Niet lang nadat deze scan was gemaakt, kwam de opdrachtgever met de vraag om ook een doorsnede op NAP-niveau 1 te maken. Aangezien de scandata reeds beschikbaar was, kon deze doorsnede direct uit de data worden gegenereerd, met minimale extra kosten. Als de eerste meting tachymetrisch zou zijn uitgevoerd, zou nu geen data be schikbaar zijn geweest en had een twee de meting moeten worden uitgevoerd. Nog weer enkele weken later zijn door de aannemer deformaties gecon stateerd aan de damwanden van de bouwput. Toen is aan de hand van de scandata bepaald of het werkelijk ver vormingen waren en hoe groot deze waren. Kortom: de gebruiker heeft vele malen geprofiteerd van de eenmalig in gewonnen scandata! Fig. 5. Detailscan Kruisplein. Weena/Kruisplein Kortgeleden is de kruising Weena/ Kruisplein terrestrisch gescand (fig. 5). Doel van deze meting is vooral het verkrijgen van de huidige situatie van de locatie. De komende jaren zijn veel werkzaamheden gepland rondom deze kruising voor Rotterdam CS. Zo zal een ondergrondse parkeergarage worden gebouwd, zal het stations plein drastisch veranderen en zal het verkeer over het Weena grotendeels ondergronds worden gebracht. In nauw overleg met de gebruiker is besloten om de scandata als basis ontwerpomgeving te gaan gebruiken in dit bouwproces. Tussentijds zul len meerdere nieuwe scans worden gemaakt, als aanvulling op de ont werpomgeving. Zo ontstaat een omge ving die in de tijd verandert: nieuwe ontwerpen kunnen direct in de be staande situatie worden ingepast. Met deze toepassing krijgt het terrestrisch laserscannen dus zelfs een vierde di mensie! Laseraltimetrie Naast terrestrische laserscanning laat de afdeling Landme ten af en toe ook laseraltimetrie-metingen uitvoeren. Zo is nu een traject gestart om nauwkeurige hoogtedata van de gemeente in te laten winnen (zie bericht op p. 497 van dit nummer) ten behoeve van een gedetailleerd 3D-stadsmodel: Virtueel Rotterdam. Naast het gebruik van deze gegevens voor het stadsmodel kun nen deze data worden gebruikt om vragen van de opdracht gever te beantwoorden. Afhankelijk van de gewenste nauw keurigheid en detaillering kan hierbij bijvoorbeeld gedacht worden aan een hoogteprofiel van een straat, of een DTM van een terrein in het havengebied. Met deze hoogtedata heeft de gebruiker altijd basis-ontwerpgegevens tot zijn beschikking. Dit versnelt uiteraard het ontwerpproces want men hoeft veel minder aparte metingen te laten uitvoeren. Om de paar jaar wordt deze hoogtedata opnieuw ingewonnen zodat beschikt kan worden over actuele terreinhoogtes als be trouwbare basis in de ontwerpfase van projecten. Deze data is zeer bruikbaar in het voorontwerpstadium van projecten. Tot slot Dankzij al de onderzoeken en metingen die de afdeling Landmeten inmiddels met laserscanning heeft uitgevoerd, kan zij de gebruiker steeds beter adviseren over de inzet van laserscanning. De belangrijkste inzichten zijn: als het een kleine opdracht voor het inmeten van inrich tingselementen, wegbanden en -belijning betreft, is met name de uitwerking tijdrovend en is scannen duurder dan meting met GPS of tachymetrie. Laserscanning is dan met name interessant als hoogteverschillen (viaduc ten/onderdoorgangen) voorkomen; als de gebruiker vooraf niet precies weet welke gegevens hij tijdens het totale project nodig heeft, is het handig om laserscanning in te zetten. Met deze methode wordt als het ware een data-archief opgebouwd waaruit in de toekomst benodigde informatie kan worden verkregen. Met tachymetrie is 'vooruit meten' niet mogelijk; in grote projecten levert laserscanning voordeel op van wege de eenmalige vastlegging van de geometrie van het object. Bovendien kan de scandata hier nuttig zijn met betrekking tot de bepaling van vervormingen. Toepassing van laserscanning voor deformatiebepaling staat nog in de kinderschoenen maar biedt absoluut mogelijkheden. Alleen al de visuele vergelijking van laserscans geeft in zicht in mogelijke vervormingen van objecten. Niet alleen de afdeling Landmeten maar vooral ook haar op drachtgever raakt steeds meer overtuigd van de toepasbaar heid van laserscanning. Deze meettechniek is absoluut een aanvulling op bestaande methodes. Gezien de ontwikkelingen rondom 3D-ontwerp verwacht Landmeten dat de inzet van la serscanning de komende jaren alleen maar zal toenemen. Samenvatting Terrestrische laserscanning wordt nog weinig gebruikt, voor 'stan daard' landmeetkundige werkzaamheden, hoewel er veel moge lijkheden zijn. In dit artikel is aan de hand van vier praktijkvoor beelden geschetst hoe laserscanning van meerwaarde is voor de gemeente Rotterdam. Het meten met een terrestrische laserscanner 459 Laserscanning: Rotterdamse toepassingen GEO-INFO 2008-12

Geo-Info | 2008 | | pagina 9