Vertel het de ander! Herman Janssen In Geo-Info 2008-11 pleitte Theo Over- duin voor enige bescheidenheid onder vakgenoten, onder andere met het ar gument dat de geo-sector slechts werk gelegenheid biedt aan minder dan 1 procent van de Nederlandse beroeps bevolking. Dat staat echter in geen ver houding tot de grote hoeveelheid men sen die in toenemende mate gebruik maken van diensten en producten met 'geo inside' Veel van die gebruikers re aliseren zich waarschijnlijk niet dat ze gebruik maken van geo-informatie, GIS en/of geodesie. Sterker nog: als je aan de gemiddelde Nederlander die niet in de geo-sector werkt vraagt wat geo desie of GIS is, dan kijkt ongeveer 99 procentje vragend aan. Overigens is de kans dat een willekeurige Nederlander weet wat 'geocaching' is, een stuk gro ter. Voor de enkele nog niet ingewijde: dit is schatgraven met GPS. Vanaf het jaar 2000 zijn er in Nederland al meer dan 7.000 'schatten' begraven (bron: Wikipedia). Op het GIN-RGI symposium van 27 no vember 2008 kwam er wederom een waslijst aan geo-toepassingen aan de orde en de bekende waaier van het RGI-programma is minstens zo dik als de gemiddelde kleurenwaaier van een verffabrikant. Kortom: als consument krijgen we steeds meer geo beschik baar. Denk bijvoorbeeld ook aan GPS als standaardfunctionaliteit in zowat elke mobiele telefoon. En dankzij geo zal de overheid haar burgers beter en efficiënter gaan bedienen. Dan moeten nogwel even degeo-basisregistraties op orde zijn, maar dat ziet er, zeker met de komst van Gideon, hoopvol uit. De sector kent dan ook een bovengemid delde jaarlijkse groei van tien procent en de vooruitzichten zijn uitstekend. Nu zult u als lezer denken: 'Maar dat weten we toch allemaal al lang!' Pre cies, en dat is nou net het probleem. De lezers van Geo-Info en de andere vakbladen, voor een belangrijk deel de zelfde lezers denk ik, weten allemaal wel wat geo-informatie is, en wat het allemaal te bieden heeft. Maar die an dere 99 procent...? Als we kijken naar het aantal studen ten op mbo, hbo en wo geo-opleidin- gen, dan is er geen reden tot vrolijk heid. We treffen er hooguit enkele tientallen studenten aan, in plaats van de honderden waar de arbeidsmarkt om vraagt. Ilc vraag me werkelijk af waarom meisjes en jongens op het mbo geen landmeetkunde gaan stu deren! Het biedt namelijk zelfstandig en verantwoordelijk werk, binnen en buiten, veel afwisseling, en er wordt gewerkt met de meest moderne tech nieken. Bovendien zorgt de landmeter er voor dat wegen en gebouwen op de juiste plaats worden gerealiseerd. Maar uit onderzoek is helaas gebleken datje als mbo-student landmeetkunde weinig indruk maakt bij je vrienden. Het imago van de landmeter is im mers: 'een beetje eenzaam werken in de modder'. En waarom kiezen ze op het hbo en op de universiteit niet voor geo-gerelateer- de studies? De bèta's kunnen immers rekenen aan satellieten, de Europese versie van de GPS ontwikkelen (Gali leo), de aarde observeren met remote sensing, of de Geo-ICT een stap verder brengen. Ook voor de gamma- georiën- teerden zijn er vele werkvelden waar in geo-informatie een belangrijke rol speelt. Denk bijvoorbeeld aan arche ologie, marktonderzoek, landbouw, zeevaart, water, ecologie, enz. En zelfs in studies waarin geo geen hoofdcom ponent is, zou GIS op z'n minst een onderdeel van het curriculum moeten zijn. De conclusie van dit alles: Geo is een dynamisch vak! Via Google Earth en TomToro maakt de gemiddelde con sument steeds vaker kennis met geo- informatie. Voor de afgestudeerden is er gegarandeerd werk, zowel voor de wetenschapper die het vak verder wil ontwikkelen, als voor degene die zijn werk beter lean doen door geo-toepas singen. Dit moeten we uitdragen, niet alleen in de vakbladen, maar vooral daarbuiten. Een gratis abonnement op dit blad aanbieden aan middelbare scholie ren zal niet veel helpen. Maar als alle lezers nu eens in hun werk- en privé- omgeving meisjes en jongens informe ren over de spannende wereld van het landmeten en de geodesie en over de 'coole' Geo-informatie Systemen? Uit gaande van 5.000 lezers die 10 jonge mensen informeren en een succes rate van 0,5 procent, levert dit 250 nieuwe studenten op. Dat moet toch te doen zijn?! Herman Janssen Projectleider Stichting Arbeidsmarkt Geo Herman.j anssen @arbeidsmarktgeo. ril Met dank aan: Elise van der Wulp - Pro jectleider Stichting Arbeidsmarkt Geo De Stichting Arbeidsmarkt Geo is een ini tiatief van werkgevers en onderwijsinstel lingen. Gericht op vernieuwing van het vakgebied geo in de onderwijsketen, meer geo-studenten en een betere aansluiting tus sen onderwijs en Arbeidsmarkt. Oprichters zijn Stuurgroep Geodesie en Geo-informatie, GeoBusiness Nederland en Geo-informatie Nederland. GEO-INFO 2009-1

Geo-Info | 2009 | | pagina 17