Kadaster en Gemeenten bundelen krachten Samenwerking Kadaster' Gemeenten 35 jaar; feestelijk gevierd Zo'n vijfendertig jaar geleden werd de Samenwerking Kadaster Gemeenten (SKG) gestart. De automatise ring van Kadaster en Gemeenten stond nog in de kinder schoenen, maar binnen de gemeenten was grote behoef te aan een actueel bestand van de kadastrale informatie, De uitwisseling van 'was-wordt' is toen geboren. In die tijd zaten vrijwel continue gemeenteambtenaren op het kadasterkantoor om informatie op te zoeken en over te schrijven. Verder werd ook gesproken over de uitwisse ling van meetgegevens. Kortom, er kwam een regulier overleg tot stand. Het was niet altijd 'pais en vree'. Soms waren er forse verschillen van mening, maar de afgelo pen jaren hebben partijen elkaar steeds meer gevonden. 'Waar taken elkaar raken' is nu vervangen door 'Waar ta ken in elkaar haken'. Op 23 september 2008 is in Radio Kootwijk dit vijfendertig jarig bestaan feestelijk gevierd met presentaties en discussies onder het genot van een feestelijk etentje. Gastvrouwen waren Dorine Burmanje (Kadaster) en San dra Korthuis (VNG). In haar openingswoord haalde Dorine twee mijlpalen aan die de afgelopen jaren zijn bereikt. Als eerste de gemeentebalie waar ook burgers kadastrale infor matie kunnen krijgen en als tweede de publiekrechtelijke beperkingen waar gemeenten gebruik maken van de sterke Ruud ten Kroode is voor het Kadaster het symbool van vijfendertig jaar samenwerking met gemeenten. Arnold Bregt felici teert het Kadaster en de VNG met de samenwerking. kanten van het Kadaster. Er is pas een partnerschap gesloten tussen Kadaster en VNG met DataLand. Het eerste resul taat hiervan is de website geoz.nl. Zij roept andere overheden op zich hierbij aan te sluiten. Tenslotte zette ze Ruud ten Kroode (VNG), als het symbool van de vijfendertig]arige samenwerking, in het zonnetje. Arnold Bregt trok in zijn inleiding de parallel tussen de bereiding van het voedsel, van productie door boer en tuinder tot menu, en de geo-informa- tie. Voor het voedsel is de keten pro ductie-distributie-bereiding-serveren prima geregeld. Bij de geo-informatie zijn nu goede grondstoffen, er is een goed distributiesysteem, maar tot nu toe worden echter veelal eenheidsge rechten geserveerd. Hij noemde ze gekscherend de 'Mac Dorine'. Geluk kig werken partijen aan het leveren van op de gebruiker afgestemde pro ducten, ofwel smakelijke gerechten. De nieuwe website geoz.nl is een goed voorbeeld. Tenslotte feliciteerde hij de beide gastvrouwen met het be haalde resultaat. Vervolgens mocht Michiel Jellema van DataLand de nieuwe website presente ren. De website geoz.nl geeft toegang tot de gegevens van 5,5 miljoen adres sen met zowel kadastrale als gemeen telijke gegevens. Hiermede kan men een eigen gcoz-rapport maken. Wel moet men voor dit rapport betalen, maar voor 4,35 heeft men een com pleet rapport met de kadastrale gege vens, de gegevens over het gebouw, de bestemming, het gebruik en de financiële gegevens als WOZ-waarde. Een randvoorwaarde is wel dat de be trokken gemeente deelnemer is van DataLand, maar dat aantal groeit ge lukkig nog steeds. Daarnaast kan men de verkoopwaarden per (4 positie-)post- codegebied krijgen met daarnaast de gemiddelde WOZ-waarde van dit ge bied. Aan deze WOZ-waarde heb je in de praktijk, denk ik, niet zo veel. Het gebied is te groot en er is geen diffe rentiatie naar woningtype. Tenslotte kunnen innovatieve gemeenten zich hier presenteren. Voorlopig zijn dit er nog maar drie: Almere, Apeldoorn en Hilversum. Er is goede hoop dat bin- GEO-IMFO 2008-11

Geo-Info | 2008 | | pagina 36