Inrichten van competentiegericht onderwijs Een opleiding inrichten met louter intersubjectieve beoor delingen is vanwege inefficiëntie waarschijnlijk onhaal baar. Daarom zullen de competenties vooral dienen als lei draad bij de opzet van een curriculum en zal de integrale geschiktheidbepaling slechts af en toe worden toegepast (bij afstuderen bijvoorbeeld). Het is verdedigbaar dat ook elementen van competenties los beoordeeld worden (ken nistoetsen of beoordeling van deeltaken), maar het streven moet er wel op gericht zijn tegen zo realistisch mogelijke situaties te beoordelen. Projecten zijn een simulatie van de praktijk, stage- of duale werkplekken zijn natuurlijk de praktijk zelf. Visie op vakgebied vertaling in onderwijsmodel Visie op beroepsbeeld van de geo-informatie professional Een geo-informatie deskundige kan voor uiteenlopende toe passingen geo-gerelateerde problemen oplossen, heeft een goed overzicht over het werkproces en toont ondernemer schap. De deskundigheid die nodig is om geo-informatie te organiseren en daardoor complexe situaties inzichtelijk te maken is exclusief en maakt de geo-informatie deskundige in veel situaties onmisbaar. Daarom dient volgens ons een geo-informatie deskundige breed opgeleid te worden op ba sis van beroepscompetenties. Beroepsbeeld -> beroepscompetenties Deze visie op het beroep leidt tot een ambivalente visie op het bijpassende onderwijs: enerzijds vereisen de specialis tische vaardigheden een grote basiskennis en anderzijds vereist het veelkleurige palet van toepassingen een grote mate van flexibiliteit, analytische vaardigheden en com municatieve competenties. Centraal hierin staan de geo- competenties die aangeven welke beroepsactiviteiten er algemeen onderscheiden kunnen worden. Hierbij hoort al tijd een beschrijving van de beroepssituaties (context) en de onderliggende kennisbasis. Dit noemen we de drie pijlers van de opleiding. Schema pijlers. context kennisbasis "conceptueel" De drie pijlers van de opleiding geo-competenties: totaal van kennis, vaardigheid en houding waarmee in bepaalde situaties gewenst gedrag getoond en gewenst resultaat behaald kan worden. Door formulering van beroepsproducten, activiteiten en kri tieke situaties concreet aantoonbaar; context: de beschrijving van de situatie waartegen de competentie getoond wordt (domeincompetenties van de gebouwde omgeving en andere toepassingsgebieden); kennisbasis: de basiskennis en -vaardigheden waarmee we ons van andere beroepsgroepen onderschei den en waar we ons gezag aan ont lenen. Deze kennis en vaardigheden zijn universeel (waarnemingsreke ning, database-ontwerp, kartografi- sche grammatica) en komen binnen verschillende competenties terug. Geo-Competenties Na jarenlang intensief overleg met re presentanten uit de beroepspraktijk zijn de beroepscompetenties opge steld. Deze geo-competenties vormen het belangrijkste referentiekader van het nieuwe programma. Wij vinden dat een afgestudeerde alle 8 de compe tenties op minimaal voldoende niveau moet beheersen. Competentie 1 tot en met 3 zijn de 'in tern gerichte' competenties (meten, be heren, presenteren) die aansluiten bij het bestaande beroepsbeeld. De com petenties 4 tot en met 6 zijn 'extern gerichte' competenties die de rol van de geo-professional bij geo-informatie toepassingen binnen andere discipli nes beschrijven. Competentie 7 en 8 kunnen zeker ook in combinatie met andere competenties voorkomen maar zijn elk op zich belangrijk voor veel functies in het beroepenveld. 1. Inwinning; registreren (meten en in ventariseren) en bewerken van geo- gegevens. 2. Beheer: opslaan en onderhouden van geo-informatie. 3. Visualisatie: presenteren van geo-in formatie. 4. Ontsluiting: geo-informatie analyse ren en toegankelijk maken voor der den. 5. Kwaliteit: Mathematisch beoordelen van de waarde van geo-objecten en -metingen. 6. Advies: ondersteunen van geo-info gebruik bij ruimtelijke beheer- en ontwerpprocessen. 7. Management: leiding geven aan pro cessen voor totstandkoming en ge bruik van geo-informatie. 8. Geo-ICT: ontwerpen van toepassin gen voor geo-informatie systemen. Binnen het technisch HBO zijn er te vens sociaal-communicatieve compe tenties gedefinieerd waar een HBO-er aan moet voldoen. In het curriculum zullen deze veelal in combinatie met de beroepscompetenties aan bod ko men. Men kan hier denken aan per- zonder context geen competentie! "toepassingen' zonder basis geen competentie! GEO-INFO 2008-12

Geo-Info | 2008 | | pagina 32