droom is voor elke Gis-ser'. Alle par tijen moeten hetzelfde beeld hebben op hetzelfde moment anders worden achterhaalde beslissingen genomen. Onder het motto geen ramp zonder locatie zal in de toekomst de beschik baarheid van vooral dynamische geo- informatie (waar gaat de gifwolk naar toe), de beeld-, oordeels-, en besluit vorming binnen de rampenbestrijding kunnen verbeteren. In de NGlI-sessie 'GIDEON roert de trom' gaven Noud Hooijman (VROM) en Theo Overduin (Geonovum) respectieve lijk een terug- en vooruitblik. Hooijman ziet uitdrukkelijk een rol weggelegd voor het bedrijfsleven om economische waarde toe te voegen aan overheid s geo-informatie. Daarnaast streeft de overheid zelf naar optimaal gebruik van haar eigen geo-informatie. Als wa re het water uit de kraan. Beschikbaar en noodzakelijk. Overduin gaf de syner getische effecten van GIDEON weer aan de hand van de zeven implementatie strategieën. Sleutelbegrippen daarbij: ketensamenwerking, waardecreatie en verbindende interdepartementale pro gramma's: 'It giet oan!' In de paarse sessie van Consumen ten en Leerlingen gaf Victor Mensing van de Vlinderstichting ons een kijkje achter de schermen van de Natuurka- lender. Via dit webportaal wordt door een groot aantal vrijwilligers informa tie verzameld over het wel en wee van de planten en dieren in Nederland. Dit geeft antwoord op de vraag of de sleedoorn onder invloed van klimaat verandering daadwerkelijk eerder in het seizoen is gaan bloeien. Daarnaast kan deze schat aan informatie ook ruimtelijk worden geanalyseerd en ge visualiseerd want de aangevers wordt gevraagd de locatie van hun observatie aan te geven. Met de ontwikkelde data- Overzicht van borrel en bedrijven op Geobeurs. base worden toekomstige effecten van temperatuurstijging gemodelleerd en kan bijvoorbeeld de opmars van de 'irrite rende' eikenprocessierups in Nederland worden voorspeld. Ook onder het thema Consumenten en leerlingen hield Henk Scholten een beschouwing over de sterk toegenomen betekenis van geo- informatie in vrijwel alle denkbare ver takkingen van de wetenschap. Met de hem bekende 'ik ben niet te stoppen'-aanpak wervelde hij door een aantal sheets over kwantitatief en kwalitatief onderzoek naar dit feno meen. Ondersteund door levendige side-stories. Dit blijft nog wel even hangen, zeker deze: 'we are at the dawn of a revolution in a spatially oriented social science.' In de blauwe sessie vond een reeks presentaties plaats over het thema, de Organisatie van de Nationale Geo-Informatie Infrastructuur. Rob Lokers van Alterra ging hierbij 'verder dan tot op de bodem' in zijn presentatie over de weg naar een toekomstige Basisregistratie voor de Ondergrond. Want het blijkt dat er nogal wat dialecten zijn in het bodemkun- dig jargon: bijv. waar eindigt zand en begint grind. Dit be tekent dat de producent en gebruiker van geo-informatie elkaar niet altijd verstaan en vooral de gebruiker niet altijd vindt wat hij nodig heeft. De oplossing werd gevonden in het bouwen van een ontologie die gebruikersjargon vertaalt naar vaktaal (en dus de termen zoals die in de geo-metadata zijn beschreven) en weer terug. Alhoewel het bouwen van een ontologie een stevige klus was, is er dan wel een goede basis om de gebruikerstoegang voor bodemdata te verbete ren. Misschien een idee als een standaard instrument voor alle basisregistraties. De laatste presentatie in de blauwe sessie werd gegeven door Pepijn van Oort van Wageningen Universiteit. Zijn uitgangs punt was dat door toenemende beschikbaarheid via internet het gebruik van geodata steeds anoniemer wordt. De produc ten en distributeurs van geodata weten daardoor niet meer wie hun data gebruiken. Deze ontwikkeling zou ertoe kun nen leiden dat feedback op kwaliteit en de uitwisseling van kennis en innovatie naar de producent toe kleiner wordt. Volgens Van Oort ligt de oplossing in kennis over het soci ale netwerk van een geodataset. Een analyse van het sociale netwerk van het Land Gebruiksbestand Nederland (LGN) liet zien dat er eigenlijk maar een beperkt aantal connecties zijn tussen de gebruikers, terwijl de producent en distributeur kunnen worden gezien als spin in het web. Om de samen hang tussen de gebruikers te verbeteren zou je bijvoorbeeld kunnen denken aan een gebruikersplatform. De middagpresentaties gaven een goed overzicht van de oogst van de verschillende RGI-programma's die de afgelo pen jaren speelden. Aan het eind van de dag werd de bor rel opgeluisterd door het sprookje van het GeoFort. Je zou het haast vergeten omdat het zo vanzelfsprekend lijkt: de organisatie van de dag, het drukwerk, de publicaties en niet te vergeten de op de parallelbeurs ruim aanwezige stands. Het was er allemaal en het liep op rolletjes. Een compliment voor hen die dit tot stand hebben gebracht is op z'n plaats! Bijzondere algemene ledenvergadering GIN Na afsluiting van het gecombineerde programma was er nog de bijzonder algemene ledenvergadering GIN. In een geheel luchtige sfeer deed het bestuur daar haar vernieu wingsplannen uit de doeken. Een verslag van de vergade ring is in het volgende nummer te lezen. GEO-INFO 2008-12

Geo-Info | 2008 | | pagina 41