overgang van 2006 van het nationale GLLWS Gemiddeld Laag Laagwater Spring', naar het internationale laag ste astronomisch getij 'LAT' als reduc- tievlak voor kaartdiepten, had veel voeten in de aarde. Drost: 'Alles werd ondieper, maar in de praktijk veran dert er niets.' Als vierde en laatste on derwerp legde hij het werk voor het VN-zeerechtverdrag uit. Territoriale wateren, exclusieve economische zo nes en het continentaal plat kennen geen vaste grenzen en worden soms een paar keer per jaar herzien. Kleine verticale droogvallingen kunnen grote horizontale effecten hebben. Het equi- distantie- en billijkheidsprincipe werd uitgelegd. Het eerste bepaalde de gren zen met Engeland, het laatste die met Duitsland. Zodoende grenst Nederland op zee niet aan Denemarken, maar Duitsland aan Engeland. Soms bleek het beboeten van een visser af te kun nen hangen van de verschijningsda tum van een nieuwe zeekaart.... Geen slechte beurt maakte Drost met zijn: 'P.S. We hebben een vacature, ik heb begrepen dat niet iedereen van u een voltijdsbaan heeft.' KLtZ Jan Appelman, hoofd afdeling Plannen, Operaties METOC, belicht te 'Militaire Hydrografie en Oceano grafie'. Ook die bleek andere eisen te stellen na de val van het IJzeren Gor dijn. Nu gaat het om ondersteuning van missies steeds dichter bij het land. De 'environmental dream' is het aan bieden van alles uit databanken, en samenwerken met Landmacht-geo grafen gaat steeds beter. Geografische referentiestelsels in nieuwe actiege bieden zijn erg variabel en soms zelfs zonder datums. Gestreefd wordt naar één bron voor een operationele klant, gesynchroniseerd en onverzuild dank zij standaarden. Het aantal Engelse afkortingen in deze wereld en dus deze lezing was indrukwekkend. AML bijvoorbeeld was hier niet alleen ARC Macro Language van ESRI, maar ook Additional Military Layer, en die geeft commandanten extra informatie, bij voorbeeld over mijnenvelden. Appel man zag grote verschillen tussen hy drografische diensten van marines die uitgaan van alleen oefenen en, zoals die van Nederland, van ook civiel pro duceren. Deze laatste zijn ook militair beter paraat! Vragen waren er uit de zaal over de civiele markt. Bij kosten- doorrelcening - nooit gedaan - zou de zeekaart onbetaalbaar zijn. Het gaat daarom een uitnodiging voor een in ternationale meterconferentie. Door oorlogen werd pas in 1872 een Comité Permanent met het toezicht belast. De Nederlander Johannes Bosscha werd er secretaris van. Hij vond als liberaal een monopolistisch internationaal bureau overbodig. De precisie leek hem ook in de wetenschappen buiten de geodesie niet nodig en voor de handel al hele maal niet. Zijn Franse vriend en weten schapper Morin ergerde zich ook aan de vooral Duitse precisie-eisen en zag zo'n bureau als 'een kleine republiek waar men betaald wordt om niets te doen'. Er kwam echter een diplomatie ke conferentie en toen hield alleen Ne derland dankzij adviezen van Bosscha voet bij stuk: de gezant tekende niet. In Parijs volgde een Internationaal Bu reau. Geruzie over de nieuwe platina-iridium meter duurde voort totdat Morin in 1880 overleed. Nederland bestelde toen geen kopie van die internationale meter, maar een ko pie van de afgekeurde Franse standaard. Bosscha bracht die standaard naar de Polytechnische School in Delft, 'waarvan hij toevallig directeur was' in plaats van naar de Akademie van Wetenschappen in Amsterdam. Voorzitter Donders daarvan was woest, bewees de historische rechten van de Akademie en vond Bosscha als lid daarvan disloyaal. En toen het Bureau de internationale meter klaar had wilde Nederland geen vergelijking daarmee: Bosscha vond de Ne derlandse meter beter! 'Wat bezielde Bosscha? Deels was het misplaatste loyaliteit aan Franse wetenschappers; in zijn rapport noemt hij hun overlijden wél en dat van zijn eigen Stamkart niet eens. Vooral spie gelde hij Delft aan het Conservatoire national des arts en métiers te Parijs. De Akademie besloot een week na het overlijden van Bosscha in 1911 de me terconventie wel te ondertekenen, al zou het feitelijk pas in 1929 gebeuren. Het waren grote mannen met grote ego's', zo besloot Van Lunteren, die ook de onverschilligheid van de rege ring laakte. Wandembleem met spreuk Tot gebruik voor de zeeman'. Gedateerde scheepsbel. Dienst der Hydrografie Na de lunch waren er een introduc tiefilm en enkele voordrachten over de Dienst der Hydrografie. Gastheer en participant in de stichting De Hol landse Cirkel, ir. Leendert Drost, afde lingshoofd Geodesie en Getijden, gaf vier voorbeelden van hun werk. Een onbemand vaartuig om stukken zee mijnenvrij te krijgen vergde optimale GPS-plaatsbepaling. Als tweede werd het bathymetrisch opnemingsbeleid in kaart gebracht met aparte kleurtjes voor scheepvaartroutes en ondiepe gebieden. Zijn derde onderwerp, de GEO-INFO 2008-12

Geo-Info | 2008 | | pagina 22