Themabijeen komst 'Markt Overheid' succes GeoBusiness Nederland en TU Delft uit op meer markt GeoBusiness Nederland en de TU Delft organiseerden op 13 november 2008 in Regardz The Globe in Den Haag de themamiddag 'Markt Overheid'. De ondertitel was 'een verkennende bijeenkomst over de verhouding tussen overheid en markt in de geo-informatiesector', maar het leek meer wervend dan verkennend bedoeld. (Toen ook professor Jitske de Jong haar voorkeur niet onder stoelen of banken, stak interrumpeerde ambtenaar Chris Nelis: 'Er zitten ook mensen van gemeenten in de zaal!') Uit de grote belangstelling - bijna honderd m/v - bleek wel dat het thema minstens leeft bij zowel bedrijven als overheden, althans bij ambtenaren daarvan. Tango? Middagvoorzitter Joost Barendrecht van GeoBusiness Ne derland (en Grontmij) hield een inleiding over 'de geo-in- formatiesector in beweging' en toonde een plaatje van een tango-dansend paar. Hij gaf aan dat binnen de geo-infor matiesector activiteiten als data-inwinning en -exploitatie zowel door de overheid als door de markt, en ook door een combinatie van beide kunnen worden uitgevoerd. Als de overheid een (wettelijke) verantwoordelijkheid heeft voor een bepaalde activiteit, hoeft dit nog niet te betekenen dat de daadwerkelijke uitvoering van die activiteit ook door de overheid zelf ter hand wordt genomen. Barendrecht zag nu in Nederland in de sector van de geo-infbrmatie 500 overheden tegenover 100 bedrijven actief. Qua personele bezetting wist hij dat het om 2/3 tegenover 1/3 ging, maar ook dat er een verschuiving gaande was. 'In deze zaal is de verhouding 2/3 van bedrijven en 1/3 van overheden, dus discussies zijn niet te onderbouwen met stemmingen', zo waarschuwde hij als voorzitter van de commissie Markt en Overheid van GeoBusiness Nederland. Met instemming refereerde hij wel aan een rapport van de Raad voor V&W uit 2000, met onder andere de oneliner 'Meer markt en andere overheid'. Barendrecht formuleerde het als een nette, geobjectiveerde vraag: 'Hoe komt de rolverdeling in specifieke situaties tot stand en hoe wordt hiermee een optimale en evenwichtige situatie bereikt?' Bij de vraag naar het vertrouwen in de markt somde hij zelf ervarings- onderwerpen op die niet goed zijn voor de publieke opi nie terzake: privatiseringen, bouwfraude en kredietcrisis. Duidelijk was hij ook in zijn wensen voor professioneel op- drachlgeverschap bij overheden: transparantie, evenwich tige voorwaarden, deskundigheid, resultaatgerichtheid, betrouwbaarheid en consistentie. Praktijk en regelgeving Professor Jitske de Jong van de Technische Universiteit Delft gaf in haar inleiding aan dat de huidige wet- en regelgeving- minder positief is dan de situatie in het veld doet vermoe den. Het gedachtegoed van vrij toegankelijke overheidsin formatie is door velen verinnerlijkt, maar niet geïmplemen teerd in wetgeving. 'Er is geen garantie voor laagdrempelige toegang tot overheidsdata, de prijs mag tussen de verstrek- kingskosten en de integrale kosten in zitten', zo constateer- Aan den Boer, redacteur Joost Barendrecht: voorzitter branche commissie Markt en Overheid én middagvoorzitter. de zij 'Het punt van voorkomen van oneerlijke concurrentie van overheden kan ook leiden tot verplicht aanreke nen van volledige kosten, ook dat ka der bestaat nog steeds', zo vervolgde ze. De Jong memoreerde ook het hoger beroep van de gemeente Amsterdam in de zaak tegen Landmark, na een voor die (linkse) stad onwelgevallige uit spraak van de Rechtbank Amsterdam van 6 februari 2008. Het wetsvoorstel tot aanpassing van de Mededingings wet biedt de mogelijkheid om geen kosten voor de verstrekking van over heidsdata te rekenen, indien deze zijn verkregen voor de uitvoering van een publieke taak. Het bepalen van wat de publieke taak precies inhoudt blijft echter aan de overheid... Er is zeker geen sprake van een verplichting tot waar mogelijk outsourcen of aanbeste den. Professor Jitske de Jong: 'De wijziging van de Mededin gingswet brengt u niet erg veel!' GEO-INFO 2009-1

Geo-Info | 2009 | | pagina 18