AHN2: volop nieuwe gebruiksmogelijkheden Verslag Gebruikersdag AHN AHN2 en fietsrouteplanner Ove rst ro m i n gsgeva re n Woensdag 1 oktober 2008 liet de Beheersorganisatie AHN door Sense Organisatie Coaching weer een Gebruikersdag organiseren. Er waren circa 125 inschrijvers - vooral mannen - voor het gebeuren in opnieuw Antropia in Driebergen. Dagvoorzitter was prof.dr.ir. Arnold Bregt (Universiteit Wageningen) en er waren naast hem veertien sprekers. De nieuwe toepassingsgerichte beurs telde negen organisaties en bedrijven, van het Kadaster tot Hansje Brin- ker Dijkmonitoring. Adri den Boer, redacteur Miljarden punten Onderwerp van de dag waren de toe passingsmogelijkheden van het actu ele hoge resolutiebestand AHN2, op volger van het Actuele Hoogtebestand Nederland van circa tien jaar geleden, Bregt zag in zijn openingswoord dit bestand als een voorbeeld van 'de om wenteling van een schaarste naar een overvloed aan data' Bert Ludikhuize (Velt en Vecht), voor zitter van de AHN-stuurgroep, gaf kengetallen van de AHN2-pilot bij het waterschap Zeeuwse Eilanden (WZE). Voor zes ton aan kosten verkreeg men van 114.000 ha wel 20 miljard meet punten. De start was in 2007 en aan nemer Fugro leverde ze in september 2008 op. Intussen loopt er sinds 2008 een vervolg in Friesland en Zuid-Holland: 754.000 ha. Voor bereid wordt reeds een project 2009 voor Noord-Nederland en Zeeuws-Vlaanderen: 820.000 ha. Ludikhuize schetste ook de nieuwe organisatie van boven naar onder: regier- aad, stuurgroep, Het Waterschapshuis (met ingehuurde projectleider) en Rijkswaterstaat DID, dat de aanbesteding doet. Per 2009 start er een contributiestructuur waarin wa terschappen jaarlijkse geld overmaken aan Het Waterschapshuis voor een pro duct met een herzieningscyclus van vijf tot zes jaar. Na 2009 wordt meerja rig aanbesteden overwogen, gratis be schikbaarstelling onderzocht en wordt er 'verder aan gewerkt om er een ba sisregistratie van te maken'. Is AHN2 nu van het rijk en de waterschappen, Ludikhuize nodigde provincies en ge meenten nadrukkelijk uit tot partici patie, '...dan zouden alle overheden samenwei'ken, dat zou heel mooi zijn'. Johan van Cranenburgh (WZE) gaf de kenmerken van AHN2 weer: tien punten per vierkante meter en een hoogteprecisie van vijf centimeter. Het gaat daarbij om een gefilterd bestand zonder (pakweg) koeien en huizen en dus met maaiveldhoogten. In zijn eigen organi satie zijn 22 van de 400 mensen er gebruiker van. Opmer kelijk was zijn ontboezeming over de andere participant: Michel Post van de Fietsersbond beschreef met verve de meerwaarde van AHN 2 voor hun in 2010 landsdekkende fietsrouteplan ner. Dit door vrijwilligers omgebouwde NWB kent al keuze uit verschillende rou teprofielen van 'kortste route' tot 'sociaal veilige route'. Met AHN2 kan dat aantal profielen worden vergroot dankzij dan beschikbare hellingen en absolute hoog ten. Gebruikers zouden dan ook rekening kunnen houden met de zwaartegraden van gewenste tochten of het geheel willen vermijden van hellingen. De vraag van dag voorzitter Bregt of er fietsenmakers in de planner 'Points of Interest' waren werd be vestigend beantwoord. Hetzelfde gold voor oplaadpunten voor e-bikes oftewel electri- sche fietsen. Zie ook www.fietsersbond.nl. Johan van Cranen- burg van initiatief nemer WZE. Feike Tibben van de Taskforce Management Overstromingen. 'Hoewel Rijkswaterstaat aanvankelijk geen interesse had werden de damaan- zetten buiten ons beheersgebied toch meegenomen. Nu is Rijkswaterstaat er heel blij mee. Een ander opmerkelijk iets was dat sheets met de combinatie van AHN2 met topografie leerden dat ook Zeeuwen in steeds lager gelegen nieuwe wijken gaan wonen. Archeolo gisch kansrijke locaties werden door de meer preciese hoogteverschillen prachtig gepresenteerd en de spreker herhaalde als hèt voordeel weer: 'AHN bespaart landmeters'. Jeroen van Winden (ESRI) sprak over 'Hoe om te gaan met de data-explosie?' Hij memoreerde de groei van het data- aanbod, maar ook de hogere verwach tingen door het Google Maps-effect. 'De neograaf of casual user wil bij in zoomen schoenveters zien', zo wist hij. Stellig was hij ook in de verwachting samen op weg te zijn naar 1:1 datasets 'oftewel de buitenwereld is dan de bin nenwereld'. ('Wordt ToplONL later Topl NL en 3D?') Ten opzichte van gebruikers beval hij aan om aan verwachtingsma- nagement te doen. 'De gebruiker wil performance, dat is een moeilijk begrip en we hebben er veel over nagedacht, het blijkt dat het tevredenheid is en dat kun je managen.' Afnemers - ook van hoogtedata - willen steeds meer ont trekken aan 'The Cloud' oftewel van in ternet, zo signaleerde hij ook. Feike Tibbe van de Taskforce Manage ment Overstromingen, het door het Kabinet tot 1 januari ingestelde aan- jaagteam, pleitte er voor om op gevaar voorbereid te zijn. Zijn team verzon ook andere modellen dan eerder benut: EDO's of Ergst Denkbare Overstromin gen. 'Immers, de effecten zijn groter geworden en de acceptatie is minder geworden, boeren hadden bootjes in de schuur', zo wist Tibbe. Voor maatgeven de overstromingsscenario's bij bressen moest door de Taskforce worden geroeid met de landsdekkende riemen die men had en daar zat AHN2 dus nog niet bij. Tekenend was ook zijn one liner 'De Rijn begint niet bij Lobith' en omdat Duitse dijken slechter zijn dan Nederlandse suggereerde hij terloops een AHD. GEO-INFO 2008-11

Geo-Info | 2008 | | pagina 46