Z '«SI Fig. 8. Vlakverdeling a la Escher. Fig. 10. Herhaling. boog, de zuil en andere 'zuivere' beli chamingen van symmetrie, regelmaat, evenwicht en proportie. Het christendom nam de principes van de gewijde geometrie over (soms zonder dat de opdrachtgevers dit be grepen of zelfs maar wisten) en ge bruikte deze in zijn eigen pogingen om het goddelijke te belichamen en te vereren. Vanaf de tijd van de go tische kathedralen ging de gewijde geometrie in de bouwkunde hand in hand met de beel dende kunst als integraal onder deel van de chris telijke kerken. De bouw stond onder leiding van de zo genaamde 'meester van het werk'. Iedere meester bepaalde zijn eigen unieke geometrie, waarmee al het volgende dien de te harmoniëren. Een onderzoek van de kathedraal van Chartres heeft onthuld dat tijdens de bouw negen verschillende meesters bezig waren. Het werk van de negen weerspiegelt een metafysisch en spiritueel karak ter dat getuigt van een hoge graad van ontwikkeling en wereldwijsheid. Deze bouwmeesters waren dus zowel bouwers als denkers. Echter, vóór de Renaissance was een dergelijk gedach tegoed - omdat het zo heterodox was en putte uit niet-christelijke bronnen - uiterst gevaarlijk voor haar aanhan gers, die daarom tot geheimhouding verplicht waren. Bijgevolg zou een esoterische traditie van 'ingewijde' meesters binnen de gil den van operatieve steenhouwers zijn ontstaan. Hier lag dan het zaad voor wat later de 'speculatieve' vrijmetse larij zou worden genoemd. Binnen deze esoterische traditie van ingewijde meesters was de gewijde geometrie van het allerhoogste belang: een mani festatie van het goddelijke. Voor zulke mensen was een kathedraal meer dan een godshuis. Maar hoe en waar specificeerde God zijn eisen? De gewijde geometrie verschaft alleen de algemene principes, de hieraan ten grondslag liggende wetten. Maar die context was er! In het Oude Testa ment, waarin God naar men dacht zijn gelovigen precies en specifiek had ge- instrueerd, zijn eigen blauwdruk had getekend. Deze context was de bouw Fig. 9. Escher. Fig. 11. Herhaling van patronen. CEO-INFO 2009-1 "O o

Geo-Info | 2009 | | pagina 12