Labyrinten en doolhoven Liever de vorm dan de inhoud Zoekers en vinders Al sinds ik me kan herinneren heb ik een fascinatie voor doolhoven. Het begon met structuren in voegwerk tussen stenen en tegels van mijn ouderlijk huis. Door de verschillende kleuren en patronen kon je met je ogen een lange reis maken langs de kaarsrechte voegen en af en toe smokkelen bij een scheurtje. Rond mijn twaalfde kreeg ik een LP-hoes in handen (zo'n ouderwetse klaphoes als verpakking van een muziekdra ger) met daar binnenin de afbeelding van een doolhof. In het midden stond uitdagend: 'It's here'. Na een kwartiertje ronddolen wist je één ding zeker: je zou daar nooit belan den. Bovendien was de muziek ook niet te pruimen. Alhoe wel: het was een aardige poging Sgt. Peppers Lonely Hearts Club Band naar de kroon te steken. Tevergeefs! Inmiddels is die oorspronkelijke aandacht wel verdwenen. Er zijn belangrijker dingen. Eén ding is gebleven: de vaak fantastische geo metrische vormen die gebruikt zijn voor het vormen van labyrinten. Ik probeer tijdens vakanties dan ook altijd en pas sant dit soort patronen te vinden, waar door ik wel eens thuiskom met foto's van details in plaats van de bekende snapshots. Een mooi moment om het verschil tus sen doolhoven en labyrinten toe te lichten. Figuur 1 geeft een klassiek voorbeeld weer van een labyrint: er is een ingang en een doel. Je kunt niet verdwalen. In de figuur van figuur 2 kun je wel degelijk verdwalen of tenminste 'verkeerde paden' bewandelen. Fig. 1. Labyrint. Het labyrint in de kathedraal van Chartres (figuur 3) heeft naast de prachtige vorm aanleiding gegeven tot interpretatie van getallen. De ruim 261 meter lengte die dit laby rint meet is voor getallengoochelaars aanleiding geweest hier met zoge naamde Gematria (geen geometrie, doch getallensymboliek waarbij de letters staan voor getallen, A=1 B=2, enz.) allerlei geheime coderingen aan toe te kennen. Priemgetallen ver vullen daarin een bijzondere plaats. Het is uiterst dubieus of deze nu- merologische benadering enig licht werpt op welke waarheid dan ook. Het houdt een deel van de mensheid bezig en kan in een tijd (the new age) waarin er belangstelling is voor Da Vinci-codes, Kabbala, esoterie en tem peliers een aangenaam tijdverdrijf zijn (zie wwwjohnjames.com.au/ chartres-thelabyrinth.shtml). Zeker ook het vermelden waard is het prachtig bewaard gebleven labyrint te Gent. Op een oppervlakte van ca. 140 vierkante meter is in het stadhuis Culturele betekenis Van prehistorische labyrinten veronderstelt men dat deze dienden als onneembaar voor kwaadwillende geesten of als route voor rituele dansen. Het bekendste labyrint (feitelijk: doolhof) is die uit de mythologische vertelling van Ariad ne die Theseus hielp met haar kluwen wol. Na het gevecht met Minotaurus kon eenvoudig de weg naar de uitgang teruggevonden worden. Later, in de Middeleeuwen, dacht men een andere rol toe aan de labyrinten. Zij zouden een symbool vormen voor een moeizame levensweg, vanaf de entree (geboorte) tot aan het middelpunt (God). Ook werden Fig. 2. Doolhof. ze symbolisch gebruikt als vervanging van tijdro vende of te dure pelgrimstochten. Nog steeds worden vandaag de dag labyrinten aange legd met als doel de menselijke geest te transformeren, dan wel dit proces te ac tiveren en te faciliteren (zie www.laby- rinthsociety.org). 1 Tot de verbeelding sprekende laby rinten zijn te vinden in de in Noord Frankrijk gelegen gotische kerken van Reims, Chartres en Amiens, of, in de buitenlucht en op kleinere schaal, in het straatwerk voor de St. Lambertus in Mingols heim (D) (figuur 4). Fig. 3. Chartres. aldaar het patroon van figuur 5 te vinden. Dit labyrint is in ca. 1530 ver vaardigd van wit en zwart marmeren vierkante tegels van ongeveer 27 cm. Het zijn overigens niet alleen mensen die in geometrie of oude metseltechnie ken geïnteresseerd zijn die hier eens een bezoek aan brengen. Inmiddels hebben ook Reiki-, tai-chi- en parapsychologie- adepten de weg gevonden naar de 'he lende' werking van deze eeuwenoude vormen. (eitaat:'De vorm van dit met Licht en Bewustzijn gevulde labyrint is ontstaan door zeven spiralende omgan- GEO-INFO 2009-1

Geo-Info | 2009 | | pagina 10