Kruispunt Waalhaven Aangezien Landmeten vaak opdracht krijgt voor het meten van profielen en DTM's, bijvoorbeeld op een kruispunt, is onderzocht in hoeverre laserscanning in deze situaties kan worden toegepast. Een voorbeeld hiervan is een kruispunt aan de Waalhaven (fig. 2). als eindresultaat wél het vertrouwde 2D-lijnenbestand. En juist de construc tie van deze lijnenbestanden uit de scandata is een tijdrovende klus. Zo doende heeft Landmeten gezocht naar projecten waarmee het enthousiasme van de ontwerper voor 3D-informatie werd aangewakkerd. Hiertoe is on der andere een viewer (Leica Truview) breed beschikbaar gesteld. Deze viewer stelt de ontwerper in staat om de scan data te bekijken, aanzichten te maken en maten te meten. Juist dit zelfstandi ge gebruik van de scandata ervaart de gebruiker als een enorm voordeel. Men hoeft niet voor elke meting opnieuw bij de landmeter aan te kloppen. Uiteraard spelen ook projectbudget ten een rol bij de inzet van laserscan ning. In eerste instantie is laserscan ning vaak duurder dan conventionele meettechnieken, zodoende kiest de opdrachtgever al snel voor de 'stan daard' meetmethoden. Echter, zodra meetgegevens in meerdere projectsta dia gebruikt kunnen worden, loont la serscanning direct. Projecten Het meten met een terrestrische laser scanner kent in hoofdlijnen twee toe passingen: als basis voor ontwerp (CAD) en voor het vastleggen van de geometrie 'as-built'. Voor dit artikel zijn vier inte ressante projecten uitgekozen waarbij Gemeentewerken Rotterdam terrestri sche laserscanning heeft ingezet ten behoeve van één van beide toepassin gen: kruispunt: lijnenbestand ten behoe ve van on twerp. RandstadRailtunnel: vastleggen geo metrie en deformatiemonitoring. bouwkuip Rotterdam CS: vastleggen geometrie en dwarsdoorsnede. Weena/Kruisplein: basisinformatie ten behoeve van ontwerp én vastleg gen geometrie. De opdracht betrof het inmeten van alle trottoirbanden, wegbelijning, lichtmasten, verkeerslichten, enz. ten be hoeve van het herontwerpen van het kruispunt. Normaal gesproken wordt deze meting uitgevoerd met tachyme trie en GPS, maar nu is laserscanning ingezet. Dit kruis punt is behoorlijk druk, dus het gedeeltelijk afsluiten van de weg was ongewenst. Dat met laserscanning, in tegen stelling tot GPS, gemeten kan worden vanaf het trottoir, was dan ook een groot voordeel. In enkele uren is het gehele kruispunt gescand, sneller dan met de conventi onele meettechnieken. De uitwerking op kantoor vergt vervolgens wel veel tijd: het construeren van de gewenste informatie uit de enorme 3D-puntenwolk gebeurt veelal handmatig. De meerwaarde van laserscanning voor dit type metingen hangt vooral af van de gewenste hoeveelheid informatie en de mate waarin de gegevens meerdere malen kunnen worden gebruikt. Hoe meer objecten gemeten moeten worden, hoe interessanter is de inzet van laserscanning. Als de scandata ook als 'data-archief dient en op een later moment nogmaals gebruikt kan worden, is scannen efficiënter en kostenbesparend. Daarnaast levert laser scanning voordelen op zodra onderdoorgangen gemeten moeten worden. Hoogteverschillen zijn met tachymetrie en GPS lastiger in kaart te brengen dan met de 3D-scan- data. Fig. 3a. Scanresultaat Fig. 3c. Laserscanning in RandstadRailtunnel. Fig. 3b. Profiel van vrije ruimte ingepast in scandata. Fig. 3d. Scan dwarsverbinding. Fig. 2. Scan én gemodelleerde trottoirbanden. - IAWM6 a.iM3a CEO-INFO 2008-12

Geo-Info | 2008 | | pagina 7