Donateursdag De Hollandse Cirkel Stichting bestaat 10 jaar ten en gerechtigheid met standaarden te maken hebben. In Parijs waren twee internationale meterconferenties, in 1799 en 1875. In beide was Nederland vertegenwoordigd, zij het met heel verschillende resultaten. Bij en na de eerste was de vroege introductie van het metrieke stelsel opvallend. Bij de tweede werd het convenant niet onder tekend en trok men zich uit het inter nationaal verband terug. Van Lunteren zag een parallel met de latere Europese grondwet: na lang pro-Europees te zijn geweest was Nederland toch ook één van de weinige landen die de grond wet afwees. Frankrijk kende in de acht tiende eeuw 250.000 maateenheden met 800 namen. De eenheden waren lokaal en naar substantie verschillend. 'Savants' wilden daar al sinds de zeven tiende eeuw iets aan doen en pas de re volutie van 1789 gaf hun de kans. Bis- KLtZ Jan Appelman, afdelingshoofd. De Chef der Hydrografie, KtZ Floor de Haan. Prof.dr. F.H. van Lunteren, na zijn lezing ook donateur van De Hollandse Cirkel. Donderdag 9 oktober was de tiende donateursdag van de tienjarige stichting De Hollandse Cirkel. Deze werd gehouden bij de Dienst der Hydrografie van de Marine, op de enorme Frederikkazerne in Den Haag - zie de markering aan de Van der Burchlaan op Google Maps. Sergeant Henri Pouls - sinds 2001 Donateur-voor-het-leven van de stichting - was er in 1951 al gelegerd. De Chef der Hydrografie, KtZ Floor de Haan, kon in Gebouw 147 tegen de 70 donateurs en andere gasten welkom heten. De stichting leek wel een bloeiende vereniging. Voorzitter dr.ir. Herman Quee ging vanwege het jubileum in zijn inleiding in op de oprichtingshistorie en het vader schap van de NCG. De Romeinse Groma leek eerst de naam gever van de stichting te worden tot drs. Lodewijk Palm, nog lid van de Raad van Advies, met 'De Hollandse Cirkel' kwam. Realisatie nadert van de al in 2007 genoemde nieu we plannen: internetontsluiting van het Tijdschrift voor K&L en markeren van het eerste RD-punt in Finsterwolde. De grafiek van bedrijfs- en persoonsdonateurs liet 'anders dan de AEX-index' nog steeds een gestage groei zien: men zat nu op 25 bedrijven en 123 particulieren. Prof.dr. F.H. van l unteren (VU en UL) hield als gastspreker een voordracht over 'Nederland, de meter en het Internatio nale Bureau voor Maten en Gewichten', Deze hoogleraar in de geschiedenis van de natuurwetenschappen poneerde al snel, '...dat er weinig dingen zijn die zoveel emotie losma ken als basale standaarden', en dat bleek maar al te waar. De enige keer dat er in de deftige Akademie van Wetenschap pen slaande ruzie was, was over meetstandaarden. Verder gaf hij het belang aan met een bijbelgedeelte uit Leviticus 19: 'Gij zult geen onrecht doen bij het rechtspreken, bij lengtemaat, gewicht of inhoudsmaat.' Ook de weegschaal van Vrouwe Justitia zag hij er als een illustratie van dat ma- Adii den Boer, redacteur Gestage groei Nederland en de meter CEO-INFO 2008-12

Geo-Info | 2008 | | pagina 20