Deltaplan voor Afrika kan worden ondersteund vanuit de ruimte heid van water. Gegevens verkregen vanuit de ruimte kunnen voor een deel in die behoefte voorzien. Om aan deze informatievraag te kunnen voldoen is een goede afstemming vereist tussen de watermanagers die aangeven welke specifieke informatiebehoefte zij heb ben, de ontwikkelaars van satelliet systemen die de data vergaren en de kennisinstituten die hun kennis over het verzamelen en verspreiden moeten overdragen aan gebruikers. Deze thema's werden uitgewerkt door vertegenwoordigers van Afrikaanse regeringen, regionale en internatio nale organisaties, kennisopbouw- aanbieders, ruimtevaartorganisaties en politici. De presentaties gaven een duidelijk beeld van de uitdagingen voor kennisopbouw van aardobserva tie voor de waterbeheersector in Afrika vanuit verschillende perspectieven. Voor elk thema werd een ronde-tafel discussie georganiseerd en tijdens de eindsessie werden door de vertegen- Op dit moment lopen in Afrika ver schillende initiatieven voor de toepas sing van aardobservatie in waterma nagement. Voor deze activiteiten is voldoende kennis en capaciteit nodig voor zowel de uitvoering als imple mentatie. Een terugkerend probleem is het tekort aan gespecialiseerd perso neel en een beperkte absorptiecapaci- teit voor een efficiënte toepassing van aardobservatie voor verbeterd waterbe heer. Om de benodigde kennisopbouw- activiteiten te ondersteunen ging het seminar in op de volgende thema's: 1. de opkomende vraagstukken voor het waterbeheer in de komende ja ren en de bijbehorende informatie behoefte: 2. de ontwikkeling van aardobservatie- gebaseerde data en informatiesys temen en welke impact van beslis- processen in waterbeheer kunnen worden verwacht; 3. strategieën voor kennisopbouw voor aardobservatie en water in en voor Afrika. Hoe kan kennis over het gebruik van satellietgegevens ten behoeve van waterbeheer worden versterkt in Afrika? Dit was de centrale vraag waar een internationaal gezelschap zich over boog tijdens het seminar 'Earth Ob servation for Improving Water Management in Africa; De veloping Human, Technical and Institutional Capacity' van 23-25 september 2008 op het ITC in Enschede. Het seminar werd gezamenlijk georganiseerd door de Group on Earth Observation (GEO) en het departement of Water Resources van het ITC. Wetenschappers, watermanagers en medewer kers van kenniscentra uit een groot aantal Afrikaanse lan den waren aanwezig tijdens het seminar. Het overgrote deel van het oppervlaktewater in Afrika be vindt zich in de grote grensoverschrijdende rivieren, zoals de Nijl en de Zambezi, die soms meer dan tien landen aan doen. Het debiet, 'de waterafvoer' van de rivieren, zou niet moeten worden gebruikt voor de competitiestrijd om water maar als katalysator voor regionale samenwerking. Water managers in Afrika hebben daarom grote behoefte aan be trouwbare informatie over het gebruik en de beschikbaar- Deelnemers uit verschillende Afrikaanse landen waren aanwezig (Bron: ITC). Impressie van ronde tafel discussie (Bron: ITC). Verslag van Seminar over Watermanagement in Afrika GEO-INFO 2008-12

Geo-Info | 2008 | | pagina 12