Fig. 4a. Scan bouwkuip CS. Fig. 4b. Foto bouwkuip CS. Fig. 4c. Doorsnede op NAP-niveau 0. RandstadRailtunnel In 2006 zijn de boringen gestart voor de RandstadRailtun nel nabij het Schieplein aan de Ring Rotterdam (A20). Voorafgaand aan dit project had de afdeling Landmeten het projectbureau geïnformeerd over de mogelijkheden van terrestrische laserscanning op basis van het onder zoek in de tweede Heinenoordtunnel. Het projectbureau heeft toen opdracht gegeven om het eerste deel van de westelijke tunnelbuis gedeeltelijk te scannen. Nadat de tunnelboormachine de eerste helft van de buis had ge boord, kon met een tachymeter een doormeting worden gedaan en tegelijkertijd zijn ook op meerdere plekken la serscans gemaakt. Op een gegeven moment constateerde de aannemer dat de tunnelboormachi ne in het eerste gedeelte van de tunnel een te steile hellingshoek had gemaakt. Om toch een juist alignement voor de metro te kunnen garanderen, zou een deel van de tunnelbodem moeten wor den 'opgehoogd' met extra beton. Op dat moment kwam het projectbureau bij Landmeten met de vraag: heeft de ze ophoging gevolgen voor het profiel van vrije ruimte van de metro? Met behulp van de laserscans kon deze vraag relatief eenvoudig worden beant woord, zonder extra metingen in de tunnel uit te hoeven voeren. De scan data is ingelezen in AutoCad en hierin is het profiel van vrije ruimte geplaatst (fig. 3b). Er bleek dat met de ophoging nog net voldoende ruimte over zou zijn voor de metro. Tussen de twee tunnelbuizen zijn op verschillende locaties dwarsverbindin gen aangebracht. Hiervoor is de grond tussen de tunnelbuizen op de betref fende plekken bevroren en vervolgens is de verbinding uitgegraven. Op de lo caties van de dwarsverbindingen zijn geen betonnen maar stalen tunnelseg menten geplaatst. De verwachting was dat de tunnelsegmenten op deze loca ties zouden vervormen door de bevrie zing van de grond. Zodoende zijn deze tunnelsegmenten gescand (fig. 3d). In een later stadium zullen deze segmen ten weer worden ingemeten en zullen de scans worden vergeleken om defor maties te ontdekken. Bouwkuip CS Tijdens de werkzaamheden in de bouwput rondom Rotterdam CS wilde de opdrachtgever op een gegeven mo ment een doorsnede van een bouwput laten maken op NAP-niveau 0. Aange zien deze bouwput volledig gevormd was uit damwanden, en de put ca. 18 m diep was, leek tachymetrische meting erg lastig en tijdrovend. De inzet van laserscanning bleek zowel eenvoudi ger als goedkoper. Zodoende is geko zen om de bouwput te scannen (fig. 4a) en vervolgens uit de scandata een profiel op NAP-niveau 0 te genereren (fig. 4c). De eindgebruiker was zeer te spreken over het gedetailleerde eindresultaat dat dit opleverde. Men kreeg de beschikking over veel meer meetwaarden dan met de conventi onele technieken het geval zou zijn geweest. GEO-INFO 2008-12

Geo-Info | 2008 | | pagina 8