449 Gebruik Voor historisch technisch-wetenschap- pelijk onderzoek, industrieel-archeolo- gisch onderzoek, maar ook onderzoek in het kader van vrijetijdsbesteding, kan het publiek elke vrijdag van 9.00 tot 16.00 uur op afspraak terecht. Werken worden hier uiteraard niet uitgeleend maar alleen bekeken in aanwezigheid van een medewerker. (Slechts soms is het vanwege de kwetsbaarheid niet mo gelijk om kopieën te maken.) 'Afgelopen vrijdag was het bomvol met mensen' zo licht mevrouw Ruijgrok het gebruik toe. De collectie is opgenomen in de biblio theekcatalogus op internet. Trésordocu- menten zijn daarin herkenbaar aan de locatie 'TRES' en aan het voorvoegsel 'TR' in het plaatsnummer. Een toenemend aantal titels en kaarten staat ook gedi gitaliseerd fulltext op de website. Dat is - V. Het oudste boek in het depot: 'Sphaericum opusculum' uit 1485. ooit gestart met het project Metamorfo- ze en gesteund door de Mondriaanstich- ting, maar ook nu wordt met succes naar subsidiebronnen daarvoor gezocht. 'Het is een kwestie watje daarvoor selecteert, natuurlijk uniek Nederlands materiaal, maar het is ook een vorm van conser veren. Voor Bouwkunde is al heel wat gedigitaliseerd aan oude tijdschriften, die dan niet meer origineel te zien zijn, maar geconserveerd worden ingepakt', aldus Marietje Ruijgrok. Geodesie is ook hierbij zeker niet achtergesteld: zo staan de genoemde 'Practijck des Lantmetens' en 'Werlcdadige Meetkonst' integraal op de site. Vitrines in zowel de publieke hal als in de eigen leeszaal zorgen met wisselende inhoud ook voor een groter publieks bereik. Meegewerkt wordt aan museale exposities elders, zoals eerder dit jaar de landmeetkundige Adan-tentoonstelling in Bergen op Zoom en Roosendaal. Verwervingen Door schenkingen - via strenge procedures - komt er toch herhaaldelijk ook oud materiaal bij. 'Vanmiddag ga ik er nog voor naar het NMi aan de Thijsseweg en van het Tech niekmuseum kwam pas een drukwerk van een studenten optocht, dat hier beter past', zo zegt Marietje Ruijgrok en ze haast zich om het laatste werk te tonen! Voor de collectie is er ook een restauratieplan en hoewel de bibliotheek een eigen binder/restaurateur heeft, wordt er ook uitbesteed. Kijkje beneden Graag maakt mevrouw Ruijgrok een rondje in de kelder langs de bindersruimte en door het enorme magazijn van de bibliotheek naar het speciale geklimatiseerde depot van het Trésor, alleen toegankelijk met een extra pasje. (Een re dacteur is bevoorrecht en het was zelfs geen vrijdag, AdB). Is de veiligheid in het algemene magazijn al naar moderne eisen, het Trésor-depot kent zelfs een blusinstallatie met gas, die zo nodig alleen zuurstof onttrekt. De temperatuur is er permanent 18° Celsius en het vochtgehalte 50-60%. Ge toond wordt uiteraard een kleine selectie. Het oudste boek is 'Sphaericum opusculum' uit 1485, een wiegedrulc over astronomie. Werken van Van Leeuwenhoek en de meerde lige Atlas van Blaeu worden alleen ge- Geodetische schatten op tafel in de lees zaal: Sems en Dou, Morgenster, Puissant en Italiaans boek met prachtprerit over basismeting. Uit Franeker afkomstige kerk bijbel met achterin hoesje voor kerkgeld. -"V t V smest PMinWmsEattfij CEO-INFO 2008-11

Geo-Info | 2008 | | pagina 51