De schooiwandkaart van Nederland van frater Rafaël Kaartontwerp in een klooster De bekendste schoolatlas is sinds jaar en dag'De Grote Bosatlas' van uitgeverij Wolters(-Noordhoff). Dat weet iedereen. En concurrent Thieme had voor het aardrijkskunde-onderwijs zijn 'Methode Prop'.Toch ook niet onbekend. Maar wie herinnert zich dat het R.K. Jongensweeshuis in Tilburg een door Rafaël vervaardigde schooiwandkaart van Nederland uitgaf die eens tot de meest gebruikte schoolwandkaarten behoorde? Rafaël, dat was toch een aartsengel? En een weeshuis als uitgever? Inderdaad, het klinkt onwaarschijnlijk, maar toch is het waar: 'In bijna alle katholieke scholen van Nederland prijkten aan de wanden de landkaarten 'door Rafaël'.' [N.N., 1948] Kaarten van Nederland zijn in het Nederlandse on derwijs zeer intensief gebruikt. In de negentiende en twintigste eeuw werden namelijk indrukwekkende aantallen, onderling soms sterk verschillende Nederland- kaarten ontworpen voor gebruik in schoolatlassen of aan schoolwanden. Een eenvoudige graadmeter om het belang van dergelijke kaarten voor het aardrijkskunde-onderwijs vast te stellen is het aantal keer dat een kaart een nieuwe druk heeft beleefd. Zo'n ranglijst van 'winnaars' in het ge val van schoolwandkaarten geeft tabel 1. Tussen de cory feeën van de Nederlandse schoolkartografie staan Rafaël en het Jongensweeshuis als vreemde eenden in de bijt. Van de vijf in de tabel genoemde twintigste-eeuwse wand kaarten wordt het aantal drukken van de Rafaël-kaart al leen overtroffen door de Thieme-klassieker 'Schoolkaart van Nederland' van G. Prop [Brink, 2005a] en de Wolters- Dr.ir. LES Brink, eigenaar antiquariaat 'De Wereld aan de Wand' Auteur(s) uitgever aantal drukken periode Tabel 1. De meest herdrukte schoolwandkaarten van Nederland [Brink, 2007b], klassieker 'Nieuwe wandkaart van Nederland' van R. Noordhoff [Brink, 2007a] en K. Zeeman [Brink, 2003], Hoe hebben Rafaël en deze instelling tot verzorging van ouderloze jongens dat in Godsnaam klaargespeeld? Het Jongensweeshuis was onderdeel van een kloostergemeenschap genaamd 'Fraters van Onze Lieve Vrouw, Moe der van Barmhartigheid', kortweg 'Fraters van Tilburg'. Dit klooster lijkt een goed startpunt voor een nader onderzoek naar de raadsels rondom de Rafaël-kaart. Fraters van Tilburg LO, BLO, VGLO, ULO, kweekscholen, HBS, vakonderwijs, weeshuizen, pensi onaten, instituten voor doofstommen, blinden en voogdijkinderen. De lijst is waarschijnlijk nog niet eens volle dig maar het geeft een indruk van het uitgebreide werkterrein van de fraters van Tilburg en andere onderwijscon gregaties. Vooral in Noord-Brabant en Limburg, maar ook daarbuiten, heb ben deze congregaties van broeders (soms fraters genoemd) en zusters in de negentiende en de twintigste eeuw op religieus, maatschappelijk en cultureel gebied onvoorstelbaar veel tot stand gebracht. De tijd was er rijp voor: het ontstaan van de katholieke emancipatiebeweging vanaf ca. 1800, de grondwet van 1848 en het herstel van de kerkelijke hiërarchie in 1853 veroorzaakten een spectaculaire op komst van talloze religieuze broeder en zustercongregaties. [Vugt, 1994] En wat de fraters van Tilburg betreft was ook de plaats bevorderlijk: de armoede van de arbeidersbevolking in het vroeg geïndustrialiseerde Tilburg moest ie dereen die er oog voor had wel opval len. Joannes Zwijsen, een energieke pastoor in Tilburg - later aartsbisschop van Utrecht - ontging het in ieder ge val niet. De oprichting in 1844 van een congregatie van fraters (fig. 1) was een van zijn wapenfeiten ter bestrijding van de armoede in zijn parochie. [N.N., 1894] H.F. Puls Oomkens 8 1849-1886 CA.C. Kruyder (zwart) Tijl 8 1864-1905 CA.C. Kruyder (geologisch) Tijl 8 1878-1915 G. Prop Thieme 7 1909-1957 R. Noordhoff, K. Zeeman Wolters 7 1909-1961 Rafaël R.K. Jongensweeshuis 5 1898-ca. 1930 J.J. ten Have Ykema 4 1896-ca. 1925 A. Luinge, B. Stegeman, e.a. Noordhoff 4 1927-1966 CEO-INFO 2008-11

Geo-Info | 2008 | | pagina 24