Innoflatie Kees de Zeeuw Ik ben geen geweldige kok, maar af en toe roer ilc in het weekend ook wel eens in een pan. Helaas gaat dat niet al tijd helemaal goed. Ik vergeet het zout nog wel eens of kook de boontjes veel te gaar. Daar praat ik mij meestal een voudig onderuit, maar als het kookre- sultaat écht onherkenbaar wordt heeft u wel eens geprobeerd een cake zon der eieren te bakken?' moet ik nog wel eens vluchten in de ultieme escape: 'Het was een innovatief recept'. Na tuurlijk, dit is misbruik van het woord innovatie maar ik kom er meestal mee weg. Ik zie dat soms ook in mijn profes sionele omgeving gebeuren, mensen die het woord innovatie voor zo goed als alles gebruiken. Gewone 'running business' wordt opeens als innovatief bestempeld en ieder project mondt op eens uit in heuse 'geo-innovaties'. Op een RGl-bijeenkomst over het nieuwe initiatief 'Nederland Geoland' hoorde ik een zeer gewaardeerd colle ga zeggen: 'In de geo-informatiesector draait het allemaal om innovatie'. Ik ben het daar helemaal mee eens, maar zo'n opmerking voelt ook een beetje als onszelf 'moed inschreeuwen'. Of misschien is het nog erger en houden we onszelf gewoon voor de gek. Niet al leen onze kredieten zijn dan in crisis, maar ook ons begrip innovatie is dan aan inflatie onderhevig. Ik noem het maar even 'innoflatie'. In een pessimistische bui zou ik deze column hiermee kunnen afsluiten en u in verwarring achterlaten met de vraag of uw dagelijks werk in de geo- sector inderdaad onder deze noemer te vangen is. Maar gelukkig ben ik een optimistisch mens 'en als ik dat niet was, zou ik mij als columnist in dit blad in ieder geval zo voordoen Daarom wil ik u een tweede optie voor de uitleg van het nieuwe woord innoflatie geven en laat ik aan u de keuze welke uitleg u de beste lijkt. In noflatie kan namelijk ook gezien wor den als de samenvoeging van twee an dere woorden: 'flow' en innovatie. Het begrip flow wordt in de muziekwereld veel gebruikt en wordt goed verwoord in de volgende tekst die ik op internet vond: 'Jazz muzikanten kunnen in een jam sessie op een punt komen dat 'flow' wordt genoemd. Flow is dat moment waarop je je sterkvoelt, alert, beheerst, je nauwelijks bewust van jezelf en toch op het toppunt van je kunnen. Flow is ook het moment dat gezamenlijke im provisatie tot nieuwe composities en stijlen leidt. Soms lukt het helemaal niet, soms duurt het uren voordat het bereikt is. Randvoorwaarden voor flow zijn: samenwerking met andere excel lerende collega's, een inspirerende omgeving, voldoende tijd en vrij van besognes' (naar: Terence Blanchard, jazzmuzikant). Ikzelf geloof er in dat deze positieve benadering van innoflatie ook binnen de geo-sector mogelijk is, maar dat vraagt dan wel om de juiste houding. Allereerst is er visie en lef voor nodig. In plaats van 'push-innovatie' (het doorontwikkelen van bestaande pro ducten, processen en markten) moet de slag gemaakt worden naar 'pull innovatie'. Dit betekent dat we een in spirerende doelstelling aan de horizon durven te zetten en dat weten te verta len in een 'innovation road map' daar naartoe. Zo'n inspirerende doelstelling is overigens makkelijker te definiëren dan u misschien denkt. De stelling dat 100% van de innovatie voortkomt uit pure frustratie en niet uit scherpe marktanalyses kan u al een heel eind op weg helpen (vrij naar: Tom Feters). Ten tweede vraagt innoflatie om inves tering in goede mens-tot-mensrelaties en in samenwerking, niet alleen in kennis. Dit is volgens mij de basis om van gesloten innovatie naar open in novatie te komen. Misschien leidt een vriendeneconomie wel tot veel meer innovatie dan een kenniseconomie (ik stem bij de volgende verkiezingen op de partij die de vriendeneconomie op het programma zet!). Tot slot vraagt innoflatie om een bewuste investering in tijd en een inspirerende omgeving. Voor mij heeft dat weinig met een-spel- computer-op-elke-afdeling en het zit ten op een skippybal te maken, maar is dat een kwestie van bij elkaar over de vloer komen en gezamenlijk inspiratie in een andere omgeving opdoen. Con gressen, werkbezoeken, internationale projectconsortia en professionele club jes dragen daar natuurlijk erg aan bij. Zegt u het maar, is uw innovatie onder hevig aan inflatie of wordt het zoeken naar de flow? Denkt u nog eens aan me als u met Kerst oliebollen zonder rozij nen als een innovatief recept staat te verkopen... Kees de Zeeuw Manager product- en procesinnovatie GEO Kadaster kees. dezeeuw@kadaster. nl GEO-INFO 2008-12

Geo-Info | 2008 | | pagina 11