Het RKJW als koekoeksjong Rafaël de Raadseloom 423 De congregatie begon zeer beschei den: de zorg voor zeven weesjongens was de belangrijkste taak. Bij Zwij- sen overheersten nog vooral onze kerheden: hoe in het bestaan van de congregatie te voorzien, en welk vak moesten de wezen leren? Dat de trap pisten in het nabijgelegen Westmalle juist toen een tweedehands druk- en bindapparaat te koop hadden, kan te danken zijn aan Gods voorzienigheid. Het kan ook gewoon toeval zijn. In ieder geval kon Zwijsen zijn plan om een drukkerij te beginnen doorvoe ren en in 1846 zag de 'Drukkerij van het R.K. Jongensweeshuis' het licht. Nadat in 1848 vrijheid van onderwijs in de grondwet was vastgelegd, ver scheen in 1850 het eerste door het R.K. Jongensweeshuis (RKJW) uitge geven boekje voor katholieke lagere scholen. Met dat ene, eenvoudige lees boekje was het eigenlijke werk van de drukkerij annex uitgeverij begonnen. mm Fig. 1. Congregatie beeldmerk van de Fraters van Onze Lieve Vrouw, Moeder van Barmhartigheid. Fig. 2. Ten toonstel ling van de onder wijsuitgaven van het R.K. Jongenswees huis met prominent aanwezige school- wandkaarten (van voor naar achter: Europa, Noord Brabant, Nederland (vierde druk, ca. 1920) en Palestina foto uit [Caesarius Mommers en Jans sen, 1997]). Fig. 3. Portret van frater Rafaël Klerkx (foto uit Verleden en heden van de con gregatie der fraters van Tilburg' (1948) nr. 11). Veel uitgaven van het RKJW kwamen op een bijzondere wijze tot stand. Frater-onderwijzers ontwikkelden in de fraterscholen nieuwe onderwijsmethoden en werden zo frater-auteurs. En na overleg met de frater-uitgeefdirecteur konden dan de frater-drukkers aan de slag. [Caesarius Mom mers en Janssen, 1997] Dit alles pro Deo en Deo juvante. Deze samenwerking leverde succesvolle schooluitgaven op, vooral op het gebied van lezen, schrijven, taal en rekenen, en dat tegen concurrerende prijzen: 'De uiterst geringe prijs van de meeste uitgaven [van he RKJW] doen vreezen voor een bankroet van de zoo verdienstelijke congregatie.' 0.G.S., 1906/1907| Werden tot 1900 nog veel bestaande methoden van het openbaar onderwijs nagevolgd of van een roomse kleur voorzien, na 1900 zette een professionalisering in en onstonden er vele oorspronkelijke en vernieuwende onder wijsuitgaven (fig. 2). De in 1857 opgerichte eigen kweek school leverde steeds beter toegeruste frater-onderwijzers op, en de faam van het RKJW werd in het begin van de twin- tigse eeuw vergroot door twee zeer bekende frater-pedago gen, Jozef Reynders (onder meer de leesmethode 'Ik Lees Al') en Sigebertus Rombouts (de 'koning van de schrijvende fraters'). [Vugt, 1991] Vooral in de laatste decade van de negentiende eeuw ont wikkelde het RKJW zich als een koekoeksjong in het fraters nest. [N.N., 1947] Een onderwijswet uit 1889 maakte voor het eerst overheidssubsidie voor bijzondere scholen mo gelijk, waardoor katholieke scholen meer armslag kregen. Ook het vak aardrijkskunde kreeg in deze periode eindelijk meer aandacht van de fraters. De eerder verschenen 'Geo- graphische atlas met een handboekje' uit 1866 (derde druk, 1889) is een bewerking door ene 'F.C.' van een Belgische me thode van Alexis M.G., en ziet er rommelig en onduidelijk uit. Maar rond 1895 moet het plan zijn ontstaan voor zelf ontworpen tekenatlassen (1897) en leerboekjes (beide zowel van Nederland als van Europa en de werelddelen) en tevens voor schoolwandkaarten van Nederland (1898) en Europa (1899). De frater-ontwerper van dit plan (mogelijk frater Arsenius Lommers, de auteur van de twee leerboekjes) zal gezocht hebben naar een collega voor het tekenen van de kaarten. Hij kon kiezen uit ruim vijfhonderd fraters. Peter Klerkx werd geboren op 23 oktober 1856 in Waalwijk en een dag later gedoopt. Zijn ouders konden toen nog niet beseffen dat de dag van de doop, de feestdag van de Heilige Aartsengel Rafaël, later zijn kloosternaam zou bepalen: fra ter Rafaël Klerkx (fig. 3). Hij volgde de kweekschool van de fraters in Tilburg, werd novice (kandidaat-kloosterling) in 1875, legde in 1876 examen af als hulponderwijzer en deed in 1878 zijn eeuwige kloostergeloften. Maar liefst vijftig jaar lang - van 1876 tot 1926 - heeft hij onderwijs gegeven aan lagere scholen in Grave, Den Bosch, Reusel, Deurne, Cuyk, Oss en in Tilburg ft Heike, Korvel, Goirke, Heuvel). Buiten de school was hij actief als leider van een aan de 'Jongelin gen-Congregatie van Maria Onbevlekt' verbonden koor en zat hij bijna vijfentwintig jaar (1892-1916) in de redactie van 'De Engelbewaarder', een zeer bekend katholiek jeugdtijd schrift van de congregatie. Hij verzorgde daarin een popu laire rubriek met raadsels en rebussen, hetgeen hem al snel een bijnaam opleverde: Rafaël de Raadseloom (fig. 4). GEO-INFO 2008-11

Geo-Info | 2008 | | pagina 25