Algoritme voor perceelsinrichting RGI Stekjes Een van de doelen van het RGI programma is de door stroming van kennis. In deze rubriek worden kennis-producten van RGI programma's onder uw aandacht gebracht, die willen doorstromen. Heeft u een vraag of een aanbod? Neem contact op met Frans.Rip@WUR.nl RGI 017 Wie wil meewerken aan ver dere ontwikkeling Voor gebruik in de praktijk is het nood zakelijk dat de vorm van het perceel nauwkeurig bekend is in digitale vorm. Daarbij is sub-decimeter nauwkeurig heid noodzakelijk om areaalverliezen en ongelukken te voorkomen. Er is in middels een loonbedrijf in de Hoeksche Waard dat het inmeten van percelen voor dit doel als een service aanbiedt. Wat is de optimale ruimtelijke indeling van de beteelde 'cultuurakker' en even tueel agrarisch natuurbeheer in akker randen? De ligging en de breedte van die randen hebben gevolgen voor de manier waarop het 'netto perceel' kan worden bewerkt. Daarbij gaat het vooral om de ligging en de richting van de rijpaden. Om onnodi ge milieubelasting te voorkomen mogen die elkaar niet overlappen. Het is mogelijk de perceelsindeling te optimaliseren door lastig te bewerken of overlappende stroken in akkerran den onder te brengen. Hiervoor is een algoritme ontwikkeld. De huidige versie van het algoritme functioneert globaal als volgt: De geometrie van een bruto perceel wordt ingelezen. Gegeven deze geome trie wordt een rijpadenpatroon gegene reerd. Dit patroon wordt gedraaid en verschoven totdat voldaan is aan een laagste kosten criterium. De kosten zijn de som van de kosten voor niet gebruikt areaal en het draaien aan het einde van een rijpad minus eventuele subsidie voor gerealiseerde akkerranden. Het algoritme voorkomt overlap van rijpaden en zorgt voor op elkaar aan sluitende werkgangen. Dit komt het milieu ten goede en levert directe winst voor de boer op. Het algoritme is experimenteel geïm plementeerd in de scripttaal Python met gebruikmaking van de GDAL/OGR- library. Verdere ontwikkeling is nodig op het vlak van communicatie met de boord computer van trekkers. Ook moet nader worden uitgewerkt hoe om te gaan met vaste obstakels in het perceel, zoals hoog spanningsmasten, Verder is er behoefte aan ondersteuning voor het draaien op de zogenaamde wendakkers. Bloeiende akkerranden dragen bij aan de biodiversiteit en aan de aantrekke lijkheid van het agrarische landschap voor toerisme Verder lezen: website: www.hwodka.nl/projecten_ detail.php?pro_id=25 artikel: S. de Bruin, G.B.M. Heuvelink, J.D. Brown: Propagation of positional measurement errors to agricultural field boundaries and associated costs. Computers and Electronics in Agriculture 63(2008)2, p.245-256 artikel: M. Knuivers: Routetracking over perceel - Natuurrand lonender dan geer. Boerderij 93(2008)25, p.40-42 RGI project 017 Contactpersoon.- dr. ir. S. de Bruin Wageningen Universiteit sytze .debrui n@wur.nl CEO-INFO 2008-12

Geo-Info | 2008 | | pagina 45