1 Van Stehouwer naar Bommelstein' Kasteel (de) Nederhorst in Nederhorst den Berg werd in 1970 gekocht door ondernemer Jan Jonker en is inmid dels eigendom van de naar zijn overleden echtgenote ver noemde Harmine Woltersstichting. In de dertiende eeuw stond hier al een kasteel. Aanvankelijk heette dit Horst, maar omdat bij Rhenen een kasteel stond dat Hogerhorst 20 DHC-bezoek aan het bijgebouw in 2006 ...en vitrine inspectie daarbij door DHC-voorzitter Herman Quee. heette, werd kasteel Horst voortaan Nederhorst genoemd Het toont weer dat hoogteverschillen vergaande gevol gen kunnen hebben. Toonders Studio's benutte na 1970 jarenlang een deel van het kasteel. Vanwege de associatie met het slot van Toonders hoofdper soon Heer Bommel wordt het kasteel in de volksmond ook wel Bommelstein genoemd. In de directe omgeving van het kasteel is door de ANWB zelfs een gemarkeerde wandeling uitgezet met de naam 'Bommelstein-route'. De Harmine Woltersstichting beheert diverse verzamelingen in eigendom en bruikleen. Zo bevindt zich in een bijgebouw ook een collectie geodeti sche instrumenten en curiosa, verkre gen van Jan Stehouwer, werkzaam bij het Kadaster, donateur en lid van een inventariserende werkgroep van de stichting De Hollandse Cirkel (DHC). Over zijn verzameling van toen 200 in strumenten en attributen is reeds eer der gepubliceerd. Bezoek aan kasteel Nederhorst is alleen op afspraak mo gelijk. Zo'n afspraak vond bijvoorbeeld plaats bij het afscheid van projectlei der Jan Schut van de DHC-werlcgroep Inventarisatie Geodetische Instrumen ten op 3 februari 2006. Peilmerkstenen Te zien zijn naast vitrines met instru menten onder meer ook peilmerkste nen en een meetpunt. Na ze ook te hebben opgemeten beschreef Stehou wer ze deels al in het, in 2007 beëin digde, personeelsblad van de vroegere Directie Gelderland van het Kadaster. De foto met de peilmerkstenen toont links een AP-steen met groef van 36 x 24 x 12 cm. 'Jammer genoeg is in het exemplaar van deze foto geen hoogtemaat aangebracht', zo schreef Stehouwer met spijt bij zijn opname en hetzelfde geldt dus voor het lin ker exemplaar op deze foto. Boven de lijn staat wel '...el' en '....dm', wat weer een fraai negentiende-eeuws voorbeeld is van het gebruik van de naam el voor de meter. In de andere steen is de hoogtetekst '10.080 Meter boven NAP' gebeiteld. Deze steen met de afkorting NAP van Normaal Am sterdams Peil is dus van na de eerste Nauwkeurigheidswaterpassing van 1875-1885. Stehouwer vermeldde dat GEO-INFO 2009-1

Geo-Info | 2009 | | pagina 22