r Bipigiilii mÊÊM0§mm MI Fig. 4. Mingolsheim (D). Fig. 5. Stadhuis Gent (B). Fig. 6. Fritzler's Maze 2008. Fig. 7. Doolhof te Ruurlo. gen om een kruis. Spiralende vormen hebben altijd te maken met moeder aarde.') Ook op de oneindige maïsvelden in Co lorado houdt men wel van verstoppertje spelen. Al sinds het begin van deze eeuw zijn daar de jaarlijks terug kerende Fritzler Ma(i)zes (zie www.fritzlermaze.com/mazes. html). Met behoorlijke inspanning wordt daar jaarlijks rond de pompoenentij d een doolhof van formaat in de maïsvelden uitgezet. ('The Fritzler MAiZE covers over 15 acres of ground and contains over 2 miles of pathways guaranteed to get you and your family or friends lost.') Of iets dichter bij huis: het doolhof van Ruurlo is in 1890 ontworpen door Daniel Marot. De opdrachtgever was de fa milie Van Heeekeren van Keil. Met een oppervlakte van een hectare is het de grootste heg- gendoolhof ter wereld en staat als zodanig vermeld in het Guiness Book of Records. In 1975 heeft een totale renovatie plaatsgevonden. De taluds werden hersteld, paden opnieuw uitgegraven en duizenden jonge beuken geplant. Het dool hof is trapeziumvormig en een kopie van de Hampton Court Maze in Engeland. De hagen zijn beplant met beuken. Deze staan op een talud en hebben een hoogte van 1,50 meter. De lengte van de paden bedraagt maar liefst 1188 meter. In het midden staan twee bomen en een uitkijktoren. Daar van daan heeft men een prachtig uitzicht over het labyrint van gangen, en over de nog dolenden (figuur 7). Labyrinten en geometrie Een laatste hier genoemd aspect van labyrinten is het zoge naamde 'labyrinth tiling'. Een oude techniek die vooral in de Moorse bouwkunst een belangrijke plaats heeft veroverd en zo af en toe ook waar te nemen is in de doorgaans functionele Flollandse bouwstijlen uit het begin van de negentiende eeuw. Een vraag die dan opkomt is hoe deze materie zijn weg vond naar het hart van christelijk Europa. Hoe vond de gewijde geo metrie als geheel, samengesteld uit het gedachtegoed van Py thagoras, Vitrivius, Hermes Trismegistos, het neoplatonisme en de Islam, haar weg naar het westen? Er moeten dus perio den in de geschiedenis geweest zijn waarin dergelijke leerstel lingen en ideeën kunnen zijn overgebracht en overgenomen. De introductie van "gewijde' geometrische vormen en pa tronen in westerse bouwstijlen is terug te voeren op de in vasie van de islam die, destijds gedreven door het militante energieke kenmerk van dit nieuwe geloof door het Midden Oosten raasde, het Iberisch schiereiland overweldigde en Frankrijk binnentrok. De Moorse legers mogen dan in 732 door Karei Martel bij Poitiers zijn tegengehouden, ideeën zijn moeilijker tegen te houden dan legers. Deze ideeën von den hun oorsprong bij de bouw van de tempel van Salomo, waarover in de bijbel in het boek Koningen gezegd wordt dat Hiram van Tyrus, een vriend van Salomo, hem helpt met het bouwen van de tempel door hem het benodigde ce derhout van de Libanon te zenden. Bovendien stuurt hij zijn bouwmeester, Hiram Abiff, naar Salomo om de bouw te lei den. Hiram Abiff was op de een of andere wijze verbonden met het koninklijk huis van het Fenicische Tyrus en hij was een 'meester' die was ingewijd in de geheimen van de bouw kunde en in die van de sacrale geometrie; de ordening van de wereld volgens de geheimen van getal, vorm en maat. In de bouwkunde vond de geometrie haar hoogste toepassing en verwezenlijking. De latere moskee en synagoge waren beide niet op decoratieve maar op geometrische principes gebaseerd, op abstracte wiskundige verhoudingen. De enige versiering die was toegestaan was van een abstracte geome trische soort: de doolhof, de arabesk, de geblokte vloer, de GEO-INFO 2009-1

Geo-Info | 2009 | | pagina 11