TrésorTU Delft ook geodetische schatkamer Interview conservator cihsiwhmi «Toe ren ook tot het verzamelgebied. (De laat ste tevens als ze digitaal zijn, zo is ook de recente dissertatie van Gco-Införedac- teur Ad van der Meer 'Gemeentegrenzen in Nederland' er al.) De Trésor-collectie omvat circa 40.000 banden. Graag toont mevrouw Ruijgrok in haar leeszaal de vooraf uitgezochte geodetische werken als de 'Practijclc des Lantmetens' van Sems en Dou uit 1600 en de tweede druk van de 'Werkdadige Meetkonst' van Morgenster uit 1744. Met een 'Traité de Géodesie' van Puissant uit 1805 en een in 1858 in Rome uitgegeven boek over een basismeting ('Misura della Basa') laat ze zien dat ook over de landsgren zen werd gekeken. Dit laatste boek bleek trouwens afkomstig van de Utrechtse Sterrenwacht. Kaarten van voor 1850 horen ook bij haar domein, terwijl die van nadien in de Kaartenkamer van de Universiteit on der het beheer zijn van Addie Ritter (van 1989-2003 werkzaam bij Geodesie). Sinds de brand daar in mei 2008 woont hij met kaarten in bij het Trésor, maar dat is in november weer afgelopen, als Bouw kunde het voormalig hoofdgebouw aan de julianalaan betrekt. (Tijdelijk raad plegen studenten dus in het Trésor ook nieuwe kaarten en zelfs herdrukken....) Om de studenten met nieuwer mate riaal optimaal te bedienen gaat ook de Kaartenkamer weer mee, al wordt er na de inwoning ook wel enig geselecteerd materiaal van daar in de Trésor achter gelaten. Voor raadplegen van de lopende jaargang van Geo-Info wordt trouwens op de website ook naar de Kaartenkamer verwezen. Technische literatuur veroudert snel en wordt door tech nici over het algemeen niet lang bewaard.' Met die stelling opent een flyer van het Trésor, de schatkamer voor de collec tie kostbare en kwetsbare werken van de bibliotheek van de TU Delft, tegenwoordig TU Delft Library geheten. Conservator in deeltijd is sinds december 2007 M.C.J. (Marietje) Ruijg rok. Ze vertelt in de afgesloten Trésor- leeszaal achterin de grote bibliotheekhal enthousiast over de haar toevertrouwde schatten en laat ze ook graag zien. Ooit voltooide mevrouw Ruijgrok een mu seale HBO-opleiding in Amsterdam, ze kwam echter bij de Delft University Press terecht en is verheugd nu alsnog met een soort museale collectie te mogen werken. (En een zekere trots blijkt er ook over het feit dat zij, net als Maria Heijne de eerste vrouwelijke bibliothecaris van de TU Delft is, zelf de eerste vrouwelijke Conservator Marietje Ruijgrok van het Trésor. conservator van het Trésor mag zijn.) Aanwinst van de gekostumeerde studenten optocht van 1862. "In het Trésor trof je in de eerste plaats boeken en tijdschriften van voor 1850 aan, maar deels schuift dat jaartal nu op naar 1900. De collectie is heel gevari eerd, een deel komt zelfs uit de in 1811 opgeheven bibliotheek van de Universi teit van Franeker en zodoende hebben we ook theologie en filosofie. Techni sche boeken en tijdschriften kwamen uit de Koninklijke Bibliotheek en van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs', aldus Marietje Ruijgrok. Voor Nederland zijn naast losse pronkstukken vooral de collecties Weg- en Waterbouwkunde en Mijnbouw uniek. Werk van de eigen hoogleraren, materiaal van studen tenverenigingen en alle analoge eigen proefschiften - in Delft vanaf 1906 - ho- "V Delft TU Delft library bestaat uit een centrale vestiging in een uniek pand uit 1999 aan het Prometheusplein achter (of voor) de Atria alsmede vijf faculteitsbibliotheken. Uitgangspunt is dat de specifieke collectie, de aanwezige studiefaciliteiten en het dienstenpakket van elke faculteitsbibliotheek medewerkers en studenten van de desbetreffende faculteiten optimaal toegang bieden tot voor hen relevante publi caties. De bibliotheekcatalogus (www.library.tudelft.nl) geeft toegang tot de volle dige collectie. Via een link vanuit de catalogus is voor medewerkers cn studenteu ook een groot aantal tijdschriften, naslagwerken, dissertaties en scripties fulltéxt on-line beschikbaar. De centrale vestiging van de bibliotheek beschikt over zo'n negenhonderd(!) studieplaatsen. Voor leners die niet verbonden zijn aan de TU Delft kost een pas 20 per jaar, maar er zijn ook bezoekerspassen van 2,50 voor één dag voor het ter inzage vragen van literatuur. TU Delft Library algemeen De moderne TU Bibliotheek met gras op het dak. GEO-INFO 2008-11

Geo-Info | 2008 | | pagina 50