Aan de themabijeenkomst ging een Algemene Ledenvergadering van GeoBusi- ness Nederland vooraf. Oud-voorzitter en BGI-oprichter Bert de Graaf werd daarin benoemd tot erelid. Naast Wint Eimers en Ton Nieman is Bert het derde erelid. De voornaamste verdiensten van De Graaf zijn volgens de verleners 'het oprichten van het Bedrijyenplatform en daarmee het op de kaart zetten van de geo-sector, het initiëren van de fusie die heeft geleid tot GeoBusiness Nederland en het oprichten van de GeoMeeting waarin bedrijven en overheden elkaar vinden.' Tenslotte presenteerde 'neograaf Robbin te Velde van Dia logic voorbeelden van de rolverdeling tussen markt en over heid uit de brecdbandsector. Hij gaf aan dat daarin voor de overheid in ieder geval geen rol is weggelegd voor het ont wikkelen van diensten. Wel is er een rol voor de overheid voor het bij elkaar brengen van vraag en aanbod. Bij econo misch systeemfalen (mankeren van private aanbieders) kan de overheid inspringen, anders moet zij zich beperken tot het stellen van minimale eisen aan een dienst. Volgens Te Velde geldt dit ook voor data. Een uitspraak van het Euro pese Hof over de aanleg van breedband door de gemeente Appingedam bepaalde dat de aanleg van een extra infra structuur bovenop een reeds bestaande van Essent géén overheidstaak was. En hoe dit vertaald moest worden naar de geo-wereld leek de zaal niet te weten (of dacht er toch iemand aan nationale wegenbestanden?) Voor een discussie met de zaal werd het sprekerspanel aangevuld met Fred Janssen (Facto Geomeetdienst) en ge holpen met stellingen. In die discussie bleek dat sommige ambtenaren van overheden het bedrijfsleven als 'bondge noot' zien. Zowel distributies als value added diensten op overheidsdata kunnen worden verzorgd. Of ook de DID-lijn van duurzame, opschalende partner ships met het bedrijfsleven al meer werd overwogen? Spreker Te Velde had er een kanttekening bij: 'Grote clubs krijgen raamwerken en kleine - vaak van ex-ambtenaren - kunnen dan al leen als onderaannemer aan de slag.' Kennelijk als ervaringsdeskundige vanuit Dialogic uitte hij ook een frus tratie over opdrachtgevers: 'Je wordt afgeschoten, omdat je een 49 pagina's tellend rapport hebt als het er 50 moe ten zijn, maar men heeft het rapport zelf niet eens gelezen.' GeoBusiness- voorzitter Jurgen Ten Siethof besloot met de constatering dat er de afgelo pen twee jaar veel meer mét de over heid wordt gesproken in plaats van erover. GeoBusiness kan die dialoog initiëren en faciliteren, maar de be drijven zelf moeten met innovatieve ideeën komen, zo vond hij ook. Of partijen op korte termijn richtlijnen krijgen die de rollen tussen markt en overheid verduidelijken bleek zeer de vraag te zijn. Barendrecht wees en passant nog op de tegenstrijdigheid in de GBKN-wereld: uitbesteding via stichtingen, maar ook bestaan van zelfregistrerende gemeenten. Op 20 november 2008 werd het voorstel tot aanpassing van de Mededingingswet door de Tweede Kamer behandeld. Dat was de directe aanleiding tot de themabijeenkomst. Echter: 'De wijzi ging van de Mededingingswet brengt u niet erg veel', zo zei De Jong in haar lezing al tot de aanwezige marktpar tijen. De themabijeenkomst zelf leek wel een succes. GEOFORT In de begroting staat Fort bij de Nieuwe Steeg (huisvesting van GeoFort) voor zo'n 6 miljoen geboekt. Dit bedrag is bestemd voor de restauratie van het fort. De komende tijd zal Stichting Willemijn Simon van Leeuwen Vrijdag 12 december 2008 was er heel goed nieuws voor GeoFort, want de ministerraad heeft 35 miljoen Euro toegekend aan de Nieuwe Hol landse Waterlinie! Dit bedrag zal door de provincies Gelder land en Utrecht verdubbeld worden. GeoFort zich er hard voor maken om de volledige 6 miljoen toegekend te krijgen. Voor de inrichting van de Geo- Experience (de inhoud) blijft nog veel geld nodig en zal de financieringswerving stevig voortgezet worden in 2009. Dit zal naar verwachting in een stroomversnelling komen nu er middelen vanuit de overheid vrij komen voor de restauratie. De Graaf derde erelid Geobusiness Voorbeeldige neograaf? Dialoog GEO-INFO 2009-1

Geo-Info | 2009 | | pagina 20