Brink, L.E.S., Een zee zo zwart als de nacht: De geologische school- wandkaart van Noord-Holland van W. Kloeke. - In: Caert-Thresoor 23 (2004), p. 42-47. Brink, L.E.S., De aardrijkskundige wandkaarten van uitgeverij W.J. Thieme Cie. - In: Geo-Info 2 (2005a), p. 410-417. Brink, L.E.S. en L.M.A. Holl, De wereld tussen twee stokken: De geschie denis van de Nederlandse schoolwand- kaarten. - Nijmegen, 2005b. - p. 6-16. Brink, L.E.S.Nog meer kaarten van Bos: R. Bos uit de schaduw van P.R. Bos. - In: Geografie 15 (2006), p. 38-39. Brink, L.E.S., Reliëf op schoolwand- kaarten rond 1900: De diepe kloof tussen pedagoog en cartograaf. - In: Geografie 16 (2007a), p. 30-33. Brink, L.E.S., Bibliografie en foto overzicht van de Nederlandse school- wandkaarten (1801-1975). - Nijmegen, 2007b. Brink, L.E.S., Thematische verschijnse len in de Nederlandse schoolwandkaar- ten. - In: Geo-Info 4 (2007c), p. 172-180. Caesarius Mommers en G. Janssen, Zwijsen, een passie voor uitgeven: Geschiedenis van een educatieve uitgeverij. - Tilburg, 1997. Crommelin, L. en H. van Suchtelen, Nederlandse vuurtorens: Bouwgeschie denis en organisatie. - Nieuwkoop, 1978. Evodius Schollen, Roomsch-aardrijks- kundig onderwijs? - In: Ons Eigen Blad 2 (1914), p. 17-18. Gervasius Dominicus, Grepen uit de geschiedenis van de uitgeverij ener con gregatie. - Tilburg, [ca. 1965], - p. 38. J.G.S., Uitgave van het R.K. Jongens weeshuis te Tilburg. - In: De Katho lieke Onderwijzer (1906/1907), p. 676. N.N., Gouden jubeljaar van de congre gatie der fraters van O.L.V. Moeder van Barmhartigheid. - Tilburg, 1894. N.N., Directorium van de congregatie der fraters van O.L.V. Moeder van Barm hartigheid te Tilburg. Tilburg, 1929. N.N., Het eeuwfeest van de Drukkerij van het R.K. Jongensweeshuis. - In; Ver leden en heden van de congregatie der fraters van Tilburg (1947) nr. 9, p. 46. N.N., Naar het Betere Land. - In: Ver leden en heden van de congregatie der fraters van Tilburg (1948) nr. 11, p. 20. Niermeyer, J.F., De tentoonstellingen in Antwerpen en in Amsterdam. - In: Tijdschrift van het Kon. Nederlandsch Aardrijkskundig Genootschap XIX (1902), p. 863. Sigebertus Rombouts, Naar een betere methodiek!: II. De zaakvakken. - Tilburg, 1941. - p. 44. Velthuis, G., Het natuurlandschap Nederland. - In: Ons Eigen Blad 18 (1930), p. 436. Vugt, J.PA. van, Roomse!ie kleur In 't Werk: Een korte geschie denis van de Drukkerij van het R.K. Jongensweeshuis (RKJW). - In: Kennis en Deugd. - Nijmegen, 1991. Vugt, J.PA. van, Broeders in de katholieke beweging. - Nijme gen, 1994. Samenvatting De schoolwandkaart van Nederland van het R.K. Jongensweeshuis behoorde in de eerste decennia van de twintigste eeuw tot de meest gebruikte kaarten bij het aardrijkskunde-onderwijs. Niet alleen de uitgever is opvallend maar ook de auteur: frater Rafaël. Zonder eni ge kartografische opleiding maar met veel ervaring als onderwijzer en tekenleraar, ontwierp deze frater van een onderwijscongregatie een succesvolle wandkaart. De combinatie van diverse elementen uit rond 1890 veel gebruikte Nederlandse school(wand)kaarten le verde een karakteristieke kaart op. Vooral door de soberheid van deze kaart kan Rafaël in één adem genoemd worden met onderwijs gevende schoolkartografen als J.J. ten Have, R. Bos en G. Prop, die rond 1900 de volledigheid opofferden voor de duidelijkheid. Summary The school wall map of the Netherlands by the Roman Catholic Boys Orphanage was in de first decennia of the 20th century one of the most used maps for geography lessons. Not only the publisher is remarkable, but also the author: friar Raphael. Without any carto graphic education, but experienced both as a general and as an art teacher, this friar of a teaching congregation designed a successfull wall map. The combination of several elements of other well-used school wall maps of the 1890s resulted in a distinctive map. The restrained character of this map puts Raphael at the same level as educational schoolcartographers such as J.J. ten Have, R. Bos and G. Prop, who around 1900 sacrificed completeness for clarity reasons. Résumé La carte scolaire murale des Pays-Bas de R.K. Jongensweeshuis fut lors des premières décennies du vinglième siècle parmi les cartes les plus em ployees dans l'enseignement de la géographie. Non seulement l'éditeur est remarquable, mais aussi l'auteur le frère Rafaël. Sans aucune formation cartographique, mais possédant une riche experience en tant qu'instituteur et professeur de dessin, ce frère d'une congregation d'enseignement développa une carte murale couronnée de succès. La combinaison de plusieurs éléments de cartes (murales) scolaires des Pays- Bas fréquemment utilisées donna une carte caractéristique. Surtoutpar la sobriété de sa carte Rafaël mérite d'etre cité d'un trait avec les carta graphes scolaires tels que J.J. ten Have, R. Bos et G. Prop, qui autour des années 1990 donnèrent priorité a la lisibilité sur la cnmplétude. Kaartontwerp in een klooster: De schoolwandkaart van Nederland van frater Rafaël Map design in a convent: the school wall map of the Netherlands of friar Raphael Ebauche d'une carte dans un couvent: la carte scolaire murale dufrère Rafaël. GEO-INFO 2008-11

Geo-Info | 2008 | | pagina 31