Rotterdam op hoogte In opdracht van Gemeentewerken Rotterdam wordt gewerkt aan een zeer gedetailleerd hoogtebestand van het gehele beheersgebied van de ge meente Rotterdam. De werkzaamhe den werden begin november gegund aan Fugro Aerial Mapping B.V. Zowel het havengebied als de stad werden daarop met hun FLI-MAP 400 systeem ingewonnen. De bestandsspecificaties richtten zich met name op stedelijke toepas singen. Daarvoor bleken een beperk te schaduwering achter gebouwen en een hoge resolutie, 30 punten per m2 in het stedelijk gebied en 15 punten per m2 in het havengebied, noodza kelijk. Foto: Fugro Aerial Mapping B.V. In 2009 wordt op basis van de ingewon nen hoogtegegevens de opbouw van een gedetailleerd en nauwkeurig 3D- stadsmodel mogelijk. Daarnaast wordt een terreinmodel opgebouwd ten be hoeve van ontwerp- en bouwprojecten en het waterbeheer in de stad. Overheidsmanager van het Jaar 2008 Ir. L.H. (Bert) Keijts, directeur-gene- van Toezicht van de stichting Ruimte raai Rijkswaterstaat bij het ministe- voor Geo-Informatie. rie van Verkeer en Waterstaat, is uitge roepen tot Overheidsmanager van het Jaar 2008. Hij kreeg de bijbehorende award uit handen van de minister van Verkeer en Waterstaat, Camiel Eur- lings. De prijs werd uitgereikt in De Ridder zaal, in aanwezigheid van 300 topma nagers uit de overheid en het bedrijfs leven. Ir. L. H. Keijts is lid van de Raad 'GEODESY' TOCH POPULAIR *Wij weten waar ze staan... n ook?' 'Flitspalen... vanaf nu zijn ze geen en kel probleem meer. Want u weet ze te vinden. Met de 'Geodesy' van Mor- pheous. De 'Geodesy' is de laat ste ontwikkeling in satelliet technologie. En volledig le gaal. Geen boetes meer door flitspalen die niet door een radar detector te vinden zijn. En dit aan tal groeit met de dag.' Nauwkeuriger dan radar Met de 'Geodesy' beschikt u over een uniek waarschuwingssysteem voor flitskasten. In Engeland, waar het werd ontwikkeld, is het systeem een daverend succes. En terecht, want de 'Geodesy' werkt met satelliettechno logie. Daarmee zet het alle nadelen van radardetectors in één keer opzij. U krijgt dus geen valse meldingen meer bij benzinestations of andere storingsbronnen, maar u krijgt een waarschuwing bij alle flitspalen. Behalve op radar-flitspalen wijst de 'Geodesy' u dus ook op controles met inductielussen, digitale snelheids camera's en/of trajectcontroles.' (www.radardetector.nl/html/geodesy.html) LANDMETER VOOR DE RECHTER De deur zwaaide open. Een man stapte naar binnen. Groot pak in zijn handen. Dat zette hij neer tegen de eerste de beste stoel. 'Ogenblikje', mompelde hij en verliet de zaal weer. Twee tellen later was hij terug. Met een tweede pak. Iets kleiner dan het eerste. Langzaam trad hij naar voren richting verdachtenbank je. Daar hoorde hij trouwens niet thuis. Dat maakte hij meteen maar even duidelijk. Die boete was onzin. Klink klare nonsens. Hij had niet te hard gereden. Zeker niet. De meetapparatuur deugde niet. De kantonrechter wilde weten hoe hij dat wist. 'Ik ben landmeter', was het besliste antwoord. En als meneer de rechter even had, liet hij zien wat er aan de meting van de politie niet deugde. De kantonrechter had wel even. En ik ook. De aanloop was die ochtend toch niet groots. Achter in de zaal maakte de man het eerste pakket open. Er kwam een kleine stellage uit. Mij begon te dagen wat de man wilde. Doodgemoedereerd bouwde de man zijn bouwwerk. Uit het tweede pak kwam een meetinstru ment tevoorschijn. Met zorg werd dat op de stellage ge plaatst. Na een klein kwartier was het bouwsel klaar voor gebruik. 'Kijk', riep de man, 'nu zal ik laten zi...'. Halverwege stokte de zin. De man begon wat zenuwachtig om de apparatuur heen te lopen. Hij mompelde wat in zichzelf. Iets over een 'batterij' en 'niet opgeladen'. En zonder verder ook maar een woord te spreken werd al les weer afgebroken. De apparatuur verdween in de tassen en de man uit de zaal. De kantonrechter keek niet op of om. 'Uw eis, meneer de officier?' Hij vonniste conform. Jan Hoekman (Column van officier van justitie Jan Hoekman, in 2008 gepubliceerd in Opportuun, tijdschrift van het OM en geplaatst op www.om.nl.) GEO-INFO 2008-12

Geo-Info | 2008 | | pagina 47