itS u Geo-informatie is koersvast m Verslag GIN/RGI symposium 27 november 2008 Op 27 november 2008 had men in het Apeldoornse The ater Orpheus 'het oog op de geo-toekomst' tijdens een symposium welke gezamenlijk werd georganiseerd door Geo-Informatie Nederland (GIN) en het innovatieprogram ma Ruimte voor Geo-Informatie (RGI). Na een beeldende ope ning door RGI programmadirecteur Jacqueline Meerkerk en GIN-voorzitter Jan-Willem van Eek werd in het plenaire och tendprogramma door een aantal keynote-sprekers de hui dige staat van de geo-informatie wereld geschetst. Luc van Gooi (KU Leuven) nam ons tijdens zijn Baarda lezing mee in de wereld van 3D-beeldverwerl<ing en visualisatie. Een zeer visuele show over de mogelijkheden van 3D-inwinning (voertuig met veertien camera's) en 3D-visualisatie daarvan. Hoewel Keulen en Aken niet op een dag gebouwd zijn, kun nen met deze virtualisatietechniek op basis van historisch materiaal delen van Rome en Pompei snel tot levensechte stadsdecors worden ingericht (zie www.arc3d.be en www. procedural.com). In een kort intermezzo vertelde Kees de Zeeuw daarna over zijn initiatief genaamd GeoReport. Inmiddels zijn er ruim dertig GeoReporters uitgerust met een Flip-camera. De be doeling is dat zij aansprekende en opmerkelijke geoverhalen gaan 'optekenen': wat hebben we bereikt, en wat staat er op stapel? De korte filmpjes van deze interviews zijn te vinden op YouTube (zie www.youtube.com/georeport). Hierna sprak Ben Ale over Veiligheid en rampenbestrijding: 'Blijft geo een eeuwige belofte?' Hoewel hij zich aanvanke lijk beklaagde, omdat er nog zo vaak wielen opnieuw wor den uitgevonden (modellering van gifwolken) en het alle maal nog niet scheen op te schieten, werd hij gaandeweg zijn betoog hoopvoller. Ondanks zijn voortdurende zorgen over de onvindbaarheid van brandweervoertuigen in tijden van rampspoed zag hij de toekomst toch niet somber in. Wij moesten vooral niet wanhopen. Het geowerkvcld heeft de laatste jaren veel aan zichtbaarheid gewonnen. Dit tot hoop stemmende betoog werd gevolgd door 'Het gro te GeoToekomst Debat'. Hieraan namen onder leiding van Henk Agasi de heren Ben Ale, Geert Bouckaert en Arnold Bregt deel. Aan de hand van stellingen werd gepoogd zicht te krijgen op de richting waarin ons vakgebied zich heeft bewogen en waar toekom stige ontwikkelingen ons zouden kunnen brengen. De stelling: 'Geo informatie is koersvast' vroeg om nadere definitie. Al snel werd duidelijk dat ons vakgebied eerder verwantschap heeft met kleiduivenschieten -waarbij doel, jager en geweer voortdurend in beweging zijn, daarbij nog gehinderd door turbulentie - dan met de wielerkoers die redelijk lineair van A naar B verloopt (Bouckaert). Dit werd door enkele reacties uit de zaal ondersteund: ons vakgebied is in beweging en evolueert voor een deel door 'toevallig heid'. Onderstreept werd dat een verantwoordelijke over heid hierin een regisserende rol kan vervullen, om 'toevalli ge' bewegingen op terrein van beleid, technologie en markt enigszins te kunnen volgen. Sprekend over innovaties werd door Bregt gesteld dat het nog steeds lastig is verbinding te maken tussen ideeën en markt. Tussen aanbod en vraag. Een dienst of product rechtvaardigt zijn bestaan, wanneer een gebruiker er iets mee kan. Zo zal beschikbaarheid van overheidsdata voor de nieuwsgierige burger gaan leven, wanneer dit leidt tot antwoorden op zijn vragen. Ook waarschuwde hij de kwaliteit van data niet aan consumenten over te laten, maar hier vanuit de branche serieus werlc van te maken. Een aardige oneliner die naar aanlei ding van de stelling 'GIDEON is het ei van Columbus' opgetekend kon wor den is: GIDEON is gebaat bij Vlaams hiërarchisch besef. Culturele inter pretatieverschillen van ketenregie of lcetensamenwerking betreffende dit koersdocument kan het verschil maken tussen succes en falen. Er staat span ning op de uitvoering van dit program ma. Een goede balans tussen hiërarchi sche sturing en anarchistische vrijheid/ blijheid is wezenlijk voor het succesvol bereiken van de doelen van GIDEON. De Nederlandse poldermentaliteit laat het liefst duizend bloemen bloeien: we vertrouwen op een goed onderhouden tuintje. Dynamische duo- Het middagprogramma van het sympo- presentatie van sium bestond uit vijf parallelle sessies Henk Scholten en waarbinnen vooral de oogst werd ge Stefan Diehl. presenteerd van een groot aantal RGI- projecten waar de afgelopen vier jaar hard aan is gewerkt. Binnen de rode sessie van Openbare Orde en Veiligheid werd het spits afgebeten door Stefan Diehl en Henk Scholten van Geodan. In een dynamische duopresentatie verbeelden zij de toekomst van geo-in- formatie in de rampenbestrijding. Een toepassing die volgens Henk 'de natte GEO-INFO 2008-12

Geo-Info | 2008 | | pagina 40