Het stofje en de weegschaal Van NGII naar Glllng Geo-Info in Praktijk Niets menselijks is ook het geo-werlc- veld in ons land vreemd. Uiteraard zijn we allemaal zeer bevlogen en vin den we alles wat we doen ontzettend belangrijk. En dat is maar goed ook. Want zonder drive en passie kom je nergens. Maar soms schieten we mijns inziens wel wat door. Bijvoorbeeld als we hier ter plekke gaan roepen: 'alles draait om GEO' of als we debatten gaan starten over kreten als 'GEO-branding' en 'GEO-inside'. Eén blik op de wereldkaart is genoeg. De Nederlandse bevolking vormt slechts ongeveer 0,25% van de totale wereldbevolking. Natuurlijk telt Ne derland mee. Maar veel gewicht zullen we nooit in de mondiale schaal kun nen leggen. Ook niet op GEO-gebied. Nog een ander rekensommetje. De GEO-sector in ons land biedt - afhanke lijk van een smalle danwel brede defi nitie - momenteel werk aan naar schat ting ongeveer 50.000 a 80.000 mensen. Het GEO-aandeel in de totale werkge legenheid in ons land komt hiermee uit op hooguit 0,6 a 0,9%. Naast elke GF.O-werker staan dus alleen al in ons land ongeveer 100 a 150 werkzame medemensen die zich, dag in, dag uit, met hele andere dingen bezighouden. Natuurlijk is GEO 'booming business' en is GEO een fantastische en bevoor rechte tak van sport. Maar als we eer lijk zijn en we onze plaats kennen (letterlijk en figuurlijk), dan zijn we - zeker op wereldschaal - met het blote oog amper waarneembaar. Een stofje op de weegschaal. Een heel klein krent je in een hele grote bak met pap. Enige bescheidenheid zou ons allen dan ook niet misstaan. En daarnaast het besef dat er om ons heen vele malen méér gebeurt dan in ons eigen piepkleine kringetje en 'inner circle'. Kijkend naar wat er werkelijk gaande is in de grote wereld om ons heen zien we spectaculaire ontwikkelingen. En we zien ook de mondiale stakeholders zoals een Google, Microsoft, Oracle, enz. Aardig in dit verband is de mission statement van Google: 'organise the worlds information and make it uni versally accessible and useful'. Dat is nog eens een heel andere scope dan onze eigen Nationale Geo-Informatie Infrastructuur (NGII). Als we ons eigen nationale geo-gebeuren echt willen op stuwen in de vaart der volkeren, dan zou de focus niet langer moeten liggen op die NGII, maar moeten we ons op gepaste (bescheiden) wijze gaan positi oneren ten opzichte van de 'Global' In formation Infrastructure (Gil). Drie van de vier letters van de (voormalige) NGII mogen dus blijven staan. Wel is de G die bij ons voor GEO stond dan inmid dels vervangen door de G van Global. Maar dan zijn we er nog niet. Ik zou er voor willen pleiten om er ook nog een derde I achter te plaatsen en wel de (hoofdletter) I van Implementation. Al was het alleen maar omdat we, met name in ons land, voortdurend de nei ging hebben om dit cruciale aspect on voldoende serieus te nemen. Wij zijn honderd keer beter in het formuleren van abstracte en visionaire doelen dan dat we geneigd, bereid én in staat zijn om zaken adequaat, succesvol en duur zaam te implementeren. Denk bijvoor beeld aan het consequent voorzien van onze geodatasets van gestandaar diseerde meta-informatie. Of aan het netjes regelen van de financiering van de basisregistraties. Of het duurzaam in de lucht brengen - én houden - van een geo-data-infrastructuur voor ram penbestrijding en crisismanagement. Natuurlijk is er vooruitgang en ieder een doet zijn best, maar we klungelen er al velen jaren mee rond. Implement Theo Overduin tatie hoort er dus voluit bij. En om het dan toch maar weer wat kleiner te ma ken en dichter bij onszelf te houden sluiten we natuurlijk af met de (kleine) letter n van Nederland gevolgd door de nog veel kleinere letter g van onze na tionale snelgroeiende maar nog steeds piepkleine geo-informatiesector. En dat brengt ons dan uiteindelijk bij de subtitel van dit schrijfseltje: Van (focus op) NGII naar het wenkende perspectief van de Glllng. Doel van deze bijdrage is tenslotte niet om alle bevlogen geo-collega's in den lande acuut te ontdoen van hun status, beroepseer en van hun perspec tief. Doel is ook niet om geo-nederland vervolgens geheel ontgoocheld en gedeprimeerd (de blaadjes vallen im mers ook nog eens van de bomen in dit jaargetijde) in de handen van allerlei zielenknijpers te drijven. Integendeel. Juist door een goed besef van je eigen (bescheiden) plekje en van je positie in het grotere geheel komt er ruimte vrij om dat mooie, kleine geo-domein, waar we hier in ons land zo druk mee zijn, te voorzien van een beter, uitdagen der en veel breder perspectief. Ik ben ervan overtuigd dat dat ons allen uit eindelijk verder brengt dan het prettig en veilig blijven staren naar ons eigen kleine Nederlandse geo-naveltje. Think big, act small and be happy! Theo Overduin Procesmanager Geonovurn t.overduin@geonovum.nl GEO Gemeenschappelijk Ego Over- the-top? Een meervoudige relativering Een verfrissende blik naar buiten Een troostrijk slot GEO-INFO 2008-11

Geo-Info | 2008 | | pagina 35