van 12 miljoen dollar) die in 1714 in het vooruitzicht werd gesteld. De belangen waren groot. CareI Hofland,, directeur van het De oplossing Het probleem GEO-INFO 2008-11

Geo-Info | 2008 | | pagina 20