mm Oordeel Naar het Betere Land Literatuur sticht. Ook in Duitsland ('Pruisen') worden slechts een paar plaatsen aangeduid, maar één ervan is Kevelaar, een hekend bedevaartsoord met Mariaverering. In Nederland hebben enkele kleine plaatsen hun stip en beginletter op de kaart waarschijnlijk alleen te danken aan de daar gehouden be devaart (Heiloo, Brielle, Hasselt, Oirschot, Boxmeer). En als 'Ons Eigen Blad' in 1914 meldt dat een gebouw als Rolduc (voormalige abdij, daarna lclein-seminarie) en een plaats als Volendam ('een Roomsch eilandje" in een protestantse streek) genoemd moeten worden hij 'Roomsch-aardrijks- kundig onderwijs', dan is het niet toevallig dat deze twee op de vierde druk (ongeveer 1920) opeens pontificaal aan wezig zijn. Door zijn onderwijservaring op diverse lagere scholen moet Rafaël goed bekend zijn geweest met het aardrijkskunde- onderwijs en de daarbij gebruikte school(wand)kaarten in het laatste kwart van de negentiende eeuw. Zijn Neder land-kaart draagt daar de sporen van. De combinatie van al deze invloeden is echter nieuw en levert een zeer karakte ristieke kaart op. Ook de kaarten van Europa, Palestina en Noord-Brabant zijn direct te herkennen als echte Rafaëls. Het is dan ook terecht dat hij het in 1898 aandurfde om als eerste frater van de congregatie zijn naam - ook al was het dan zijn kloosternaam - nadrukkelijk op een uitgave te plaatsen. De kaart viel, gezien de vier herdrukken, in de smaak bij (katholieke) scholen. De doorgaans toch beschei den Fraters van Tilburg durfden in een advertentie in 'De Katholieke Onderwijzer' van 1903 te beweren: 'Algemeen is deze kaart als de beste en geschiktste voor de school aan bevolen.' Natuurlijk droegen de lage prijs en het feit dat kaarten van Roomse origine dun gezaaid waren ook tot het succes hij Fraters werden, ondanks hun kloostergeloften, soms leken genoemd om ze te onderscheiden van gewijde priesters. En ook op kartografisch gebied kon Rafaël, ondanks zijn te kenakte, als een leek worden beschouwd. Zijn schoolwand- kaart van Nederland is dan ook geen kartografisch hoog standje. Denk aan de lelijke kleuren op de eerste druk, de zwarte zee, de onduidelijke inzet en het ontbreken van een schaal. Ook zijn er enkele fouten en inconsequenties aan te wijzen: de destijds grootste plaats in Drenthe (Emmen) ontbreekt, vuurtorens staan niet op de juiste plaats en de heuveltekening is incorrect (bij Deurne de enige heuvels van Noord-Brabant). Het zal aan het geïsoleerde klooster leven liggen dat sommige van deze fouten in opeenvolgen de drukken steeds weer terugkomen. Geen kartografisch hoogstandje dus, maar de soberheid en de duidelijkheid van deze kaart uit 1898 maken weer veel goed. Daarvoor zijn er in de negentiende-eeuwse (school)kartografie te veel voorbeelden geweest van wandkaarten die door over lading vrijwel onbruikbaar zijn geworden. [Brink en Holl, 2005b] Alles op de hoofdkaart van Rafaëls 'Nederland' is tot bijna zeven meter afstand nog duidelijk te zien, een ontwerpprincipe dat maar op weinig negentiende-eeuwse (school)wandkaarten toegepast is. Deze kaart is daarmee een voorbeeld van hoe honderd jaar geleden gebrek aan kartografische deskundigheid en opleiding voor een groot deel goedgemaakt kon worden door eigen ervaring, ijver en bezieling. [Vugt, 1991, p. 36] Er staat dan ook geschreven Fig. 10. Studieklas van de kweekschool van de fraters met een Heilig Hart beeld, een symbool van de toewijding van de kweekschool aan Jezus (foto uit 'Het vijf en zeventig jarig bestaan der kweekschool voor frater-onderwijzers', 1925). Aan weerszij den van het beeld hangen Duitse schoolwandkaarten (onder meer 'Bam- bergs Schulwand- karte von Afrika'). in de kloosterorde van de fraters, het 'Directorium': 'Onze deugd op aarde bestaat niet in volmaakt te zijn, maar in volmaakt te willen worden.' [N.N., 1929, p. 206] Op de feestdag van de Heilige Blasius van Sebaste, 3 februari, in het jaar 1942 verliet frater Rafaël een in brand staan de, Jeroen Bosch-achtige wereld en ver trok - zoals dat in zijn kringen werd genoemd - 'naar het Betere Land' (fig. 11). Zo lang er nog schoolwandkaarten bestaan met de vermelding 'door Rafa el' leeft zijn naam echter voort in deze stoffelijke wereld. Als beoefenaar van de moeder aller deugden: de ootmoe digheid - de erkenning van onze armoe de en nietigheid [N.N., 1929, p. 188-189] - zal het hem daar overigens helemaal niet om te doen zijn geweest. Fig. 11. Grafkruis van Rafaël in het fraterskerkhof ach ter het voormalige bejaardentehuis van de fraters, 'Huize Steenwijk', in Vught. Brink, L.E.S., 'Herzien door K. Zeeman': Het verhaal van de gedreven schoolkartograaf. - In: Karto grafisch Tijdschrift XXIX (2003) nr. 2, p. 19-25. CEO-INFO 2008-11

Geo-Info | 2008 | | pagina 30