Scheepschronometer van Earnshaw (National Maritime Museum, Greenwich, Londen). Tussen 1787 en 1850 bracht een Lengtegraad-commissie in opdracht van de Nederlandse overheid de Nederlanden en de overzeese gebiedsdelen in kaart met behulp van drie hoekmeting. Scheepschronometers werden door bijvoor- Wijzerplaat van beeld de Leidse sterrenkundige professor F. Kaiser (1808- kapiteinshorloge, 1872) geijkt aan astronomische regulateurs. Zo werd de gesigneerd basis gelegd voor een zich snel ontwikkelende coördinatie "G.J. Nauta, van de tijdmeting tussen verschillende plaatsen, landen Leuwaerden", ca. en continenten. Druk van handel, communicatie en tech- 1720 (particuliere nologische ontwikkelingen (spoorwegen en telegraaf, om collectie). maar iets te noemen) leidde aan het eind van de negen tiende eeuw tot de acceptatie van een wereldwijd gecoör dineerde tijd. De tentoonstelling De samenvatting klinkt droog, maar het verhaal is fas cinerend. Eenzame genieën, keiharde belangen, schip breuk en diefstal van intellectueel eigendom, maar ook gestadige vooruitgang. We kunnen niet beloven dat de tentoonstelling even spannend wordt. Wel zal het verhaal kleurrijk en afwisselend geïllustreerd worden. Om te beginnen willen we duidelijk maken waarom het gaat. Hoe werkt het nu eigenlijk met die positiebepaling op zee en wat gebeurt er als het niet werkt? Aan de hand van kaartmateriaal, navigatie-instrumenten en uurwer ken wordt verder een beeld geschetst van de stand van za ken in de zeventiende eeuw. De voorstellen van Frisius en Huygens voor een betere aanpak ontbreken hierbij niet. Dan komt de vraag wat een scheepschronometer is, waar om die zo goed de tijd meet en welke uitvindingen en uitvinders bepalend waren voor het succes. Dit deel van de tentoonstelling is gebaseerd op veel originele constructietekeningen en gedetailleerde foto's van de oor- spronkelij ke uitvindingen. Voor de klokkenliefhebber komt daar na wellicht het hoogtepunt van de tentoonstelling: negen scheepschro nometers, vier astronomische regu lateurs en een aantal andere tijdme ters van Nederlandse signatuur. Daar blijft het niet bij, want er zullen ook interessante documenten (tekenin gen, brieven, testrapporten en meer) over de instrumenten en hun makers getoond worden. Over de effecten van de verbeterde tijdmeting valt veel te zeggen, maar we denken die het meest aanschouwelijk te maken met het tonen van zee- en landkaar ten uit de hele periode van de zeven tiende tot en met de negentiende eeuw. Frappan t! Gezien het hoge educatieve gehalte van de tentoonstelling streven we ernaar de tentoonstellingsteksten en aanvullende documentatie in een eenvoudige brochure voor de bezoekers beschikbaar te stellen. We wensen alle bezoekers een behouden thuiskomst! De tentoonstelling loopt van 10 ok tober tot eind november. (Raadpleeg voor adres en openingstijden website www.mnuurwerk.nl of bel naar 075 6170769.) De tentoonstelling leent zich goed voor educatieve bezoeken. Op de zondagen 9, 16 en 23 novem ber zijn publieksevenementen ge pland, waarin het verhaal van de ten toonstelling live verteld wordt. CEO-INFO 2008-11

Geo-Info | 2008 | | pagina 22