Laserscanning: Rotterdamse toepassingen Terrestrische laserscanning is al lang niet nieuw meer. De techniek is breed verspreid, veel mensen zijn op de hoogte van de mogelijkheden van deze meetmethode. Waarom dan nog een artikel over laserscanning? Omdat terrestrische laserscanning regelmatig wordt ingezet voor het inmeten van architectuur, pijpleidingen en zelfs'plaats delict situaties', maar nog weinig wordt gebruikt voor 'standaard'landmeetkundige werkzaamheden.Terwijl er ontzettend veel mogelijkheden zijn. In dit artikel worden praktijkvoorbeelden gegeven waarin laserscanning van meerwaarde is geweest voor de gemeente Rotterdam. Ruim vijfjaar geleden is de afdeling Landmeten van de gemeente Rotterdam gestart met het uitvoeren van tests en onderzoeken naar de (on)mogelijkheden van terres trische laserscanning. Doel hiervan was te onderzoeken in welke situaties laserscanning de conventionele meettech nieken kan vervangen of aanvullen. In deze onderzoeken is veelvuldig samengewerkt met de Technische Universiteit Delft en ingenieursbureaus. Vooralsnog heeft Landmeten geen eigen laserscanner. Daarvoor heeft de afdeling 'nog' te weinig expertise in huis en heeft de gemeente Rotterdam nog onvoldoende meetprojecten om de investeringskosten terug te kunnen verdienen. Metingen Landmeten voert voornamelijk werkzaamheden uit in op dracht van het Ingenieursbureau van Gemeentewerken Rot terdam. Deze opdrachten betreffen 'standaard' metingen in de stad én speciale metingen aan grote infrastructurele projecten zoals RandstadRail en Rotterdam CS. Fig. 1. Scan van een spoorviaduct. De meeste 'standaard' opdrachten zijn metingen van profielen en digitale ter reinmodellen. Indien laserscanning hier een efficiencyverbetering en kos tenbesparing kan opleveren, is dat ge zien het grote aantal projecten heel interessant. Toepassing van laserscan ning is meerdere malen getest, zoals het scannen van een kruispunt, via duct of tunnel (fig. 1). Zoals aangegeven, voert Landmeten ook de constructie- en deformatieme tingen aan bijvoorbeeld RandstadRail uit. Met dit grote project in het voor uitzicht, is in 2005 onderzoek uitge voerd naar de mogelijkheden van de- formatiemonitoring met terrestrische laserscanning in de tweede Heinen- oordtunnel. De uitkomsten van dit onderzoek dat in samenwerking met de TU Delft is uitgevoerd, waren zeer positief. Aangetoond is dat met behulp van deze techniek relatieve deforma ties van enkele millimeters en absolu te deformaties van ca. 15 mm kunnen worden gedetecteerd. Omdat Landmeten niet over een laser scanner beschikt, worden voor het scannen ingenieursbureaus inge huurd. Deze partijen worden gevraagd om de scans te maken, registreren en filteren. Afhankelijk van de vraag van de gebruiker wordt soms ook een eindproduct gevraagd, zoals een digi taal terreinmodel. Het vervaardigen van het eindproduct doet de afdeling steeds vaker zelf, denk hierbij aan het bepalen van hoogteprofielen en het vastleggen van objecten (lantaarnpa len, kasten, bovenleiding, enz.). Opdrachtgever/gebruiker Het toepassen van terrestrische laser scanning doet de afdeling niet voor zichzelf. Het is een nieuwe techniek die de opdrachtgever van 'meer' en 'andere' data kan voorzien. Maar zit de opdracht gever daar eigenlijk wel op te wachten? De grootste opgave voor Landmeten is de voordelen van laserscanning aan de opdrachtgever duidelijk te maken, in dit geval aan het Ingenieursbureau van Gemeentewerken Rotterdam. De opdrachtgever ontwerpt en bouwt al lerhande infrastructuur en bouwwer ken in Rotterdam, maar doet dit vaak met 2D-ontwerppakketten, zoals Auto Cad en Microstation. Het idee van 3D- laserscanning staat de ontwerpers en constructeurs wel aan, maar zij willen V van Cosliga, Adviseur Afdeling Landmeten, Gemeente wer ken, gemeente Rotterdam GEO-INFO 2008-12

Geo-Info | 2008 | | pagina 6