V A J soonlijke vaardigheden presenteren, onderhandelen, conflicten hanteren en plannen. Context De afgestudeerden van onze opleiding krijgen als titel 'Bachelor of Built En vironment (BBE) met aantekening geodesie/geo-informatica. Om te kun nen functioneren binnen de branche zal onze afgestudeerde bachelor een voldoende gevoel voor de gebouwde omgeving moeten bezitten. Binnen de branche onderscheidt men vijf lande lijke 'BBE-domeincompetenties', inge deeld naar de procesfasering binnen de bouw: 'initiatief, ontwerp, specifi catie, uitvoering en beheer'. Binnen en buiten deze context zullen de Geo-competenties verworven moe ten worden. In het volgende schema is dit weergegeven met daarin ener zijds de project- en beheercyclus en anderzijds de disciplines ruimtelijke ordening planologie (ROP) en infra aangevuld met nieuwe toepassings gebieden buiten de branche van de gebouwde omgeving. Deze krijgen in toenemende mate aandacht binnen de opleiding. CONTEXT ROP INFRA t (beheer PROJECT V Kennisbasis (Body of Knowiedge) In onze visie is het van belang om soms ook los van de praktijk onderliggende, abstracte concepten aan te leren. We doen dit binnen zestien basismodulen, die voor de reguliere en duale oplei ding qua inhoud identiek zijn. Eventu ele practica zijn geïntegreerd in deze vakken. Onze ambitie is deze modulen zo vorm te geven dat ze ook inzetbaar zijn voor service onderwijs aan derden en/of gedeeld kunnen worden met andere onderwijsorganisaties. De basisvakken vormen 40% van de studielast van bei de opleidingen (dus ook zelfstudietijd) en zijn belangrijk ter verwerving van de onmisbare basisvaardigheden. Schema context. Nieuw programma De vertaling van de genoemde fundamentele concepten in praktisch onderwijs kent als belangrijkste randvoorwaarde de 'haalbaarheid'. Niemand heeft immers iets aan toren hoge ambities die nauwelijks waar te maken zijn. Wel moet het programma uitdagend genoeg zijn om studenten tot een hoog niveau te brengen. Wij denken dit te bereiken met een programma dat overzichtelijk is en toch flexibel genoeg om ruimte te geven aan persoonlijke invulling. Wij definië ren het programma aan de hand van een drietal leerlijnen: 'kennisbasis, project/stage studieloopbaanontwikkeling'. Verder geldt een aantal wettelijk vastliggende randvoor waarden. Vanzelfsprekend zijn de 'geo-competenties' onze belangrijkste inspiratiebron geweest bij het ontwerp van dit programma. De programma's voor de reguliere en duale opleiding zijn sterk verwant omdat ze dezelfde competenties en 'basis vakken' hanteren. Ook het afstuderen gebeurt op identieke wijze. Het verschil zit in duur en karakter van de opleiding. De duale opleiding kent minder 'projecten' en geen 'stage'. Wel wordt aandacht besteed aan studieloopbaanbegelei ding. De reguliere opleiding is zoals gebruikelijke vierjarig, voor de duale opleiding wordt drie jaar en een beperkte contacttijd op school gehanteerd. De contacttijd op school is altijd op maandag van 14:30 tot 21:30. Tussendoor is er een gezamenlijke maaltijd. Leerlijn kennisbasis De eerder genoemde basismodulen zijn op basis van de geo-competenties ontworpen. De vakken zijn qua studielast identiek voor duale en reguliere studenten (tien uur/week), maar verschillen in roostering. Duale studenten krijgen drie uur geconcentreerd les, reguliere studenten krijgen een vak gedurende twee dagdelen per week. Bij de reguliere studenten is er wel zelfstudietijd opgenomen in de dagde len zodat de docentbeschikbaarheid elkaar niet ontloopt. De basisvakken worden getoetst door theorietoetsen en practicumopdrachten. Leerlijn project/stage/werkplek Projecten en stage vormen het praktijkdeel van de reguliere opleiding. Ook bij duaal onderwijs zijn er enkele 'projecten' om methodisch werken te kunnen trainen. Bij de duale op leiding maken de activiteiten op de werkplek deel uit van de opleiding en zijn vergelijkbaar met de stage bij de regu liere opleiding. De competentie ontwikkeling vindt voorna melijk binnen deze leerlijn plaats, maar wordt gevolgd in de parallel lopende leerlijn studieloopbaan ontwikkeling. Zowel de geo-competenties als de context vinden hier hun plek. Project/projectvak Aan de hand van realistische opdrachten uit de praktijk wordt er in groepsverband gewerkt aan het realiseren van beroepsproducten- Bij de meeste projecten van de regu liere opleiding zal er samengewerkt worden met studen ten van minimaal één andere opleiding. Tevens zullen er per project minimaal twee BBE-domeincompetenties voorkomen. Door hiermee gaandeweg de opleiding te variëren wordt de breedte van de Gebouwde Omgeving voldoende afgedekt. Per project zijn minstens twee geo- BI INITIATIEF N, B2 ONTWERP gaming journalistiek logistiek -/B3 SPECIFICATIE B5 BEHEER marketing B4 UITVOERINS GEO-INFO 2008-12

Geo-Info | 2008 | | pagina 33