Klein geodetisch erfgoed Informatie Jaarverslag 2007 NCG Schap hangt NAP-bordjes aan gevels Ladenkasten vol kaarten, afkomstig van 'Geodesie'. noemd, maar enkele ladenkasten met oude kaarten worden wel bekeken. Sommige van de laatste kasten dragen gewoon het opschrift 'Topografische kaarten', maar er zijn er ook heel wat met specifiek de herkomstnaam 'Geodesie'. Impo nerend is het totale bezit, maar herkenbaar is ook dat er bij de opheffing en het verlaten van het pand Thijsseweg 11 in 2003 een bewuste 'geodesie-selectie' is gemaakt! Naast een veelheid aan ontsloten kaarten en dito literatuur bevat het Trésor ook kleiner erfgoed van de voormalige faculteit c.q. afde ling Geodesie. Zo bevat in de studiezaal een vitrine met TH-stempels en oud boekbinders gereedschap ook metalen naamplaatjes met de tekst 'Lab. v. Geodesie', zoals ooit benut op instrumenten en hun draagverpakkingen. In het depot van het Trésor zijn in een hangmap- penkast ondermeer ook foto's van Geodesie keurig opgeborgen. Een manco daarbij is nog een ontsluitende beschrijving. Soms prijkt achterop een prachtfoto een bescheiden tekst als 'and instrument'. Voor de willekeurige raadpleger zal prins Claus herkenbaar zijn bij de opening van het nieuwe Gebouw voor Geodesie (1976), maar dat geldt echt niet voor (nu TTC-professor) Menno Jan Kraak in jonger jaren bij een lotogrammetnsch instrument. Kortom: er is con tact gelegd met vrijwilligers van de stichting De Hollandse Cirkel om dat detail te vervolmaken. In het in oktober 2008 verschenen Jaarverslag 2007, zijn de activiteiten beschreven van de Nederlandse Commis sie voor Geodesie (NCG) en haar subcom missies. Het jaarverslag bevat dit keer twee ar tikelen. Prof.dr.ir. L. Aardoom geeft een schets van de geodetische loopbaan van prof.ir. G.J. Bruins, oud-voorzitter van de Rijkscommissie voor Geodesie. Hij overleed eind 2007 op 98-jarige leeftijd. Prof.mr. J.W.J. Besemer beschrijft de be stuurlijke context en juridische vragen van de geo-informatie-infrastructuur in Nederland. Eén van zijn conclusies is dat er voor een breed gebruik van geo- informatie(data), ook in niet-technisch op zicht, sprake zal moeten zijn van een hel der prijsbeleid en van geharmoniseerde niet-prohibitieve leveringsvoorwaarden. De in de NCG vertegenwoordigde diensten, het Kadaster en de Dienst der Hydrogra fie, doen verslag van hun werkzaamheden op het gebied van de geodesie en de geo- informatie. Van de derde dienst met een 'ambtshalve lid', Rijkswaterstaat Data-ICT- dienst, mankeert voor het eerst het verslag over dergelijke werkzaamheden. Bij de Afdeling Geo-informatie van het Kadaster (voormalige Topografische Dienst) werden met uitzondering van de ToplONL-produc- tie de verkoopdoelstellingen gerealiseerd. ('De achteruitgang in totale productivi teit, en omzet, ten opzichte van 2006 valt dan ook voornamelijk te verklaren uit de moeizame start in de productie van ToplONL die gepaard ging met technische problemen.') Bij de Dienst der Hydrografie is de personele gereedheid van personeel zowel op kwantitatief als kwalitatief ge bied kritiek door uitstroom van veel com- Prof.ir. G.J. Bruins. petent personeel. Bijsturingsmaatregelen zijn geïdentificeerd in de Risico-analyse Hydrografisch Opnemen 2007 en omvat ten de aanmerking van hydrografisch personeel als schaarstecatcgorie en maat regelen. Zie ook: www.ncg.knaw.nl Adri den Boer ROTTERDAM - Johan Helmer liep al langer met het idee om iets te doen met de peilbouten die hij zag in de gevels van Amsterdamse grachten panden: boutjes in de muur die de wa terstand van het Nieuw Amsterdams Peil (NAP) aangeven. Dat lukte. Binnenkort hangen tiental len blauwe bordjes die het peil aange ven aan Rotterdamse gevels. 'Er wor den er 290 opgehangen. Eerst aan de muren van scholen, daarna overheids gebouwen, stadhuizen en bibliothe ken,' zegt Helmer, medewerker van het Hoogheemraadschap van Schieland en de Krimpe 11 erwaard. De bordjes komen door het hele werkgebied van het wa terschap. De Kruidhoek in Ommoord was vorige week een van de eerste ba sisscholen waar een bordje aan de ge vel werd geschroefd. Het schap hoopt met de actie meer bekendheid te geven aan het werk van de waterschappen én de aandacht te vestigen op de water schapsverkiezingen in november. (Algemeen Dagblad, 6 oktober 2008 NB Het hoogheemraadschap zelfheeft het wel over het Normaal Amsterdams Peil. GEO-INFO 2008-11

Geo-Info | 2008 | | pagina 52