Doe het zelven' met Geo Geo-Info in Bedrijf Bij een hoorcollege dat ik samen met een collega verzorgde voor de RUG, stelden wij dat vier ontwikkelingen met betrekking tot geo-informatie op dit moment centraal staan. 1. Toenemend inter-organisatorisch gebruik van geo-informatie'. Bij voorbeeld: het koppelen van (geo-) portalen ter ondersteuning van in terdisciplinaire vraagstukken rond om water- of risicomanagement. 2. 'De integratie van Geo in de generie ke ICT'. GIS is niet meer 'De vreemde eend in de bijt' maar veel meer een onderdeel van het totale ICT-plaat- je. Ofschoon er in het architectuur- denken nog weinig aandacht voor geo-informatie lijkt te zijn (zie mijn column Geo-Info 2008 - 6). 3. 'Opkomst Open Source Software en Open Standaarden in de Geo-ICT'. Meer en meer doen open source oplossingen hun intrede in de GIS- wereld en data worden, of zijn al, uitwisselbaar op basis van open standaarden. 4. 'Rechts inhalen'. Daarmee doel ik op ontwikkelingen als Google- Earth en Google-Maps. Terwijl het geo-werkveld via allerlei gremia en overlegstructuren probeert 'geo' beter op de kaart te zetten, gaan de ontwikkelingen wellicht sneller dan we denken. Die laatste ontwikkeling is iets om nauwlettend in de gaten te houden. Het vormt voor sommigen wellicht een bedreiging, maar laten we het vooral positief houden en het een kans noemen. Een in het oog springende ontwikkeling daarbij is de mogelijk heid voor burgers en/of communities om zelf dingen op te starten. Ik noem twee voorbeelden. Als het aan de gemeente Boskoop ligt worden we doe-het-zelver. De inwo ners van die gemeente schrijven, sa men met ambtenaren, het gemeente lijk beleid. Dit nieuws stond onlangs in Binnenlands Bestuur. Een idee dat kan meedingen naar de prijs voor 'Het beste idee Overheid 2.0'. Elektronische overheid in combinatie met de creativi teit van de burger. Nog even en de crea tieve burgers hebben de gemeentelijke overheid niet meer nodig. Waarom nog zoveel tijd en energie investeren in de opbouw van een BAG-registratie: met een beetje creativiteit knutselen burgers met behulp van Google-Maps hun eigen BAG in elkaar... Wilde toekomstdromen? Voor de BAG misschien wel, maar met een ander be langrijk basisbestand wordt het al ge daan. De zogenaamde OpenStreetMaps community werkt aan de totstandko ming van een compleet en volledig (inter-) nationaal bestand met ligging en gegevens over wegen. Je zou het een soort 'geo-wilci' kunnen noemen. Het idee is dat iedereen de gegevens kan verzamelen met een TomTom of een GPS-ontvanger, om deze vervol gens toe te voegen aan zijn eigen be stand. Je woont er namelijk, of je rijdt er dagelijks doorheen. Zo wordt door een groot aantal gebruikers gewerkt aan de opbotiw en het beheer van een wegenbestand. Wat wel een risico is, is de mogelijkheid tot 'kaartterro- risme'. Als je niet wilt dat die zware vrachtauto's nog langer door de dorpsstraat rijden, dan blokkeer je die weg toch gewoon in OpenStreet Maps... Dus ook hierbij geldt: beheer, onderhoud en duidelijke regels en af spraken over wie wat wanneer mag invoeren zijn belangrijk. Benieuwd wat hiervan het resultaat is? Kijk maar eens op www.openstreetmap.nl of op wiki.openstreetmap.org. Dat de reguliere systemen verbetering kunnen gebruiken ondervond ik deze vakantie aan den lijve toen mijn Tom Tom vrolijk meldde dat ik de snelweg moest verlaten omdat er een opstop ping zou zijn. In plaats van om 18.00 uur zou ik mijn bestemming pas om 19.30 bereiken. Gelukkig was ik zo ei genwijs om niet te luisteren naar dit advies en 20 kilometer later bleek hij de afsluiting van een parkeerplaats geïn terpreteerd te hebben als een wegblok kade. Ik was er nog niet voorbij of de Mare 't Hart TomTom herberekende netjes de oor spronkelijke route met aankomsttijd om 18.00 uur. Een fout van het systeem of 'kaarterrorisme avant la lettre...?' Door gebruik te gaan maken van geo- services moeten er op veel gebieden voordelen zijn te behalen. Het wachten is op de eerste initiatieven op dat vlak. Ik kan mij allerlei voorbeelden inbeel den waarbij de som van een plus een drie is. Wanneer zien we de eerste toe passing op internet verschijnen waar in routeplanners gecombineerd gaan worden met wegonderhoudgegevens, filemeldingen, buienradar, evenemen ten enz., om een volledige, actuele en kloppende voorspelling te doen van de reistijd, inclusief mogelijke alternatie ven? Waarom kan ik nog niet zien, met geo-informatie als linking pin, welke informatie er allemaal beschikbaar is over mijn stad, wijk, buurt of tuin? De vraag 'what's in my backyard?' moet toch, op dezelfde manier als Flickr of Google-Earth dit organiseert met foto's, makkelijk uit te breiden zijn met informatie over ruimtelijke orde ningsplannen of risico-objecten? De bouwstenen komen er aan of zijn er al (ruimtelijkeplannen.nl, risico- kaart.nl) maar het blijven losstaande omgevingen, waartussen geen gege vens kunnen worden gecombineerd. Dat blijft voorlopig nog voorbehouden aan de 'gisse jongens en meisjes' die in staat zijn web-services binnen te halen in hun eigen GIS-pakket. Maar ik waag te voorspellen dat het voor de wegpiraten op de elektronische snel weg allemaal te lang duurt. Kijk uit in de dode hoek rechts achter u. Zij geven binnenkort flink gas en halen ons rechts in en zullen ons weer een mooie verras sing voorschotelen a la OpenStreetMaps, Geoportail of Google-Earth, Marc't Hart, Senior-manager GEON b.v. m.t.hart@geon.nl Met dank aan de collega's van GEON b.v. GEO-INFO 2008-12

Geo-Info | 2008 | | pagina 39