Mwwmy >MM t S'Kmrt. f ,4«*wr ISWW-'T Fig. 6. Fragment (Rozendaal en omgeving) van de schoolwandkaart 'Provincie Noord Brabant' van A.B. van Lieshout uitgegeven door A.J. Bogaerts te Breda (1857, schaal 1:100.000, collectie Bodel Nijenhuis Bibliotheek Universi teit Leiden). Plaatsen in Noord-Brabant zijn aangegeven met beginletters. ren en kanalen - is dan een logische stap: er worden geen te hoge eisen gesteld aan het geheugen van de leerlingen, overhoren is nog steeds mogelijk, de kaart blijft duidelijk en iedereen ziet hetzelfde. Beginletters werden rond 1900 ook al toegepast op de toonaangevende Duitse schoolwand- kaarten van Justus Perthes. De eerste schoolwandkaart van Noord-Brabant van Van Lieshout uit 1856 is er tevens mee bezaaid (fig. 6) en heeft mogelijk als voorbeeld gediend voor Rafaël. In de provincie Noord-Brabant op Rafaëls kaart staan overigens relatief veel (40) plaatsen vermeld, ruim twee Fig. 7. 'Geologische kaart van het Koninkrijk der Nederlanden' van CA.C. Kruyder, uitgegeven door De Erven JJ. Tijl te Zwolle (1880, schaal 1:400.000. Bijzon dere Collecties Bibli otheek Universiteit van Amsterdam). De kaart is een verkleinde uitgave van de 'Geologische Schoolkaart enz.' (eerste druk, 1878, schaal 1:200.000). Beide kaarten heb ben een zwarte zee. maal zoveel als in het volkrijke Zuid Holland (18). Deze identificatie met de eigen katholieke groep was natuurlijk wel te verwachten. De zwarte zee en het licht in de duisternis Het meest opvallende aan Rafaëls kaart is ongetwijfeld het feit dat de zee zwart is uitgevoerd. Het kan niet an ders of Rafaël heeft dit overgenomen van Kruyders 'Geologische schoolkaart van het Koninkrijk der Nederlanden', de enige andere schoolwandkaart van Nederland met een zwarte zee (fig. 7). Commercieel gezien was dat een goede zet, aangezien de kaart van Kruyder in de periode 1878-1915 toonaangevend was en druk op druk beleefde (tabel 1). Een zwarte zee is uitzonderlijk, maar op Rafaëls kaart wel consequent, om dat alle rivieren, beken, kanalen en meren ook met zwart zijn aangegeven. Druktechnisch heeft het als voordeel dat er geen aparte kleur voor de zee no dig is, waardoor het aantal drukstenen niet al te groot wordt. Er kleeft echter één groot nadeel aan een zwarte zee: het is een onnatuurlijke kleur en de kaart krijgt er een sombere, ja zelfs naargeestige uitstraling van. (Brink, 2004] Dit laatste moet Rafaël ook heb ben beseft. De oplossing die deze god vruchtige frater voor dit probleem bedacht, staat al gegeven in het boek Genesis: 'Over de wereldzee heerste duisternis.God sprak: Daar zij licht.' Rafaël plaatste zeven vuurtorens en de tot een vuurtoren omgebouwde kerk toren van Westkapelle op zijn kaart, elk met een zichtbaarheidsgrens (fig. 8). De zee ziet er door deze acht bren gers van licht in de duisternis een stuk minder naargeestig en onveilig uit. Vuurtorens worden op schoolkaarten weinig aangetroffen, en vuurtorens met zichtbaarheidsgrenzen zijn hele maal een zeldzaamheid. De aanwezig heid van deze grenzen in de school atlassen en schoolwandkaarten van Nederlands Oost-Indië van W. van Gel der kan Rafaël op een idee hebben ge bracht. De met een rebus-achtig sym bool (vuur op een toren) aangeduide "voornaamste vuurtorens' op Rafaëls kaart geven niet alleen de zee een aan genamer aanzicht, maar de overlap pende cirkels (straal ongeveer veertig km) geven ook duidelijk het systeem van de aaneengesloten kustverlichting aan, waarbij vanaf veilige afstand van au ssai^: GEO-INFO 2008-11

Geo-Info | 2008 | | pagina 28