POM-Demonstrator Hoewel fuzzy logica niet nieuw is, wordt het concept binnen de ruimte lijke ordening nog maar beperkt toe gepast. Om in een casestudie de mo gelijkheden en meerwaarde van fuzzy logica te kunnen onderzoeken, is de genoemde POM-functie geïmplemen teerd in een eenvoudig te gebruiken ArcGIS-extensie: de POM-Demonstra tor. Deze tool is een instrument om 'fuzzy' objecten niet zoals nu in scherp begrensde discrete objecten op te slaan en te visualiseren, maar in op fuzzy lo gica gebaseerde objecten die meerdere overgangszones kennen en ook om de ze 'fuzzy' objecten1' te visualiseren en te analyseren. Fig. 5. Interactief waarderen van de POM-functie. Voor het maken van een fuzzy object worden met de POM-Demonstrator de parameters van de POM-functie gewaar deerd en wordt de gewaardeerde POM- functie gekoppeld aan een bestaand, scherp begrensd discreet planobject. De POM-Demonstrator zet dit planob ject vervolgens om in een fuzzy planob ject. Het waarderen en koppelen van de POM-functie kan in de praktijk voor ver schillende typen planobjecten door ver schillende experts uitgevoerd worden. De POM-Demonstrator gaat echter nog een stap verder en biedt functionali teit om nuanceringen aan te brengen in de beleidsuitspraken ten aanzien van het planobject. Met het definiëren van zogenoemde 'Planning Rules' wor den de lidmaatschapwaarden in het overgangsgebied van een fuzzy object ingedeeld in intervallen (bijvoorbeeld interval 1 is 1 p(x) >0,5, interval 2 is 0,5 p(x) 0,25, interval 3 is 0,25 u(x) 0,1, interval 4 is 0,1 ii(xj 0). Aan elk interval kan vervolgens extra be leidsinformatie gekoppeld worden om bepaalde ruimtelijke ontwikkelingen in de gecreëerde zone wel of niet toe te staan onder bepaalde condities ('nee, tenzij 'ja, mits Het toevoegen van deze informatie biedt in de prak- Fig. 6. Experimentele onderzoeksopzet casus stedendriehoek. tijk de mogelijkheid 'te spelen' met beleidsmarges en ver schaft daardoor meer speelruimte voor ruimtelijke ontwik kelingen. Met het classiferen van de lidmaatschapswaarden worden feitelijk de fuzzy objecten gebruikt om uiteindelijk weer gedetailleerdere planobjecten te maken met meerdere discrete zones voor het overgangsgebied van het oorspron kelijke planobject. Casestudie Glastuinbouw De POM-Demonstrator, en daarmee het concept van fuzzy logica, is toegepast tijdens een casestudie in samenwerking met de Dienst Landelijk Gebied (DLG) en het Kadaster. Deze case betrof de zoektocht naar een inplaatsingslocatie om de glastuinbouw in de stedendriehoek Apeldoorn, Deven ter en Zutphen te bundelen. De huidige zoekruimte blijkt zeer gering, omdat de bestaande inrichting en de ruimte lijke beleidsplannen van de verschillende overheden harde randvoorwaarden opleggen aan de ruimtelijke ontwikke lingsmogelijkheden voor de glastuinbouw. Het gebied staat bol van de ruimteclaims van onder andere de ecologische hoofdstructuur en Natura2000-gebieden, terwijl de glas tuinbouw flinke omgevingsinvloeden heeft in de vorm van licht, zicht en geluid. Het doel van de case was om te bepalen of het gebruik van fuzzy logica daadwerkelijk een geschikt handvat biedt beter om te gaan met continue fenomenen die veelal als discrete objecten worden weergegeven. Maar ook om te bepalen of het gebruik ervan resulteert in meer zoekruimte voor de in- plaatsing van glastuinbouw ten opzichte van een conventio nele discrete analyse. Daarnaast is het voor DLG en Kadaster belangrijk geweest om ervaring op te doen met het gebruik van fuzzy logica; te kunnen beoordelen of fuzzy logica zin vol gebruikt kan worden in hun ruimtelijke planvormings processen en hoe dit concept ingepast zou kunnen worden in hun werkprocessen. Uitvoering en resultaten casestudie De casestudie is uitgevoerd als een la boratoriumexperiment en was als zo danig geen onderdeel van het werke lijke planproces bij DLG en Kadaster. Daarvoor liepen beide processen niet in fase en is de POM-Demonstrator nog te veel een eerste prototype. De inhoudelijke afbakening van de case studie heeft plaatsgevonden met in novatiemanagers en materiedeskun digen van DLG en Kadaster. Hierbij is als factor voor het vinden van ge schikte inplaatsingslocaties gekozen voor de hinder, die natuurgebieden en woninglocaties ondervinden van de glastuinbouw vanwege geluidin vloeden door transportverlceer voor de aan- en afvoer van grondstoffen en producten. Op basis van deze af bakening is de casestudie uitgewerkt langs twee sporen: één zonder en één met gebruikmaking van fuzzy logica (zie fig. 6). £3 Ci eate Plamiinp Type to" Is**) BeU: I20Ö0 Garma: 12500 0K M 1) Hoewel op deze manier gemaakte objecten zelf in feite weer gedis- cretiseerd zijn noe men we ze voor het gemak hier toch 'fuzzy' objecten. Visie DLG Visie Kadaster Visie Ge03 Experiment Ontwerp opgave Gewone Fuzzy analyse analyse Vergelijking resultaten Conclusie: waarde van omgaan met onzekerheden Evaluatie: rol onzekerheden in ruimtelijk planproces GEO-INFO 2008-12

Geo-Info | 2008 | | pagina 17