De voorlichtersplaag We zijn er voor de klanten, niet voor de kranten', aldus een havenbaron uit Rotterdam en hij werkte met op gestroopte mouwen door. Hoe anders geldt dat voor een toe nemend aantal overheden met (te) forse voorlichtings- en communicatieapparaten, veelal nog op verschillende lagen ook. Hun groei is bij grote instanties - ook bij departemen ten en gemeenten - onbegrensd. In opdracht van hun bazen willen ze met een haast Oost-Europese nostalgie alle in- en externe berichtgeving beheersen. Toch: 'Als je de volledige controle wilt houden, lukt het nooit,' aldus een expert onlangs in een krant. Het bijtende-gorillaboek 'Bokito! Het complete verhaal' is op last van de baas niet te koop in de winkel van Diergaarde Blijdorp, maar de Rotterdamse bibli otheek had er wel 35 exemplaren van nodig om uit te lenen. Het is maar een voorbeeld. BINNENLAND BUITENLAND 3t/m8mei20og Ook het geo-wereldje heeft op zijn tijd last van te traditionele voorlichters: passerende kopij wordt dan minstens onredelijk lang opgehouden en soms wordt macht uitgeoefend om zelfs brongetrouwe publicatie te voorkomen. Bijvoorbeeld instemming van geïnterviewde mensen is iets anders dan de censuur van voorlichters van hun bedrijf of instelling, zo is een ervaring. Dat kan externe en interne media betreffen, maar ook een blad dat daar tussenin zit, zoals Geo-Info. Traditioneel was er een fors verschil tussen publiekstijd schriften en bedrijfsbladen (11.500 in Nederland). Dat verschil smelt wat weg 455 sinds de laatste categorie 'relatiemedia' heten en er meer in door mag klinken dan 'His master's voice'. Moderne marketeers snappen dat zelfs relatiemedia open, kritisch en journalistiek moeten zijn. Moderne voorlichters en commu nicators gaan vanuit eenzelfde begrip met de pers om. Zij snappen ook dat de meeste media aan 'segmentatie' doen. Zo is een op zich interne verhuizing van Geonovum binnen Amersfoort wel voer voor een geo-familieblad, zie nr. 2008-7/8, maar niet voor de landelijke pers. Misschien is dat straks met een andere verhuizing ook zo. Zijn partijen in het geodomein zover dat ze kleine moderne voorlichtings- en communicatie-afdelingen hebben? Hoe staat het met openheid en transparantie? Je hoeft het voormalige 'Tijdschrift voor K&L' maar op te slaan om te weten dat behoefte aan openheid al van meer genera ties is. Het blad 'Onder Ons' van het Kadaster, uitsluitend bestemd voor intern gebruik, had in juni 2006 een coverstory over vrijheid van meningsuiting bin nen dat ZBO. 'Vrijheid van meningsuiting!?' zo stond er toch met een vraag teken groot en vet voorop. Binnenin werd verbaal beleden dat vrijheid van meningsuiting van belang was, maar werden ook angsten van medewerkers gesignaleerd. Misschien is het dubbel hoofdlettergebruik in de bladtitel niet het enige wat moderner zou kunnen. Wat eigentijds en modern heet is trou wens ook vaak oude wijn in nieuwe zakken. 'User generated content' is nu erg modern volgens de eerder aangehaalde expert: Geo-Info en haar voorgangers wisten dat al decennialang. Tot slot nog een concreet voorbeeld van hoe het met voorlichten in het media land van overheden en universiteiten uit de hand kan lopen. De Radboud Uni versiteit in Nijmegen telde onlangs 6.500 interne titels voor medewerkers en 5.000 bladen voor externe relaties. Dat is maar één universiteit. Misschien is het begrijpelijk als Geo-Info weieens iets met een geo-component niet citeert? Ter vergelijking: in Nederland verschijnen zo'n 2.000 dagbladen, publiekstijd schriften, vakbladen en huis-aan-huisbladen. (Deze bijdrage is deels gebaseerd op een artikel in NRC Handelsblad van 10 september 2008). Adri den Boer WWW.GEO-INFO.NL AGENDA 23 september 2008 t/m 17 januari 2 oog Expositie n.a.v. Zuiderzee Atlas. Nieuwland Erfgoedcentrum te Lelystad. 18 december 2008 Themamiddag Ruimtelijke Basisbestanden, Aula van de TU Delft. f5 t/m 19juni 2009 GSDI-World Conference WTC in Rotterdam FIG Working Week, Eilat (Israël) Thema: Surveyor Key Role in Accelerated Development. B www.fig.net/fig2009 REDACTIE@GEO-INfO.NL GEO-INFO 2008-12

Geo-Info | 2008 | | pagina 5