Beide sporen hebben geleid tot geschiktheidskaarten voor het inplaatsen van glastuinbouw in de stedendriehoek, waar bij het spoor met fuzzy logica meer ruimte en nuancering oplevert dan het spoor volgens een conventionele analyse. Voor de leesbaarheid van de resultaten in het kaartbeeld wordt hier slechts een deelresultaat getoond om te illustre ren hoe het gebruik van fuzzy logica meer zoekruimte heeft opgeleverd dan de conventionele aanpak. Daarbij wordt 'in gezoomd* op de deelanalyse met de wettelijke driekilometer- zone rondom Natura2000-gebieden in het studiegebied. Hoe wel deze zone vooral betrekking heeft op ammoniakemissies wordt deze in de praktijk vaak geïnterpreteerd als uitslui- tingsgrond voor alle agrarische ontwikkeling. In de conven tionele analyse is deze hard begrensde zone daarom in zijn geheel beschouwd als uitsluitingsgebied voor glastuinbouw. Figuur 7a toont dat daarmee een groot gedeelte van het stu diegebied ongeschikt wordt geacht als inplaatsingsgebied voor de glastuinbouw. Omdat geluid echter een andersoortig fenomeen is dan ammoniakemissie, biedt het gebruik van fuzzy logica de mogelijkheid de beschermingszone rondom Laag 1: toplOscan (achtergrond) Laag 2: studiegebied (lichtblauw) Laag 3: natura2000 geb. (groen) Laag 4: natura2000 3kbuf (groen) Natura2000-gebieden voor geluidsin vloeden op een andere manier én ge nuanceerder te modelleren. Daarvoor zijn in een expertmeeting met de inno vatiemanagers en de materiedeskundi gen de parameters van de POM-functie gewaardeerd. Na het aanmaken van de fuzzy zone zijn de lidmaatschapswaar den yan deze zone in vier klassen ver- deeld: 'geen uitsluiting glastuinbouw', 'geen uitsluiting glastuinbouw, mits', 'wel uitsluiting glastuinbouw, tenzij' 'uitsluiting glastuinbouw'. Figuur 7b toont dat daarmee een veel beperkter deel van het studiegebied uitgesloten wordt voor glastuinbouw. Bovendien kent de zonering een geleidelijke over gang met beleidsmarges. Conclusies casestudie De casestudie Stedendriehoek toont aan dat het gebruik van fuzzy logica meer flexibiliteit biedt in het omgaan met con tinue fenomenen, die nu veel discreter worden weergegeven. In de onderhavige case heeft dat geleid tot het vinden van meer ruimte voor het inplaatsen en bun delen van glastuinbouw in het studie gebied. In die zin heeft het gebruik van fuzzy logica potentieel meerwaarde. Het is echter ook duidelijk geworden dat het omgaan met omgevingsrelaties in kwan titatieve vorm een nieuwe werkwijze vraagt binnen de planningspraktijk. Het operationaliseren van de POM-functie en het classificeren van lidmaatschaps waarden bleek ook voor de experts niet eenvoudig. In de huidige praktijk wor den omgevingsrelaties veelal meer inter pretatief of op basis van gebiedskennis gewaardeerd en in de beleidsontwikke ling meegenomen. Het zit vooral in de hoofden van betrokkenen. Het concreet waarderen en vastleggen van deze rela ties in getallen is voor de meeste betrok kenen nieuw en misschien ook wel een beetje eng. Het voordeel van het gebruik van de POM-Demonstrator was dat voor het operationaliseren van de POM-func tie alternatieve waarderingen van de functieparameters gehanteerd en in ver schillende scenario's uitgewerkt konden worden. Dit leidde tijdens de casestudie tot zinvolle inhoudelijke discussies en afwegingen over de omgevingsrelaties. De casestudie heeft geen aandacht kun nen besteden aan de juridische haalbaar heid van het spelen met marges door het gebruik van fuzzy objecten. In het kader van het Ge03-project loopt hiervoor ech ter een apart deelproject, waarin deze problematiek aan de orde wordt gesteld. Fig. 7. Deelresultaat casestudie Steden driehoek: links crisp, rechts fuzz 7b: natura2000 400m verstoringsbuffers (veluwe, landgoederen brummen en ijsselvallei). 7a: natura2000 3km ammoniakbuffers (veluwe, landgoederen brummen en ijsselvallei). Laag 1: toplOscan (achtergrond) Laag 2: studiegebied (lichtblauw) Laag 3: natura2000 geb. (groen) Laag 4: natura2000 400m (groen) CEO-INFO 2008-12

Geo-Info | 2008 | | pagina 18