Locatie, locat ie, locatie... Geo-Info in Onderz Velen hebben het filmpje van Micro soft gezien waarin Steve Ballmer zich onsterfelijk maakt door op de vraag wat Microsoft nodig heeft om succes vol te blijven antwoordt: 'developers, developers, developers.,.' Mogelijk lukt het mij om dezelfde onsterfelijkheid te bemachtigen door op de vraag wat Geo-ICT'ers nodig hebben om succes vol te blijven te antwoorden: locatie, locatie locatie... Waar hebben we het over? Over de x,y,z en t-coördinaat, van elk object en/ of persoon, op ieder gewenst moment. Vervolgens is het voor Geo-ICT deskun digen mogelijk om daar iets moois mee te doen. De 'killer app' kennen we inmiddels: de snelste, mooiste, kortste route naar een bestemming. Ze zijn er in vele smaken: - de Colorado 300 bij het wandelen; de Edge 705 voor op de fiets. - De Tomïom Rider of de Zumo 550 voor op de motor. De Forerunner of de Nikeschoenen met ingebouwde GPS voor de hardlo per. - De hele reeks voor in de auto. - En bijna iedere nieuwe telefoon; van de N96 tot de iPhone. En de 'locatie" kan inmiddels op vele manieren worden bepaald; niet alleen met GPS, maar ook met Wifi, en met een 'cel' in een telefoonnetwerk. En de toekomst biedt nieuwe mogelijkheden: plaatsbepaling op basis van Galileo. En met het MBOC-signaal (GPS én Galileo) gaat de plaatsbepaling straks nog snel ler en beter, vooral onder moeilijke omstandigheden. De reeks toepassin gen is bijna eindeloos en slechts afhan kelijk van de creativiteit van de Geo- ICT'er. Een paar voorbeelden. Hardlopen is niet het meest voor de hand liggende voorbeeld, maar de toepassingen zijn des te leuker. Er worden trainingsoverzichten gemaakt: per dag, per week, per maand; met afstanden, snelheden en e k en Onderwijs Henk SchoSten type terrein. Deze digitale gegevens worden met de trainer uitgewisseld maar ook met collega's en wereld wijde fans. Dat roept bij mij allerlei vragen op: wat is het effect van hoog testages? En door welke Afrikaanse gebieden rennen ze? Het leggen van relaties met andere indicatoren laat ik over aan uw creativiteit. De gezondheidwetenschappers van de VU integreren de onderzoeksre sultaten van hun obesitasonderzoek met de woonlocatie van de kinderen om daarmee hypotheses te toetsen over woonomstandigheden, cultuur en zwaarlijvigheid. De innovatieprijs van de Nederland se politie is dit jaar gegaan naar het Groningse korps voor de attende- ringsservice. Terwijl agenten in de wijk surveilleren krijgen zij infor matie over hetgeen zich in de wijk afspeelt; bijvoorbeeld waar mensen met openstaande bekeuringen wo nen. En vanzelfsprekend wordt een alarmoproep van een collega direct doorgegeven aan de dichtstbijzijnde collega's. Wetenschappers zijn druk met het bedenken van nieuwe toepassingen. We begonnen met 'location based ser vices' en het werd al snel 'contextual awareness': gebruikers die op basis van hun profiel en hun locatie informatie krijgen toegestuurd. Zonder twijfel is TomTom met de dynamische verkeers informatie marktleider in de wereld waar het gaat om routeplanning op basis van actuele verkeersinformatie en kenmerken van de automobilist. Van de individuele gebruiker naar keteninformatie, althans daar begint het echt op te lijken met 'Netcentrisch Werken' en de bijbehorende 'Common Operational Picture'. Dat is weer een stuk serieuzer... en iets verder weg. Het leidt misschien tot geheel nieuwe me thoden om incidenten op de weg aan te pakken, of tot een nieuwe manier van oorlogvoeren, waarbij de soldaat - meer dan ooit tevoren - in het veld ineens veel meer informatie 'heeft' én 'geeft'. En daar houdt het niet op, de senso ren en robots staan centraal bij het door Wageningse Geo-ICT'ers geor ganiseerde congres: 'Sensing a Chan ging World'. Robots en Geo-ICT'ers? Ja natuurlijk! En we zullen wel moeten, want de eerste de beste geavanceerde Lego biedt deze mogelijkheden (Lego Mindstorms), dus als toekomstige geo- groofrmders kunnen we dit niet aan ons voorbij laten gaan. Gouden tijden dus voor de Geo-ICT'ers. We hoeven niet bang te zijn voor wel ke kredietcrisis dan ook, als er maar een locatie aan zit. Hoever zijn we van daag? Veel verder dan we denken. En dan komt mijn liefde voor de iPhone of iTouch toch weer boven. Dit is de ul tieme omgeving voor de moderne Geo- ICT'er. Geniet ook bij het downloaden van het programma LOCLY. Er gaat een wereld voor u open, zelfs voor een doorgewinterde Geo-ICT'er. De wereld van 'cloudcomputing' en 'mashups' in optima forma. Waar u ook bent en hoe snel u ook beweegt; u krijgt alle infor matie die u maar wilt over de plaatsen om u heen. Vanzelfsprekend alle res taurants, cafés, garages, winkels, maar ook alle evenementen. En met 'Twit ters' en 'Flickr' foto's. Ik begrijp dat sommigen van u dreigen af te haken en zich afvragen of zij wel echte Geo- ICT'ers zijn. Belooft u mij een proef met LOCLY uit te voeren en vraag het anders rustig aan mij als we elkaar te gen komen. Het stelt niets voor, het is de droom van iedere Geo-ICT'er. Het is locatie, locatie, locatie en het is gratis. Henk Scholten Hoogleraar Ruimtelijke Informatica, Vrije Universiteit Amsterdam CEO, Geodan bv, Amsterdam 447 GEO-INFO 2008-11

Geo-Info | 2008 | | pagina 49